1398/04/25

خرابی بی‌سابقه ماهواره‌های موقعیت‌یاب اروپا

سامانه ماهواره‌ای مکان‌یابی اختصاصی اروپا موسوم به گالیلئو (Galileo) از تاریخ ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیر) از کار افتاده و این رویداد بی‌سابقه موجب نگرانی‌های جدی شده است.
خرابی بی‌سابقه ماهواره‌های موقعیت‌یاب اروپا

سامانه ماهواره‌ای مکان‌یابی اختصاصی اروپا موسوم به گالیلئو (Galileo) از تاریخ ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیر) از کار افتاده و این رویداد بی‌سابقه موجب نگرانی‌های جدی شده است. تقریبا تمامی ماهواره‌های مورد استفاده در شبکه گالیلئو برای مکان‌یابی جغرافیایی از تاریخ مذکور از کار افتاده و غیرعملیاتی شده‌اند و عامل این مساله مشخص نشده است.

خرابی بی‌سابقه ماهواره‌های موقعیت‌یاب اروپا

بر اساس گزارش رسمی منتشر شده در این زمینه از ۲۶ ماهواره شبکه گالیلئو ۲۴ ماهواره از مدار خارج شده و غیرقابل استفاده‌اند. دو ماهواره باقی مانده هم در حال آزمایش هستند و در نتیجه برای استفاده عملیاتی قابل به کارگیری نیستند.

آژانس اروپایی سامانه‌های ماهواره‌ای ناوبری جهانی (European GNSS Agency) که وظیفه مدیریت گالیلئو را بر عهده دارد، هنوز هیچ موضع‌گیری رسمی در مورد علت این رویداد نداشته است. از کار افتادن این سامانه٬ دولت‌ها و شرکت‌های اروپایی را مجبور به استفاده از سامانه رقیب آمریکایی یعنی جی‌پی‌اس (Global Positioning System به اختصار GPS) کرده است.

سامانه موقعیت‌یابی ماهواره‌ای گالیلئو از سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی شده و بودجه آن توسط اتحادیه اروپا (European Union) تامین شده است. گالیلئو رقیبی برای جی‌پی‌اس آمریکا و همچنین سامانه ماهواره‌ای ناوبری روسیه موسوم به گلوناس (GLONASS) محسوب می‌شود. گفتنی است نام این سامانه از اسم کوچک دانشمند و مخترع سرشناس ایتالیایی گالیلئو گالیله (Galileo Galilei) برگرفته شده است.

سازمان ها | European Union | European GNSS Agency
افراد | Galileo Galilei

ناوبری فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

خسارت ناشی از خاموشی سراسری سامانه جی‌پی‌اس در جهان چقدر خواهد بود؟

1398/04/02
شاید باور کردنش سخت باشد ولی کارشناسان می‌‌گویند قطعی سراسری یک سامانه خدماتی نوظهور نظیر جی‌پی‌اس (GPS)، هزینه‌‌ای بالغ بر یک میلیارد دلار در هر روز به اقتصاد جهان تحمیل خواهد کرد.

گام بعدی چینی‌ها برای رقابت با جی‌پی‌اس

1398/04/05
چینی ها دو ماهواره مخابراتی از سری بیدو (Beidou) به مدار ژئو پرتاب کردند. این پرتاب دوشنبه ۳ تیر ساعت ۲۲:۲۲ به وقت ایران از پایگاه فضایی ژیچانگ توسط ماهواره‌بر لانگ‌مارچ-۳بی (Longmarch-3B)...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصویری فوق‌العاده از ماه با ترکیب حدود ۱۰۰هزار عکس!

یک عکاس متخصص تصویربرداری از پدیده‌های فضایی به‌نام اندرو مکارتی (Andrew McCarthy)، تصویری از سطح ماه را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده که طبق گفته او، با ادغام حدوداً ۱۰۰هزار عکس مختلف از قمر سیاره ما تهیه شده است!