1398/04/20

شبکه همکاری ۴ جانبه برای توسعه اطلاعات مکانی تشکیل شد

رئیس سازمان فضایی ایران از ایجاد شبکه همکاری مشترک میان این سازمان با صندوق نوآوری و شکوفایی، شهرداری تهران و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برای توسعه صنعت اطلاعات مکانی خبر داد.
شبکه همکاری ۴ جانبه برای توسعه اطلاعات مکانی تشکیل شد

رئیس سازمان فضایی ایران از ایجاد شبکه همکاری مشترک میان این سازمان با صندوق نوآوری و شکوفایی، شهرداری تهران و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برای توسعه صنعت اطلاعات مکانی خبر داد.

مرتضی براری در اینستاگرام نوشت: «در سازمان فضایی ایران به عنوان یک نهاد حاکمیتی در حوزه فضا با تعامل صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان یک نهاد جذب سرمایه‌گذاری خصوصی و دولتی، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برای شناخت و رفع دغدغه‌ها و موانع پیش‌رو و نیز شهرداری به عنوان یک نهاد بهره‌بردار از خدمات و صاحب بازار، شبکه همکاری مشترکی در حوزه خدمات مکان‌محور آغاز کردیم تا اقتصاد حوزه صنعت اطلاعات مکانی را با کمک بخش خصوصی شکوفا کنیم.»

وی تاکید کرد: «تلاش می‌کنیم این شبکه در حوزه‌های مختلف و با همکاری و تعامل با نهادهای مرتبط شکل بگیرد تا کل زنجیره ارزش فضایی توسعه پیدا کند.»

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

لزوم توجه به فعالیت‌های فضایی در ایران

1398/03/26
دکتر حسن رضایی حقیقت، رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران با اعضای انجمن نجوم آیاز در تبریز دیدار و گفتگو کرد. هدف از این دیدار گسترش همکاری‌های مابین پژوهشکده رانشگرهای...

رئیس سازمان فضایی: بستر ارسال ماهواره به فضا توسط بخش خصوصی فراهم می‌شود

1398/04/17
رئیس سازمان فضایی ایران گفت: «بستر ورود بخش خصوصی به حوزه ساخت و قراردادن ماهواره در مدار زمین را فراهم می‌کنیم.»

خرید ماهواره‌های سنجشی در دستور کار سازمان فضایی

1398/04/17
مدیرکل توسعه کسب‌ و کارهای فضاپایه سازمان فضایی ایران خدمات خرید کلان را شامل خرید داده‌ها ذکر کرد و اظهار کرد: «بر این اساس خرید ماهواره‌های سنجشی در دستور کار سازمان فضایی قرار دارد و...

پربازدیدکننده ترین خبر

گامی دیگر در راستای نخستین پرتاب تجاری پاکسازی زباله‌های فضایی

شرکت آسترواسکیل (Astroscale) به تازگی اعلام کرده است که با پایان یافتن مراحل بازبینی طراحی و آزمایش زیرسامانه‌ها، وارد فاز مونتاژ، ادغام و تست (AIT) ماموریت السا-دی (ELSA-d) شده است. السا-دی نخستین ماموریت غیر دولتی پاکسازی زباله‌های فضایی در جهان است و در مدار LEO فعالیت خواهد کرد. این ماموریت شامل دو سازه فضایی ۱۸۰ و ۲۰ کیلوگرمی می‌باشد. طی این ماموریت، سازه بزرگتر با نام سرویسر (Servicer)، سازه کوچک‌تر با نام کلاینت (Client) را به طور متناوب آزادسازی و با آهنربا جذب می‌کند تا فناوری‌های لازم برای پاکسازی زباله‌های فضایی از جمله جست و جو، شناسایی، جذب و از مدار خارج کردن را به اثبات برساند. مزیت السا-دی نسبت به ماموریت‌های پاکسازی زباله فضایی در گذشته این است که زباله‌ها را به صورت نیمه‌خودکار جذب می‌کند. با نصب سازه کلاینت بر روی سرویسر در اوایل سال ۲۰۲۰، طبق برنامه‌ریزی‌ها السا-دی توسط حامل فضایی سایوز از پایگاه بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب خواهد شد.