1398/05/22

یک دانشمند ایرانی سیاه‌چاله‌ای با ابعاد چهل میلیارد برابر خورشید را کشف کرد

یک دانشمند ایرانی یکی از بزرگترین سیاه‌چاله‌های جهان را شناسایی کرد؛ برآورد شده که این سیاه‌چاله ۴۰ میلیارد بار بزرگ‌تر از خورشید است. کیانوش مهرگان و همکارانش از انستیتوی فیزیک ماکس پلانک (Max Planck Institute for Physics) و رصدخانه دانشگاه مونیخ (University Observatory Munich) موفق به کشف این سیاه‌چاله...
یک دانشمند ایرانی سیاه‌چاله‌ای با ابعاد چهل میلیارد برابر خورشید را کشف کرد

یک دانشمند ایرانی یکی از بزرگترین سیاه‌چاله‌های جهان را شناسایی کرد؛ برآورد شده که این سیاه‌چاله ۴۰ میلیارد بار بزرگ‌تر از خورشید است. کیانوش مهرگان و همکارانش از انستیتوی فیزیک ماکس پلانک (Max Planck Institute for Physics) و رصدخانه دانشگاه مونیخ (University Observatory Munich) موفق به کشف این سیاه‌چاله شدند.

طبق گفته ‌آن‌ها این سیاه‌چاله عظیم‌الجثه نه تنها حجیم‌ترین سیاه‌چاله‌ای است که تاکنون شناخته شده، بلکه بین ۴ تا ۹ برابر نیز از آن چیزی که قبلاً تصور می شد بزرگ‌تر است. سیاه‌چاله مذکور توسط تلسکوپ‌های وی‌ال‌تی (VLT) در کشور شیلی رصد شده است.

سیاه چاله مذکور در مرکز کهکشان هلمبرگ ۱۵آ (Holmberg 15A) قرار گرفته و حجم باورنکردنی‌اش آن را در زمره بزرگ‌ترین سیاه‌چاله‌های شناخته شده قرار می‌دهد. این سیاه‌چاله با روش محاسبه حرکت ستارگان اطرافش، لقب بزرگ‌ترین سیاه‌چاله را به خود اختصاص می‌دهد. برای مقایسه، سیاه‌چاله کهکشان M87 که مدتی پیش تصویر آن منتشر شد ۶.۵ میلیارد مرتبه بزرگ‌تر از خورشید است. کهکشان هلمبرگ ۱۵آ درخشان‌ترین خوشه کهکشانی در گروه کهکشانی آبل ۸۵ (Abell 85) بوده و حدود ۷۰۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد.

یک دانشمند ایرانی سیاه‌چاله‌ای با ابعاد چهل میلیارد برابر خورشید را کشف کرد

 تصویر سیاه‌چاله کهکشان M87

سیاه‌چاله ناحیه‌ای از فضا-زمان است که آثار گرانشی آن چنان نیرومند است که هیچ چیز - حتی ذرات و تابش‌های الکترومغناطیسی مثل نور - نمی‌توانند از میدان گرانش آن بگریزند. لازم به توضیح است که مطابق نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین (Albert Einstein) یک جرم که به اندازه کافی فشرده شده می‌تواند سبب تغییر شکل و خمیدگی فضا-زمان و تشکیل سیاه‌چاله شود.

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تابش سیاهچاله‌ای می‌تواند زندگی‌بخش باشد

1398/04/05
دانشمندان دانشگاه هاروارد (Harvard University)‌ به این نتیجه رسیده‌اند که تابش سیاهچاله همیشه اثرات مخرب ندارد و حتی می‌تواند زندگی‌بخش باشد.

نظری جدید از دانشمندان درباره ایجاد سیاهچاله‌ها

1398/04/10
به رغم این موضوع که دانشمندان اکنون یک تصویر واقعی از یک سیاهچاله در دست دارند، اما همچنان سوالات متعددی درباره سیاهچاله‌ها وجود دارد. اکنون اخترفیزیکدانان دانشگاه وسترن (Western University)...

هابل یک «ساختار غیرممکن» را اطراف یک سیاه‌چاله شناسایی کرد

1398/04/23
ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل (Hubble)، ساختارهایی را در اطراف یک سیاه‌چاله کشف کردند که فکر می‌کردند وجود آن‌ها غیر ممکن است. این تلسکوپ ستاره‌شناسان را با تصویر و داده‌هایی...

همکاری ناسا و اسپیس‌ایکس برای کشف اسرار سیاهچاله‌ها

1398/04/29
سیاهچاله‌ها احتمالا مرموزترین و ناشناخته‌ترین پدیده‌های موجود در کیهان هستند. حالا برای کشف اسرار سیاهچاله‌ها و ستاره‌های نوترونی، آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، در همکاری با شرکت اسپیس‌ایکس...

پربازدیدکننده ترین خبر

شکست مأموریت پرتاب ماهواره‌بر تجاری چین باعث نابودی دو ماهواره شد+فیلم

ماهواره‌بر تجاری چین موسوم به کوآیژو-۱۱ (Kuaizhou-11) در اولین پرتاب خود شکست خورد و در نتیجه آن دو ماهواره نیز از بین رفتند. کوآیژو-۱۱ روز جمعه ۱۰ژوئیه (۲۰تیر) ساعت ۰۴:‍۱۷ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی (UTC) از پایگاه فضایی جیکوان (Jiuquan) در شمال غربی چین به فضا پرتاب شد. در ویدئوی منتشرشده از این مأموریت، لحظات اولیه پرتاب ظاهراً بدون مشکل خاصی انجام گرفته و گزارش‌هایی غیررسمی نیز از جدایش مراحل اول و دوم این ماهواره‌بر سه مرحله‌ای منتشر شده است؛ اما در نهایت کوآیژو-۱۱ نتوانست به مدار موردنظر برسد و چین سومین شکست را در نوزدهمین عملیات پرتاب‌های خود طی سال جاری میلادی تجربه کرد.