1398/04/05

ایجاد و مدیریت نخستین زون فناوری فضایی در نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری رَبع رشیدی

دکتر حسن رضایی حقیقت، رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران، طی نشستی با حضور جانشین مدیریت منطقه ویژه علم و فناوری رَبع رشیدی (نام یکی از بناهای تاریخی و ارزشمند شهر تبریز) در روز دوشنبه سوم تیر سال جاری، پیشنهاد ایجاد و مدیریت نخستین زون فناوری فضایی را در هفتمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری...
ایجاد و مدیریت نخستین زون فناوری فضایی در نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری رَبع رشیدی

دکتر حسن رضایی حقیقت، رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران، طی نشستی با حضور جانشین مدیریت منطقه ویژه علم و فناوری رَبع رشیدی (نام یکی از بناهای تاریخی و ارزشمند شهر تبریز) در روز دوشنبه سوم تیر سال جاری، پیشنهاد ایجاد و مدیریت نخستین زون فناوری فضایی را در هفتمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی مطرح ساخت.

رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی، ضمن تقدیر از فعالیت‌های منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی و به‌ ویژه برگزاری نمایشگاه نوآوری و فناوری در شش سال گذشته که با هدف تجاری‌سازی فناوری برگزار شده است، این نمایشگاه را از بعد افزایش سطح فناوری در استان آذربایجان شرقی موثر دانسته و آن را منشأ خیر و برکت برشمرد.

دکتر رضایی حقیقت با ارائه گزارشی از فعالیت‌های پژوهشگاه فضایی ایران، یادآور شد که فعالیت‌های پژوهشی صورت گرفته در این پژوهشگاه در حوزه فناوری فضایی، علاوه بر اینکه از اهمیت بالایی برخوردار است، موجب غرور و افتخار ملی بوده و موجبات سربلندی ایران اسلامی در حوزه‌های فناوری‌های سطح بالا را فراهم می‌آورد.

رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی همچنین با تبیین جایگاه پژوهشکده رانشگرهای فضایی، گفت: «این پژوهشکده در آینده نزدیک به قطب فناوری فضایی در منطقه شمال‌ غرب کشور تبدیل خواهد شد و قطعا پیمودن این راه با حمایت مسئولان استانی سریع‌تر میسر خواهد شد.»

رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی در این نشست، پیشنهاد ایجاد و مدیریت زون فناوری فضایی در هفتمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی (Rinotex 2019) را مطرح نمود و خاطر نشان ساخت: «این جشنواره و نمایشگاه برای ارائه ایده‌های فناورانه و محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های فضایی حائز اهمیت بوده و بسیار مفید خواهد بود.»

در ادامه جلسه، اکبر فرزین مقدم، جانشین منطقه ویژه علم و فناوری، ضمن استقبال از پیشنهاد ایجاد زون فناوری فضایی به‌ عنوان یکی از زون‌های تخصصی هفتمین نمایشگاه مزبور، بهبود فضای کسب و کار دانش‌بنیان با رویکرد توسعه و تجاری‌سازی فناوری را از دلایل برگزاری نمایشگاه‌های فناوری و نوآوری ربع رشیدی دانست.

وی  افزود: «زیرساخت لازم برای توسعه اقتصاد دانش‌محور، ایجاد انگیزه در صنایع، برای حرکت به سمت فناوری‌های نوین و کسب و کارهای با ارزش افزوده بالا، هماهنگی مراکز علمی و دانشگاهی برای حرکت در جهت ایجاد دانشگاه‌های کارآفرین، ایجاد بستری پویا برای توسعه و هماهنگی مراکز علمی و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان و همچنین ایجاد حلقه ارتباطی بین مراکز مختلف٬ از ضرورت‌های وجود مناطق ویژه علم و فناوری در کشور است.»

جانشین مدیریت منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی ضمن ارائه گزارشی از برگزاری ادوار گذشته نمایشگاه خاطرنشان ساخت در ششمین دوره نمایشگاه فناوری و نوآوری ربع رشیدی (Rinotex 2018) تعداد ۱۶۱۲ طرح در چهار بخش ایده‌های فناورانه، توسعه و تجاری‌سازی فناوری، فروش محصولات دانش‌بنیان و نیازمندی‌های فناورانه به نمایش درآمدند که از این میان، تعداد ۴۳۳ طرح از استان‌های دیگر کشور و ۱۱ طرح بین‌المللی شرکت داشتند.

گفتنی است هفتمین دوره نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی (Rinotex 2019) از تاریخ ۱۳ الی ۱۷ آبان سال جاری در محل نمایشگاه بین‌المللی تبریز برگزار خواهد شد.

داخلی | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

عزم جدی پژوهشگاه فضایی برای توسعه دولت الکترونیکی

1398/02/16
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در جلسه ارزیابی جایزه دولت الکترونیکی در شاخص تعهد سازمانی به عزم جدی این پژوهشگاه برای توسعه دولت الکترونیکی تاکید کرد. حسین صمیمی با اشاره به فعالیت‌های صورت...

پژوهشگاه فضایی ایران با دانشکده فنی دانشگاه تهران در ۳۷ طرح مشترک همکاری می‌کند

1398/03/21
پژوهشگاه فضایی ایران در تعامل با مراکز دانشگاهی، پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران را در ۳۷ پروژه تحقیقاتی همراهی می‌کند. این پژوهشگاه پیشتر نیز پروژه‌های متعددی را با مراکز دانشگاهی به...

اجرای پروژه بین‌المللی ماهواره دانشجویی از سوی پژوهشگاه فضایی

1398/03/27
پروژه بین‌المللی ماهواره دانشجویی کوچک با هدف آموزش پژوهشگران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه٬ اپسکو (APSCO)٬ در زمینه فناوری فضایی در بخش آموزش این سازمان به اجرا درآمده...

پربازدیدکننده ترین خبر

گامی دیگر در راستای نخستین پرتاب تجاری پاکسازی زباله‌های فضایی

شرکت آسترواسکیل (Astroscale) به تازگی اعلام کرده است که با پایان یافتن مراحل بازبینی طراحی و آزمایش زیرسامانه‌ها، وارد فاز مونتاژ، ادغام و تست (AIT) ماموریت السا-دی (ELSA-d) شده است. السا-دی نخستین ماموریت غیر دولتی پاکسازی زباله‌های فضایی در جهان است و در مدار LEO فعالیت خواهد کرد. این ماموریت شامل دو سازه فضایی ۱۸۰ و ۲۰ کیلوگرمی می‌باشد. طی این ماموریت، سازه بزرگتر با نام سرویسر (Servicer)، سازه کوچک‌تر با نام کلاینت (Client) را به طور متناوب آزادسازی و با آهنربا جذب می‌کند تا فناوری‌های لازم برای پاکسازی زباله‌های فضایی از جمله جست و جو، شناسایی، جذب و از مدار خارج کردن را به اثبات برساند. مزیت السا-دی نسبت به ماموریت‌های پاکسازی زباله فضایی در گذشته این است که زباله‌ها را به صورت نیمه‌خودکار جذب می‌کند. با نصب سازه کلاینت بر روی سرویسر در اوایل سال ۲۰۲۰، طبق برنامه‌ریزی‌ها السا-دی توسط حامل فضایی سایوز از پایگاه بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب خواهد شد.