1398/05/13

رصد یک کهکشان مارپیچی در فاصله ۷۰ میلیون سال نوری

تلسکوپ فضایی هابل (Hubble Space Telescope) به تازگی تصویری از یک کهکشان مارپیچی در فاصله ۷۰ میلیون سال نوری از منظومه شمسی ثبت کرده است. کهکشان مذکور که ان‌جی‌سی ۲۹۸۵ (NGC 2985) نام دارد، کهکشانی پیچیده و درخشان است و در صورت فلکی خرس بزرگ (Ursa Major) قرار دارد.
رصد یک کهکشان مارپیچی در فاصله ۷۰ میلیون سال نوری

تلسکوپ فضایی هابل (Hubble Space Telescope) به تازگی تصویری از یک کهکشان مارپیچی در فاصله ۷۰ میلیون سال نوری از منظومه شمسی ثبت کرده است. کهکشان مذکور که ان‌جی‌سی ۲۹۸۵ (NGC 2985) نام دارد، کهکشانی پیچیده و درخشان است و در صورت فلکی خرس بزرگ (Ursa Major) قرار دارد. در تصویر ثبت شده توسط هابل، شکل درهم پیچیده این کهکشان در زمینه‌ای تاریک در فضا واقع شده است. 

رصد یک کهکشان مارپیچی در فاصله ۷۰ میلیون سال نوری

در طول سال‌ها، کهکشان‌های مارپیچ با دیگر کهکشان‌ها برخورد کرده و موجب ایجاد ترکیباتی پرستاره در فضا شده‌اند. این برخوردها، موجب ترکیب ساختارهای پیچشی کهکشان‌های اصلی شده و اَشکال آن‌ها را صاف و هموار می‌کند.

کهکشان مارپیچی (spiral galaxy) یکی از سه نوع اصلی کهکشان‌ها است که اولین بار در سال ۱۹۳۶ توسط ادوین هابل (Edwin Hubble)، دانشمند اخترشناس آمریکایی، معرفی شد. این نوع کهکشان‌ها چند بخش اصلی دارند: 

- یک دیسک چرخان که از چند بازو تشکیل شده‌ است و ستارگان اکثرا در آن قرار دارند
- مرکز آن که یک برآمدگی کره مانند بوده و اغلب از ستارگان پیر تشکیل شده‌ است
- هاله کهکشانی که خوشه‌های ستاره‌ای کروی زیادی در آن قرار دارند
- سیاه‌چاله ابرپرجرم که در مرکز آن قرار دارد

تلسکوپ فضایی هابل در سال ۱۹۹۰ توسط شاتل فضایی دیسکاوری (Space Shuttle Discovery) در مدار گردش قرار گرفت. نام این تلسکوپ که یکی از بزرگترین و پرکاربردترین‌ تلسکوپ‌ها به‌ شمار می‌آید، از اسم ادوین هابل گرفته شده است. این تلسکوپ یک برنامه مشترک بین آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، و آژانس فضایی اروپا (European Space Agency) می‌باشد.

سازمان ها | NASA | European Space Agency
افراد | Edwin Hubble

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ثبت تصاویری از کهکشانی که به سمت ما حرکت می‌کند

1398/03/08
تلسکوپ فضایی هابل به تازگی تصاویری از کهکشانی را که به سمت ما در حال حرکت است ثبت کرد. براساس گزارش ناسا،‌ این تلسکوپ به تازگی تصاویری از کهکشان مسیه ۹۰ (Messier 90) را ارائه کرده است. این...

تصویر هابل از یک کهکشان را در صورت فلکی دوشیزه ببینید

1398/03/17
تلسکوپ فضایی هابل به تازگی یک تصویر جدید از کهکشان مسیه ۵۹ (Messier 59) تهیه کرده است. مسیه ۵۹ یا NGC 4621 یک کهکشان در صورت فلکی دوشیزه است؛ این کهکشان عضو ابرخوشه دوشیزه (Virgo Cluster)...

تصویر جذاب یک کهکشان ستاره‌دار کوتوله

1398/03/27
تلسکوپ فضایی هابل چندی پیش تصویری از یک کهکشان ستاره‌دار کوتوله موسوم به ESO 495-21 را ثبت کرد. این کهکشان حدود ۳۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و در صورت فلکی قطب‌نما (Pyxis) قرار...

مشاهده جزئیات کهکشان ویرپول با کمک نور مادون قرمز!

1398/04/15
سازمان فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، تصاویری از کهکشان ویرپول (Whirlpool) را منتشر کرده است که ارزش گردآوری داده‌ها در طول موج‌های مختلف را به نمایش می‌گذارد.

پربازدیدکننده ترین خبر

جاسوسی از ترافیک اینترنت ماهواره‌ای با استفاده از تلویزیون‌های معمولی!

آسیب‌پذیری‌های امنیتی تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای به هکرها امکان داده تا با صرف هزینه حدوداً ۳۰۰ دلاری و با استفاده از تجهیزات تلویزیون خانگی به محتوای داده‌های کاربرانی که از این خدمات استفاده می‌کنند، دسترسی یابند. محققان دانشگاه آکسفورد (University of Oxford) توانستند ترافیک اینترنت ماهواره‌ای کشتی‌ها، شرکت‌های حقوقی و ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت اشیاء را با شناسایی ضعف‌های تجهیزات شرکت‌های خدمات اینترنت ماهواره‌ای هک کنند. باید توجه داشت در اکثر موارد ترافیک اینترنت ماهواره‌ای به‌منظور تسریع در انتقال داده‌ها رمزگذاری نمی‌شود و همین موضوع، سرقت اطلاعات را برای هکرها تسهیل می‌کند.