1398/05/26

سفر فرمانده سایوز به فضا با کد ایرانی!

فضانوردان روس از بدو سفرهای فضایی خود با استفاده از یک «علامت تماس» (کد) ویژه با مرکز هدایت پرواز ارتباط داشتند. این علامت تماس توسط فضانورد و بنا به علایق او انتخاب می‌شد.
سفر فرمانده سایوز به فضا با کد ایرانی!

فضانوردان روس از بدو سفرهای فضایی خود با استفاده از یک «علامت تماس» (کد) ویژه با مرکز هدایت پرواز ارتباط داشتند. این علامت تماس توسط فضانورد و بنا به علایق او انتخاب می‌شد. بطور مثال علامت تماس یوری گاگارین (Yuri Gagarin)  «کدر» (Kedr) به معنای «سرو» بود. اکنون به گفته یک نماینده رسمی مرکز آموزش فضایی گاگارین (Yuri Gagarin Cosmonaut Training Center)، اولگ اسکرپوچکا (Oleg Skripochka)، کیهان‌نورد روس که قرار است در ۲۵ سپتامبر به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر کند، «سرمت» (Sarmat) را به عنوان علامت تماس انتخاب کرده است.

«سرمت» نام موشک بالستیک جدید بین قاره‌ای روسیه است که باید جایگزین سنگین‌ترین موشک استراتژیک جهان یعنی وئه‌ودا (Voevoda) شود که طبق طبقه‌بندی ناتو «موشک شیطان» نامیده شده است. توسعه موشک سرمت از سال ۲۰۱۱ آغاز شد. سال گذشته، ولادیمیر پوتین (Vladimir Putin) رئیس جمهور روسیه، در پیامی به مجمع فدرال از آغاز مرحله فعال ساخت سرمت خبر داد و قرار است اولین موشک‌های تولیدی در سال ۲۰۲۱ به بهره‌برداری برسند.

نکته بسیار جالب آن است که انتخاب اسکرپوچکا هیچ ربطی به این موشک و اهداف جنگی آن ندارد؛ زیرا او می‌خواهد در جریان سفر با «میهن کوچک» خود ارتباط فضایی داشته باشد. بنا به گفته منبع وابسته به مرکز آموزش فضانوردان، اسکرپوچکا در منطقه استاوروپول (Stavropol Krai) متولد شد و دوران کودکی و جوانی را در زاپاروژیه (Zaporizhzhia) گذراند. سرمت‌ها قبیله‌هایی فارسی‌زبان و رزم‌آور بودند که زمانی در این سرزمین‌ها سکونت داشته‌اند. او می‌گوید ذکر نام قبیله‌های ساکن زادگاه او در جریان این سفر باعث می‌شود وی با میهن کوچک خود در ارتباط باشد.

سفر فرمانده سایوز به فضا با کد ایرانی!

اولگ اسکرپوچکا

اولگ اسکرپوچکا در ۲۵ سپتامبر، به همراه جسیکا میر (Jessica Meir) آمریکایی و نخستین فضانورد امارات، هزا المنصوری (Hazza Al Mansouri) با ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۵ (Soyuz MS-15) به ایستگاه فضایی بین‌المللی عزیمت می‌کند. او پیش از این دو بار در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ و ۲۰۱۶ در این ایستگاه فعالیت داشته است.

سرمت‌ها از قرون چهارم قبل از میلاد تا سده‌های نخست بعد از میلاد در مناطق روسیه، اوکراین و قزاقستان ساکن بودند. بنا به مندرجات اوستا و کتب دوران پهلوی و شاهنامه، قوم سرمت که قبل از مهاجرت به سوی بالکان در شمال کوهستان قفقاز می‌زیسته‌اند، برادر ایرانی‌ها خوانده می‌شدند.

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

بازگشت ناو کیهانی سایوز به زمین

1398/04/03
سازمان فضایی روسیه، روسکاسموس (Roscosmos)، اعلام کرد که ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۱ (Soyuz MS-11) به سرنشینی اولگ کانوننکو (Oleg Kononenko) فضانورد روس، دیوید سنت ژاک (David Saint-Jacques)...

افزایش هزینه پرواز با سایوز برای فضانوردان ناسا

1398/05/09
براساس گزارش اتاق مالی آمریکا در مورد برنامه‌های پروازهای تجاری فضانوردان این کشور، هزینه پرواز فضانوردان سازمان فضایی آمریکا، ناسا، به ایستگاه فضایی بین‌المللی با سفینه فضایی سایوز (Soyuz)...

جانشین کاماروف در سایوز ۱ و راز عکس‌های محرمانه این سفینه

1398/05/12
تاریخ فضانوردی شوروی در حقیقت بخشی از تاریخ این کشور است که شاید بتوان گفت هزاران پرونده کاملا سری داشته و برخی از آن‌ها هنوز هم افشا نشده‌اند. در این میان می‌توان به واقعیت‌های مربوط به...

احتمال پایان پرواز فضانوردان اروپایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی با ناو سایوز

1398/05/14
براساس تصمیم آژانس فضایی اروپا (ESA) ممکن است پرواز لوکا پارمیتانو (Luca Parmitano) فضانورد ایتالیایی، آخرین سفر کیهان‌نوردان این سازمان با استفاده از ناو روسی سایوز (Soyuz) به ایستگاه فضایی...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.