1398/06/03

کپی برابر اصل ماه‌نورد آپولو ۱۱ ساخته شد

بعد از گذشت ۵۰ سال از فرود آپولو ۱۱ (Apollo 11) بر روی ماه و حرکت ماه‌نورد آن بر روی سطح تنها قمر زمین، یک شرکت تجاری نمونه‌ای مشابه از این ماه‌نورد را که قابلیت عملیاتی دارد، تولید کرده است.
کپی برابر اصل ماه‌نورد آپولو ۱۱ ساخته شد

بعد از گذشت ۵۰ سال از فرود آپولو ۱۱ (Apollo 11) بر روی ماه و حرکت ماه‌نورد آن بر روی سطح تنها قمر زمین، یک شرکت تجاری نمونه‌ای مشابه از این ماه‌نورد را که قابلیت عملیاتی دارد، تولید کرده است. شرکت پولاریس (Polaris Industries) با همکاری مرکز موشکی و فضایی آمریکا (U.S. Space and Rocket Center به اختصار USSRC) در ایالت آلابامای آمریکا این طرح را اجرا کرده است.

این ماه‌نورد دارای چهار چرخ، ترمز و سامانه شتاب دهنده خاصی است و بخش عمده آن با فایبرگلس ساخته شده است. برای اینکه تولید این مدل کاملاً مشابه با مدل اصلی باشد فضانوردانی از آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، با شرکت پولاریس همکاری داشته‌اند.

تمامی قطعات مکانیکی این ماه‌نورد با دقت زیاد از روی مدل اصلی آن کپی‌برداری شده و حتی تلاش بر این بوده تا حد امکان طراحی قسمت‌های مختلف آن با همکاری شرکت‌هایی صورت گیرد که در ساخت مدل ۵۰ سال قبل آن همکاری داشته‌اند.

کپی برابر اصل ماه‌نورد آپولو ۱۱ ساخته شد

ماه‌نورد اصلی در ماموریت آپولو ۱۱

 

کپی برابر اصل ماه‌نورد آپولو ۱۱ ساخته شد

نمونه ساخته شده ماه‌نورد توسط شرکت پولاریس

قرار است این ماه نورد طی روزها و هفته‌های آینده در نقاط مختلف آمریکا در معرض دید عموم قرار بگیرد. همزمان با پنجاهمین سالگرد فرود آپولو ۱۱ بر روی کره ماه، سازمان ناسا از برنامه‌های خود برای بازگشت به تنها قمر زمین و اقامت درازمدت در سطح ماه و نیز سفر به مریخ تا دهه آینده خبر داده است.

تاریخ و فرهنگ فضایی جهان |

نظر شما
اخبار مرتبط

۱۶ ژوئیه؛ سالگرد نخستین سفر انسان به ماه

1398/04/25
ساعت ۱۳:۳۲:۰۰ روز ۱۶ ژوئیه ۱۹۶۹ زمان پرتاب آپولو ۱۱ (Apollo 11) فرا می‌رسد و پنج موتور قسمت طبقه اول موشک عظیم ساترن-۵ (Saturn V) با صدایی رعدآسا کار خود را آغاز می‌کنند. طی دو دقیقه و نیم٬...

لباس فضانوردی نیل آرمسترانگ در ماموریت آپولو ۱۱ به موزه بازگشت

1398/04/30
برای اولین بار بعد از ۱۳ سال در روز سه‌شنبه ۱۶ ژوئیه (۲۵ تیر ماه) و در پنجاهمین سالگرد پرتاب آپولو ۱۱ (Apollo 11) به فضا، از لباس نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong)‌ که در طول سفر به ماه بر...

پرتاب ۵۰۰۰ فضاپیمای مدل به مناسبت پنجاهمین سالگرد ماموریت آپولو ۱۱+فیلم

1398/04/30
مرکز موشکی و فضایی آمریکا (U.S. Space and Rocket Center) در ایالت آلاباما (Alabama) برای بزرگداشت خاطره ماموریت آپولو ۱۱، پنج هزار فضاپیمای مدل را به آسمان پرتاب کرد.

سطح ماه از دید باز آلدرین در ماموریت آپولو ۱۱+فیلم

1398/04/29
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، به مناسبت ۵۰ سالگی ماموریت آپولو ۱۱ (Apollo 11) علاوه بر تهیه نقشه سه‌بعدی ماه، فیلم لحظه فرود آمدن آپولو ۱۱ بر ماه را نیز از دید باز آلدرین (Buzz Aldrin)،...

پربازدیدکننده ترین خبر

شکست مأموریت پرتاب ماهواره‌بر تجاری چین باعث نابودی دو ماهواره شد+فیلم

ماهواره‌بر تجاری چین موسوم به کوآیژو-۱۱ (Kuaizhou-11) در اولین پرتاب خود شکست خورد و در نتیجه آن دو ماهواره نیز از بین رفتند. کوآیژو-۱۱ روز جمعه ۱۰ژوئیه (۲۰تیر) ساعت ۰۴:‍۱۷ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی (UTC) از پایگاه فضایی جیکوان (Jiuquan) در شمال غربی چین به فضا پرتاب شد. در ویدئوی منتشرشده از این مأموریت، لحظات اولیه پرتاب ظاهراً بدون مشکل خاصی انجام گرفته و گزارش‌هایی غیررسمی نیز از جدایش مراحل اول و دوم این ماهواره‌بر سه مرحله‌ای منتشر شده است؛ اما در نهایت کوآیژو-۱۱ نتوانست به مدار موردنظر برسد و چین سومین شکست را در نوزدهمین عملیات پرتاب‌های خود طی سال جاری میلادی تجربه کرد.