1398/04/29

غذای میکروب‌های مریخ، گرد و غبار فضایی است

اگرچه مریخ یک سیاره خالی از سکنه است اما به طور کامل غیرقابل سکونت نیست زیرا میکروب‌ها می‌توانند در سنگ‌ها، صخره‌ها و خاک آن پنهان شوند و زندگی کنند. اکنون نیز مطالعه جدید محققان نشان داده که منبع احتمالی تغذیه این ارگانیسم‌ها، گرد و غبار فضا است.
غذای میکروب‌های مریخ، گرد و غبار فضایی است

مریخ همانند زمین مکان مناسب و بسیار راحتی برای زندگی نیست. این سیاره به شدت سرد و خاک آن خالی از مواد مغذی است و هیچ آبی بر روی سطح آن وجود ندارد. تمام آب‌های مریخ در یخ‌های قطب و دریاچه‌های نمک عمیق و زیرزمینی محبوس شده است. همچنین وجود لایه نازک جوی این سیاره به گونه‌ای است که اشعه ماوراءبنفش خورشیدی از آن عبور کرده و بر سطح مریخ  می‌تابد و این سیاره را بی‌بار و بی‌حاصل می‌کند.

اگرچه مریخ یک سیاره خالی از سکنه است اما به طور کامل غیرقابل سکونت نیست زیرا میکروب‌ها می‌توانند در سنگ‌ها، صخره‌ها و خاک آن پنهان شوند و زندگی کنند. اکنون نیز مطالعه جدید محققان نشان داده که منبع احتمالی تغذیه این ارگانیسم‌ها، گرد و غبار فضا است. این مطالعه جدید توسط محققانی از دانشگاه‌های امپریال کالج لندن (Imperial College London)، مانش (Monash University)، استرلینگ (University of Stirling) و آلبرتا (University of Alberta) انجام شده است.

طبق این گزارش، فضا به طور شگفت‌آوری دارای میزان زیادی گرد و غبار است و این ذرات گرد و غبار کوچک به طور مداوم بر روی سیارات می‌بارند. ما بر روی زمین به ندرت این ذرات را می‌بینیم زیرا اتمسفر ضخیم سیاره ما این ذرات را پیش از اینکه به سطح زمین برسند، می‌سوزاند؛ اما جو نازک مریخ به گردوغبارهای کیهانی اجازه ورود به سطح سیاره را می‌دهد.

این گرد و غبارها ممکن است منبع غذایی برای انواع موجودات میکروسکوپی بر روی سیاره سرخ باشد. همانطور که می‌دانید ارگانیسم‌ها برای زنده ماندن نیاز به مولکول‌های ساخته شده از کربن، نیتروژن، اکسیژن، فسفر و فلزاتی مانند نیکل دارند. این‌ها همه موادی هستند که بر روی زمین وجود دارند اما در مریخ به سختی یافت می‌شوند.

اندی تامکینز (Andy Tomkins) سرپرست محققان این مطالعه گفت: «مریخ فاقد مواد مغذی است. محاسبات ما از جو ورودی نشان می‌دهد که ریزشهاب‌سنگ‌ها در مریخ بهتر از زمین باقی‌ می‌مانند. این نوع ذرات، حاوی میزان زیادی آهن، نیکل، گوگرد و احتمالا فسفر هستند و می‌توانند مواد مغذی برای میکروب‌های مریخ را فراهم نمایند.»

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

دلیل خشک شدن تدریجی مریخ کشف شد

1398/02/29
دانشمندان کشف کرده‌اند سوراخی در لایه میانی اتمسفر مریخ وجود دارد که سبب می‌شود مقدار زیادی از آب سیاره به فضا برود. بقیه آب نیز در قطب‌های مریخ تجمیع می‌شوند. سوراخی در اتمسفر مریخ وجود...

کاوشگر کنجکاوی مقادیر زیادی گاز متان در مریخ کشف کرد

1398/04/03
مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) در حین یکی از عملیات‌هایش روی سطح این سیاره موفق به کشف سطوح بالایی از گاز متان شده است. این کشف روز چهارشنبه طی یک اندازه‌گیری رخ داد که توسط محققان ناسا کنترل...

شواهدی از زیست‌پذیر بودن مریخ در گذشته‌های دور

1398/04/26
زیست‌پذیر بودن مریخ موضوع برخی از فیلم‌های علمی تخیلی، رمان‌ها و حتی برخی انیمیشن‌ها بوده است. البته شاید این میزان شیفتگی به سیاره سرخ، ناشی از همسایگی آن با زمین باشد؛ اما آیا واقعا روزی...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصویری فوق‌العاده از ماه با ترکیب حدود ۱۰۰هزار عکس!

یک عکاس متخصص تصویربرداری از پدیده‌های فضایی به‌نام اندرو مکارتی (Andrew McCarthy)، تصویری از سطح ماه را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده که طبق گفته او، با ادغام حدوداً ۱۰۰هزار عکس مختلف از قمر سیاره ما تهیه شده است!