1398/06/04

برخورد یک شهاب سنگ با حجم وسیعی از آب در مریخ

طبق تحقیقی جدید حدود ۳.۷ میلیارد سال قبل در شمال مریخ اقیانوسی وجود داشته که به دلیل برخورد یک شهاب‌سنگ با آن و ایجاد یک دهانه ۷۵ مایلی، ابر‌سونامی‌هایی در سیاره سرخ به وجود آمده است.
برخورد یک شهاب سنگ با حجم وسیعی از آب در مریخ

یکی از موضوعات مورد بحث دانشمندان این است که آیا آب و هوای مریخ به اندازه کافی گرم و مرطوب بوده تا اقیانوس آب مایع در آن وجود داشته باشد یا خیر. تاکنون چند مدل آب و هوایی نشان داده‌اند که احتمالاً این سیاره بسیار سرد بوده است.

به تازگی و طی تحقیقی جدید که در نشریه Journal of Geophysical Research: Planets منتشر شده، محققان به دلتای رودخانه باستانی و برخی شواهد درباره وجود اقیانوسی در این سیاره اشاره کرده‌اند؛ شواهد جدیدی از جمله خطوط ساحلی درهم تنیده و مدفون که از مدار سیاره قابل مشاهده است. طبق این تحقیق جدید حدود ۳.۷ میلیارد سال قبل اقیانوسی در شمال مریخ وجود داشته که به دلیل برخورد یک شهاب‌سنگ با آن و ایجاد یک دهانه ۷۵ مایلی، ابر‌سونامی‌هایی در سیاره سرخ به وجود آمده است.

البته کارشناسان هشدار داده‌اند در حال حاضر هیچ مدرک قطعی و موثقی از وجود اقیانوس در مریخ طی میلیاردها سال قبل وجود ندارد و اطلاعات بیشتری جهت تأیید این نظریه مورد نیاز است.

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصویر جالب کاوشگر کنجکاوی از یک کوه در مریخ

1398/05/05
مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) متعلق به آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، به کمک دوربین نصب شده در آن، تصویری از یک کوه در سیاره مریخ تهیه کرده است. این مریخ‌نورد یک عکس از کوه ائولیس (Aeolis)...

مقایسه زلزله در زمین، مریخ و ماه با استفاده از داده‌های کاوشگر اینسایت+فیلم

1398/05/13
به تازگی محققان سوییسی، لرزه‌های زمین، ماه و مریخ را درون یک اتاق لرزه با یکدیگر مقایسه کرده‌اند. محققان مؤسسه فناوری فدرال زوریخ (ETH Zürich) در سوییس قصد داشتند که بدانند زلزله‌های مریخی...

طرح ناسا و آژانس فضایی اروپا برای انتقال قطعاتی از مریخ به زمین

1398/05/12
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، و آژانس فضایی اروپا (European Space Agency) در حال کار بر روی ماموریتی هستند که طی آن قرار است قطعات و نمونه‌هایی عالی و بکر را از مریخ به زمین انتقال دهند؛...

همکاری ناسا و آژانس فضایی اروپا برای بررسی آثار زندگی در مریخ

1398/05/13
نمایندگان آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، و آژانس فضایی اروپا (ESA) برای اولین بار به تشریح جزئیات برنامه همکاری‌های مشترک خود در مورد مریخ‌نورد بعدی ناسا، مارس ۲۰۲۰ (Mars 2020)، پرداختند.

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.