1398/04/21

نابودی ماهواره امارات در پی شکست ماهواره‌بر اروپایی‌ها

پرتاب شرکت آریان‌اسپیس (Arianspace) برای امارات شکست خورد. این پرتاب پنجشنبه ۲۰ تیر از پایگاه فضایی گویان و در ساعت ۶:۲۳ به وقت ایران انجام شد.حدود دو دقیقه پس از پرتاب، نقص فنی ماهواره‌بر وگا (Vega) سبب شکست این ماموریت و سقوط ماهواره‌بر و محموله با ارزش اماراتی آن به اقیانوس اظلس شد. این نخستین شکست...
نابودی ماهواره امارات در پی شکست ماهواره‌بر اروپایی‌ها

پرتاب شرکت آریان‌اسپیس (Arianspace) برای امارات شکست خورد. این پرتاب پنجشنبه ۲۰ تیر از پایگاه فضایی گویان و در ساعت ۶:۲۳ به وقت ایران انجام شد.حدود دو دقیقه پس از پرتاب، نقص فنی ماهواره‌بر وگا (Vega) سبب شکست این ماموریت و سقوط ماهواره‌بر و محموله با ارزش اماراتی آن به اقیانوس اطلس شد. این نخستین شکست وگا پس از ۱۴ پرتاب موفق بود.

ماهواره اماراتی‌ که طی این شکست نابود شد یک ماهواره نظامی بود که فالکن‌آی-۱ (Falcon Eye-1) نام داشت. فالکن‌آی که به معنی چشم شاهین است شامل دو ماهواره نظامی اماراتی می‌شود که طی این پرتاب ماهواره اول نابود شد. باس ماهواره‌ها توسط شرکت ایرباس دیفنس‌اند‌اسپیس (Airbus Defense and Space) ساخته بود و سنجشگر ماهواره که یک سنجشگر نوری وضوح-بالا است را شرکت فرانسوی-ایتالیایی تالس آلنیا اسپیس (Thales Alenia Space) ساخته بود.

طول عمر فالکن‌آی ۵ سال برنامه‌ریزی شده‌ بود. این ماهواره با ۱۱۹۷ کیلوگرم وزن قرار بود در مدار خورشید‌آهنگ قرار بگیرد و محموله آن قادر بود با قدرت تفکیک ۷۰ سانتی‌متر از نوارهای ۲۰ کیلومتری تصویربرداری کند.

نابودی ماهواره امارات در پی شکست ماهواره‌بر اروپایی‌ها

سازمان ها | arianspace

ماهواره‌بر و پرتاب | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

ماهواره نظامی سنجش از دور امارات توسط آژانس فضایی اروپا پرتاب خواهد شد

1398/04/17
آژانس فضایی اروپا (ESA) فالکون‌آی-۱ (Falcon Eye 1) را که ماهواره نظامی سنجش از دور نیروهای مسلح امارات (United Arab Emirates Armed Forces) است را به فضا پرتاب کرد. این پرتاب دوشنبه ۱۷ تیر...

پربازدیدکننده ترین خبر

گامی دیگر در راستای نخستین پرتاب تجاری پاکسازی زباله‌های فضایی

شرکت آسترواسکیل (Astroscale) به تازگی اعلام کرده است که با پایان یافتن مراحل بازبینی طراحی و آزمایش زیرسامانه‌ها، وارد فاز مونتاژ، ادغام و تست (AIT) ماموریت السا-دی (ELSA-d) شده است. السا-دی نخستین ماموریت غیر دولتی پاکسازی زباله‌های فضایی در جهان است و در مدار LEO فعالیت خواهد کرد. این ماموریت شامل دو سازه فضایی ۱۸۰ و ۲۰ کیلوگرمی می‌باشد. طی این ماموریت، سازه بزرگتر با نام سرویسر (Servicer)، سازه کوچک‌تر با نام کلاینت (Client) را به طور متناوب آزادسازی و با آهنربا جذب می‌کند تا فناوری‌های لازم برای پاکسازی زباله‌های فضایی از جمله جست و جو، شناسایی، جذب و از مدار خارج کردن را به اثبات برساند. مزیت السا-دی نسبت به ماموریت‌های پاکسازی زباله فضایی در گذشته این است که زباله‌ها را به صورت نیمه‌خودکار جذب می‌کند. با نصب سازه کلاینت بر روی سرویسر در اوایل سال ۲۰۲۰، طبق برنامه‌ریزی‌ها السا-دی توسط حامل فضایی سایوز از پایگاه بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب خواهد شد.