1398/05/06

ابراز علاقه‌مندی چین برای همکاری‌های فضایی با هند

پس از پرتاب موفقیت‌آمیز فضاپیمای جی‌اس‌ال‌وی (GSLV) هند به فضا و آغاز ماموریت اکتشاف ماه موسوم به چاندرایان ۲ (Chandrayaan 2)، چین ضمن تبریک به هند اعلام کرد که علاقه‌مند به همکاری با دهلی نو در زمینه اکتشافات فضایی است.
ابراز علاقه‌مندی چین برای همکاری‌های فضایی با هند

پس از پرتاب موفقیت‌آمیز فضاپیمای جی‌اس‌ال‌وی (GSLV) هند به فضا و آغاز مأموریت اکتشاف ماه موسوم به چاندرایان ۲ (Chandrayaan 2)، چین ضمن تبریک به هند اعلام کرد که علاقه‌مند به همکاری با دهلی‌نو در زمینه اکتشافات فضایی است.

هند و چین به عنوان دو رقیب راهبردی  از سال ۲۰۱۷ پس از تنش مرزی دوکلم (Doklam)، نام فلاتی در هیمالیا، سعی کرده‌اند روابط خود را به حالت عادی بازگردانند. دو کشور هم اکنون از طرح‌های بزرگ فضایی خود از جمله ایجاد ایستگاه‌های فضایی پرده برداشته‌اند.

هوا چونیینگ (Hua Chunying)، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، ضمن تأکید بر اینکه پکن متعهد به استفاده صلح‌آمیز از فضا می‌باشد گفت: «چین علاقه‌مند به همکاری با هند برای اکتشاف فضایی است تا خدمت بزرگ‌تری به بشریت انجام گیرد.»

در ماه ژانویه سال جاری، کاوشگر چین برای اولین بار توانست در نیمه تاریک ماه فرود بیاید. این کشور همچنین قصد دارد در چند سال آینده یک کاوشگر دیگر به قطب جنوب ماه بفرستد. این درحالی است که کاوشگر هند در این مدت اقدام به بررسی‌های پیچیده از سطح ماه در منطقه جنوبی این کره خواهد کرد. هند به دنبال کشف آب در لایه‌های درونی ماه است.

چین و هند علاقه‌مند به همکاری با یکدیگر در زمینه اکتشاف فضایی هستند ولی تاکنون نتوانسته‌اند یک هدف خاص در این زمینه تعیین کنند. در صورتی که کاوشگر هند با موفقیت بر روی سطح ماه فرود آید، هند پس از آمریکا، روسیه و چین چهارمین کشوری خواهد بود که برای اکتشاف ماه با استفاده از کاوشگر اقدام کرده است.


افراد | Hua Chunying

دیپلماسی فضایی | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین و پاکستان توافقنامه همکاری فضایی امضا کردند

1398/02/21
چین و پاکستان در اردیبهشت ۱۳۹۸ در جریان سفر عمران خان (Imran Khan) نخست‌وزیر پاکستان به چین توافق‌نامه‌ای برای همکاری در علوم و کاوش‌های فضایی امضا کردند. عمران خان برای شرکت در نشست راه...

همکاری شرکت‌های اماراتی و آمریکایی برای ارائه خدمات مخابراتی در برزیل

1398/03/11
شرکت اماراتی مخابرات ماهواره‌ای الیاه (Yahsat) متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری موبادالا (Mubadala Investment Company)، از شرکت های مهم و برجسته ماهواره‌ای جهانی٬ در تاریخ ۶ مه امسال اعلام کرد...

همکاری فضایی سازمان فضایی اروپا با سازمان ملل

1398/04/17
برای کمک به افزایش اطلاعات همه کشورها از فضا و تاثیری که صنعت فضا در دستیابی به توسعه پایدار دارد، دفتر فضایی سازمان ملل متحد (UNOOSA) و سازمان فضایی اروپا (ESA) یک تفاهم‌نامه همکاری امضا...

پربازدیدکننده ترین خبر

آمریکا نیروهای فضایی خود را در قطر مستقر کرد

نیروی فضایی ایالات متحده (U.S. Space Force) برای اولین بار در حال ایجاد جبهه جدیدی در خارج از مرزهای این کشور می‌باشد و برای این منظور یک اسکادران متشکل از ۲۰ نیروی این ارگان به‌همراه تجهیزات ماهواره‌ای را در پایگاه هوایی العدید (Al-Udeid) قطر مستقر کرده است. به‌گفته تاد بنسون (Todd Benson)، از مقامات نیروی فضایی، هدف از استقرار این نیروها پشتیبانی از عملیات‌های جنگی و توسعه فناوری‌های فضاپایه است. انتظار می‌رود به‌زودی واحدی موسوم به «عملیات‌های فضایی اصلی»‌ ​(core space operations) به این اسکادران اضافه شود که وظیفه آن اداره ماهواره‌ها، ردیابی مانورهای دشمن و جلوگیری از ایجاد درگیری‌ها در فضا عنوان شده است.