1398/06/02

بررسی راهبرد همکاری‌های بین‌المللی فضایی فرانسه در سمینار پاریس

ژان ایو لوگال (Jean-Yves Le Gall)، رئیس آژانس فضایی فرانسه (CNES)، اخیرا «سمینار امور بین الملل» را در دفتر مرکزی این آژانس در پاریس برگزار کرده است. این رویداد که عمدتا متمرکز بر صنعت فضای فرانسه بود به منظور ارائه چشم‌اندازی از فعالیت‌های فضایی در سراسر جهان و بررسی وضعیت پروژه‌های مشترک آژانس فضایی...
بررسی راهبرد همکاری‌های بین‌المللی فضایی فرانسه در سمینار پاریس

ژان ایو لوگال (Jean-Yves Le Gall)، رئیس آژانس فضایی فرانسه (CNES)، اخیرا «سمینار امور بین الملل» را در دفتر مرکزی این آژانس در پاریس برگزار کرده است. این رویداد که عمدتا متمرکز بر صنعت فضای فرانسه بود به منظور ارائه چشم‌اندازی از فعالیت‌های فضایی در سراسر جهان و بررسی وضعیت پروژه‌های مشترک آژانس فضایی فرانسه با شرکای بین‌المللی خود برگزار گردید. سیاست جغرافیایی فضایی، راهبرد بین‌المللی این آژانس و مشارکت آن با کشورهای باسابقه در عرصه فضا و همچنین کشورهایی که در صنعت فضایی نوظهور هستند، از جمله موضوعاتی بودند که در طول این سمینار یک روزه مورد بحث قرار گرفتند.

فعالیت‌های بین‌المللی آژانس فضایی فرانسه٬ تمام صنعت فضایی این کشور را تحت تاثیر خود قرار داده و موجب تقویت این بخش شده است. این یک وظیفه حیاتی در دنیای فناوری فضایی امروز محسوب می‌شود؛ دنیایی که توسط بازیگران سازمانی و تجاری این عرصه به سرعت در حال تغییر و رشد است. چنین پیشرفت‌هایی در حقیقت به منظور دسترسی آسان‌تر و ارزان‌تر به فضا و با توجه به تاثیر قابل توجه برنامه‌های فضایی در سیاست‌گذاری دولت‌ها٬ توسط این بازیگران که تعدادشان دائما رو به فزونی است٬ انجام می‌گیرد. علاوه بر این٬ ظهور «فضای جدید» (New Space) این امکان را ایجاد می‌کند تا حمایت از چنین توسعه و رشدی در بخش فضایی٬ بیشتر٬ سریع‌تر و ارزان‌تر انجام گیرد.

در همین زمینه٬ مشارکت‌های بین‌المللی آژانس فضایی فرانسه برای انطباق و سازگاری بیشتر با دنیای جدید فضا موضوعی کلیدی به شمار می‌رود؛ امری که این آژانس را قادر می‌سازد در این عرصه به عنوان بازیگری محوری باقی بماند. موارد زیر در تحقق این مهم اثرگذار بوده‌اند:

- پیگیری طرح‌های بلندپروازانه، به ویژه در مباحث علمی؛ مواردی که به تنهایی و بدون مشارکت دیگر کشورها به نتیجه نمی‌رسیدند. 
- افزایش اعتبار صنعت فضایی فرانسه از لحاظ برتری و تخصص در سراسر جهان.
- برجسته کردن چشم‌انداز آینده فضایی فرانسه از طریق بازتاب و انعکاس بیشتر فعالیت‌های عمده و مهمی که این کشور در آن‌ها مشارکت داشته است.

آژانس فضایی فرانسه در حال کار بر روی اقداماتی قابل توجه و اساسی است؛ اقداماتی که با همراهی کشورهای فضایی پیشتاز مانند ایالات متحده آمریکا، چین، روسیه، هند، ژاپن و آلمان و همچنین آن دسته از کشورهایی که به تازگی خود را در صنعت فضا مطرح کرده‌اند انجام می‌گیرد. امارات متحده عربی، سنگاپور، مراکش، ویتنام و اسرائیل نیز به عنوان همکار انتخابی با این آژانس تعامل داشته‌اند.

منبع: spacewatch
سازمان ها | CNES
افراد | Jean-Yves Le Gall

دیپلماسی فضایی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

همکاری ناسا و فرانسه در ماموریت ارسال فضانورد به ماه

1398/04/01
سازمان فضایی آمریکا، ناسا، و سازمان فضایی فرانسه (CNE‌S) در حاشیه نمایشگاه هوایی پاریس توافقنامه‌ای را امضا کردند که به موجب آن فرانسه نیز در مأموریت آرتمیس (Artemis) شرکت می‌کند. طی این...

ژاپن با کمک آلمان و فرانسه به اقمار مریخ کاوشگر می‌فرستد

1398/04/04
آژانس فضایی ژاپن به تازگی توافق‌نامه خود را برای کار با مرکز هوافضای آلمان (DLR) در فعالیت‌های مرحله مطالعاتی بر روی مأموریت اکتشاف قمرهای مریخ به امضا رسانده است. مرکز هوافضای آلمان و مرکز...

پربازدیدکننده ترین خبر

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از حادثه انفجار نطنز و گمانه‌زنی‌ها درباره آن

روز پنج‌شنبه ۱۲تیر حادثه انفجاری در تأسیسات هسته‌ای نظنز واقع در استان اصفهان رخ داد؛ تأسیساتی که بخشی از مجموعه زیرزمینی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران برای غنی‌سازی اورانیوم محسوب می‌شود. در همین راستا انتشار تصاویر ماهواره‌ای گمانه‌زنی‌هایی را به‌دنبال داشته است. ماهواره‌های ناسا نیز که آتش‌سوزی‌های جهان را رصد می‌کنند، وقوع آتش‌سوزی در شمال غربی تأسیسات نطنز را تایید کرده‌اند؛ زمان آتش‌سوزی حدوداً ساعت ۲ بامداد روز ۱۲تیر بوده است.