1398/04/18

آمازون به دنبال اخذ مجوز برای پرتاب بیش از سه هزار ماهواره به فضا

شرکت آمازون (Amazon) اخیراً در حال اخذ مجوز از کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) برای پرتاب ۳۲۳۶ ماهواره به فضا است. پرتاب این ماهواره‌ها جزئی از پروژه کویپر (Project Kuiper) است.
آمازون به دنبال اخذ مجوز برای پرتاب بیش از سه هزار ماهواره به فضا

شرکت آمازون (Amazon) اخیراً در حال اخذ مجوز از کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) برای پرتاب ۳۲۳۶ ماهواره به فضا است. پرتاب این ماهواره‌ها جزئی از پروژه کویپر (Project Kuiper) است. ماهواره‌های مذکور در ۹۸ صفحه مداری گروه‌بندی خواهند شد و ۳۶۶ تا ۳۹۱ مایل (۵۸۹ تا ۶۲۹ کیلومتر) از سطح زمین فاصله خواهند داشت. کویپر یک طرح بلندمدت برای ایجاد منظومه‌ای از ماهواره‌ها در مدار پایین زمین است که امکان اتصال به اینترنت با سرعت بالا را برای بسیاری از نقاط زمین به ویژه جوامع دورافتاده و محروم از این فناوری فراهم می‌آورد.

بنا به گفته این شرکت اگر این پروژه عملیاتی شود ده‌ها میلیون نفر در سراسر جهان می‌توانند به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشند که البته لازم به ذکر است این امکان در تمام جهان فراهم نخواهد شد. به طور مثال بخش‌هایی از آلاسکا از این اینترنت بی‌بهره خواهند ماند. طی چند ماه گذشته آمازون مذاکراتی را با کمیسیون ارتباطات فدرال داشته است که گویی اکنون آن‌ها موافقت کرده و این شرکت در حال اخذ مجوز است.

طی این پروژه آمازون قصد دارد از فناوری‌های ویژه‌ای مانند فرکانس‌های باند کا (Ka-band) و فناوری‌های ضد تداخل‌ (anti-interference) برای بهبود خدمات اینترنت خود استفاده کند. بنابر گزارش‌ها این ماهواره‌ها حدود ۱۰ سال در مدار قرار خواهند گرفت؛ البته هنوز مشخص نیست که طی این چند سال آیا ارتباطشان با زمین برقرار خواهد ماند یا خیر.

آمازون در حال حاضر زمان دقیقی را برای پرتاب این ماهواره‌ها تعیین نکرده است. شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) نیز چندی پیش ۶۰ ماهواره اینترنتی موسوم به استارلینک (Starlink) را به فضا فرستاد. ماهواره‌های استارلینک بخشی از برنامه اسپیس‌ایکس برای سرویس جدید و پرسرعت اینترنت هستند.

سازمان ها | Amazon | FCC | SpaceX

مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

پرتاب موفق ماهواره‌های اینترنتی اسپیس ایکس به فضا

1398/03/04
سرانجام کارشناسان اسپیس ایکس با موفقیت ماهواره‌های ارائه دهنده طرح اینترنت فضایی را به فضا ارسال کردند. اسپیس ایکس سرانجام در واپسین ساعات روز ۲۴ ماه می‌سال میلادی جاری موشک فضایی حاوی ۶۰...

اولین تماس ماهواره‌های اینترنتی استارلینک با زمین برقرار شد

1398/03/18
۶۰ ماهواره اینترنتی که به عنوان گام نخست از اجرای طرح استارلینک (Starlink)٬ جمعه سوم خرداد به فضا پرتاب شدند، اکنون آغاز به کار کرده و با ایستگاه‌های زمینی تماس برقرار کرده‌اند. سخنگوی...

اسپیس ایکس ارتباط با ۳ ماهواره اینترنتی استارلینک را از دست داد

1398/04/09
شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) در اوایل خرداد ماه اولین ماهواره‌های اینترنتی استارلینک (Starlink) را روانه فضا کرد تا اینترنت با سرعت تا یک گیگابیت بر ثانیه را به کاربران ارائه دهد. حالا یک ماه...

پربازدیدکننده ترین خبر

گامی دیگر در راستای نخستین پرتاب تجاری پاکسازی زباله‌های فضایی

شرکت آسترواسکیل (Astroscale) به تازگی اعلام کرده است که با پایان یافتن مراحل بازبینی طراحی و آزمایش زیرسامانه‌ها، وارد فاز مونتاژ، ادغام و تست (AIT) ماموریت السا-دی (ELSA-d) شده است. السا-دی نخستین ماموریت غیر دولتی پاکسازی زباله‌های فضایی در جهان است و در مدار LEO فعالیت خواهد کرد. این ماموریت شامل دو سازه فضایی ۱۸۰ و ۲۰ کیلوگرمی می‌باشد. طی این ماموریت، سازه بزرگتر با نام سرویسر (Servicer)، سازه کوچک‌تر با نام کلاینت (Client) را به طور متناوب آزادسازی و با آهنربا جذب می‌کند تا فناوری‌های لازم برای پاکسازی زباله‌های فضایی از جمله جست و جو، شناسایی، جذب و از مدار خارج کردن را به اثبات برساند. مزیت السا-دی نسبت به ماموریت‌های پاکسازی زباله فضایی در گذشته این است که زباله‌ها را به صورت نیمه‌خودکار جذب می‌کند. با نصب سازه کلاینت بر روی سرویسر در اوایل سال ۲۰۲۰، طبق برنامه‌ریزی‌ها السا-دی توسط حامل فضایی سایوز از پایگاه بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب خواهد شد.