1398/05/22

طرح بلندپروازانه روسیه برای ساخت «ایستگاه سوخت‌گیری فضایی»

کارشناسان آکادمی فضایی نظامی روسیه (Russian Military Space Academy) ادعا می‌کنند که عرضه و استفاده از ماهواره‌های با قابلیت سوخت‌گیری مجدد، افزایش چشمگیر عمر فضاپیماها و همچنین صرفه‌جویی قابل توجه در هزینه‌ها را دربرخواهد داشت. در همین راستا این متخصصان در تلاش برای ایجاد یک «ایستگاه سوخت‌گیری فضایی»...
طرح بلندپروازانه روسیه برای ساخت «ایستگاه سوخت‌گیری فضایی»

کارشناسان آکادمی فضایی نظامی روسیه (Russian Military Space Academy) ادعا می‌کنند که عرضه و استفاده از ماهواره‌های با قابلیت سوخت‌گیری مجدد، افزایش چشمگیر عمر فضاپیماها و همچنین صرفه‌جویی قابل توجه در هزینه‌ها را دربرخواهد داشت.

در همین راستا این متخصصان در تلاش برای ایجاد یک «ایستگاه سوخت‌گیری فضایی» هستند. این ایستگاه در حقیقت فضاپیمایی شامل گروهی از ربات‌ها است که از لیزر جهت شارژ مجدد ماهواره‌ها در مدار نزدیک استفاده می‌کنند.

نمونه اولیه این فضاپیما یک شیء کروی‌مانند است که دارای پنل‌های خورشیدی و ماژول‌های فتوولتاییک (Photovoltaics به اختصار PV) می‌باشد. فتوولتاییک یکی از انواع سامانه‌های تولید برق از انرژی خورشیدی می‌باشد؛ در این روش با بکارگیری سلول‌های خورشیدی، تولید مستقیم الکتریسیته از تابش خورشید امکان‌پذیر می‌شود.

این ساختار رباتیکی مجهز به تعدادی باتری و همچنین یک شارژر پالسی مبتنی بر یک ابررسانا است که قادر به جمع‌آوری و انتقال انرژی الکتریکی به مصرف کننده می‌باشد. این گروه رباتیک وظیفه حصول اطمینان از عملکرد صحیح فضاپیمای کوچک متعلق به سامانه جستجو و نجات بین‌المللی با نام کاسپس-سارست (Cospas-Sarsat) و همچنین ترانسپاندرهای ماهواره‌ای برای ارتباطات اینترنتی، ویدئویی و رادیویی را بر عهده دارد.

عرضه ماهواره‌های با قابلیت سوخت‌گیری مجدد موجب افزایش ۵۰ درصدی طول عمر فضاپیما شده و در هر شارژ مجدد آن‌ تا ۳ میلیارد روبل صرفه‌جویی اقتصادی به همراه خواهد داشت.
منبع: spacedaily
سازمان ها | Russian Military Space Academy

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

رقابت سوخت‌های جامد و مایع آینده پرتاب‌های فضایی را شکل می‌دهد

1398/05/22
هنگامی که مبحث پرتاب‌های فضایی و توسعه ماهواره‌بر مطرح می‌شود، همیشه دو انتخاب اساسی برای سوخت موتور ماهواره‌بر پیش پای تولیدکنندگان وجود دارد: سوخت مایع و سوخت جامد. ماهواره‌برهای سوخت...

آزمایش سوخت سبز در فضا

1398/05/16
شرکت آمریکایی بال آئرواسپیس (Ball Aerospace) اخیرا به صورت رسمی عضو ماموریت تزریق پیشرانه سبز ناسا (GPIM) شده و آزمایش‌های مداری یک پیشرانه غیر سمی و با عملکرد بالا را آغاز کرده است. این...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.