1398/05/22

رونمایی از دستاوردهای پژوهشگاه فضایی در ماه آینده

حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در برنامه کارگاه آموزشی فناوری فضایی و کاربردهای آن گفت: «خبرهای خوشی در راه است. مدل مهندسی پیش‌رانش ناهید ۲ و بلوک انتقال مداری سامان به جای خوبی رسیده و تا کمتر از یک ماه آینده از این دستاوردها رونمایی خواهد شد.»
رونمایی از دستاوردهای پژوهشگاه فضایی در ماه آینده

حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در برنامه کارگاه آموزشی فناوری فضایی و کاربردهای آن گفت: «خبرهای خوشی در راه است. مدل مهندسی پیش‌رانش ناهید ۲ و بلوک انتقال مداری سامان به جای خوبی رسیده و تا کمتر از یک ماه آینده از این دستاوردها رونمایی خواهد شد.»

وی در این کارگاه گفت: «در حال حاضر ماهواره ناهید ۱ مراحل پایانی خود را پشت سر گذاشته است، کار ماهواره پارس ۲ اواخر امسال به پایان می‌رسد و نمونه پروازی بلوک انتقال مداری سامان به عنوان یک دستاورد ارزشمند آغاز خواهد شد.»

از ماهواره مخابراتی ناهید ۱ که برای اولین بار در کشور طراحی و ساخته شده است در بهمن سال ۱۳۹۵ رونمایی شد. این ماهواره در پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران و به کارفرمایی سازمان فضایی ایران طراحی و ساخته شده است. مأموریت‌های پروژه‌ ناهید در راستای دستیابی به فناوری طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی زمین‌آهنگ، برای نخستین بار در کشور تعریف و در یک ماهواره پیاده‌سازی شده است. در ضمن فناوری‌های به کار گرفته شده در ماهواره ناهید به عنوان پایه‌ اصلی فناوری‌های مورد نیاز ماهواره‌های عملیاتی کشور می‌باشد.

ماهواره پارس ۲ نیز یک ماهواره سنجش از دور است که قرار است با همکاری پژوهشگاه فضایی ایران و دانشگاه‌های معتبر کشور به صورت اشتراکی اجرا شود.

همچنین برای اولین بار در کشور از سامانه انتقال مداری (سامان ۱) جهت انتقال ماهواره‌ها از مدارهای پایینی زمین به مدارهای بالاتر استفاده خواهد شد. این سامانه در پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران، طراحی و ساخته شده است. یکی از روش‌های ارسال ماهواره به مدار زمین، به خصوص مدارهای با ارتفاع بالا، استفاده از سامانه‌های انتقال مداری است؛ این سامانه‌ها امکان انجام ماموریت‌های مختلف را فراهم می‌آورند.

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

رونمایی از پروژه ماهواره سنجشی پارس ۲ به زودی

1398/04/21
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های حوزه فضایی از ساخت مراکزی برای حمایت از استارت‌آپ‌های فضاپایه در تهران و اصفهان خبر داد. وی همچنین در مراسم اختتامیه...

ماهواره ناهید ۱ جهت قرارگیری در مدار تحویل وزارت دفاع می‌شود

1398/05/12
محمد جواد آذری جهرمی گفت: «کار پژوهشگران پژوهشگاه فضایی در خصوص ماهوره ناهید ۱ تمام و آزمایش‌های نهایی انجام شده و احتمالاً ظرف یکی دو هفته آینده این ماهواره برای قرار گرفتن در مدار تحویل...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.