1398/04/25

خرابی بی‌سابقه ماهواره‌های موقعیت‌یاب اروپا

سامانه ماهواره‌ای مکان‌یابی اختصاصی اروپا موسوم به گالیلئو (Galileo) از تاریخ ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیر) از کار افتاده و این رویداد بی‌سابقه موجب نگرانی‌های جدی شده است.
خرابی بی‌سابقه ماهواره‌های موقعیت‌یاب اروپا

سامانه ماهواره‌ای مکان‌یابی اختصاصی اروپا موسوم به گالیلئو (Galileo) از تاریخ ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیر) از کار افتاده و این رویداد بی‌سابقه موجب نگرانی‌های جدی شده است. تقریبا تمامی ماهواره‌های مورد استفاده در شبکه گالیلئو برای مکان‌یابی جغرافیایی از تاریخ مذکور از کار افتاده و غیرعملیاتی شده‌اند و عامل این مساله مشخص نشده است.

خرابی بی‌سابقه ماهواره‌های موقعیت‌یاب اروپا

بر اساس گزارش رسمی منتشر شده در این زمینه از ۲۶ ماهواره شبکه گالیلئو ۲۴ ماهواره از مدار خارج شده و غیرقابل استفاده‌اند. دو ماهواره باقی مانده هم در حال آزمایش هستند و در نتیجه برای استفاده عملیاتی قابل به کارگیری نیستند.

آژانس اروپایی سامانه‌های ماهواره‌ای ناوبری جهانی (European GNSS Agency) که وظیفه مدیریت گالیلئو را بر عهده دارد، هنوز هیچ موضع‌گیری رسمی در مورد علت این رویداد نداشته است. از کار افتادن این سامانه٬ دولت‌ها و شرکت‌های اروپایی را مجبور به استفاده از سامانه رقیب آمریکایی یعنی جی‌پی‌اس (Global Positioning System به اختصار GPS) کرده است.

سامانه موقعیت‌یابی ماهواره‌ای گالیلئو از سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی شده و بودجه آن توسط اتحادیه اروپا (European Union) تامین شده است. گالیلئو رقیبی برای جی‌پی‌اس آمریکا و همچنین سامانه ماهواره‌ای ناوبری روسیه موسوم به گلوناس (GLONASS) محسوب می‌شود. گفتنی است نام این سامانه از اسم کوچک دانشمند و مخترع سرشناس ایتالیایی گالیلئو گالیله (Galileo Galilei) برگرفته شده است.

ناوبری فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

خسارت ناشی از خاموشی سراسری سامانه جی‌پی‌اس در جهان چقدر خواهد بود؟

1398/04/02
شاید باور کردنش سخت باشد ولی کارشناسان می‌‌گویند قطعی سراسری یک سامانه خدماتی نوظهور نظیر جی‌پی‌اس (GPS)، هزینه‌‌ای بالغ بر یک میلیارد دلار در هر روز به اقتصاد جهان تحمیل خواهد کرد.

گام بعدی چینی‌ها برای رقابت با جی‌پی‌اس

1398/04/05
چینی ها دو ماهواره مخابراتی از سری بیدو (Beidou) به مدار ژئو پرتاب کردند. این پرتاب دوشنبه ۳ تیر ساعت ۲۲:۲۲ به وقت ایران از پایگاه فضایی ژیچانگ توسط ماهواره‌بر لانگ‌مارچ-۳بی (Longmarch-3B)...

پربازدیدکننده ترین خبر

ارزیابی موقعیت کنونی استارت‌آپ‌های فضایی هند و فرصت‌های پیش رو

آنطور که به نظر می‌رسد استارت‌آپ‌های فضایی خصوصی هند در تنگنا قرار گرفته‌اند؛ از طرفی، ‌آژانس فضایی ملی هند (ISRO) سازمانی بسیار بزرگ است که کمک‌های مالی و قراردادی آن برای ادامه حیات بسیاری از استارت‌آپ‌ها امری ضروری به حساب می‌آید. از طرف دیگر، جنبه تجاری این سازمان که دائما نیز در حال رشد است، به عنوان رقیبی برای همین استارت‌آپ‌ها محسوب می‌گردد.