1398/04/05

درآمد سالانه بیش از 7 میلیارد دلاری صنعت فضایی آفریقا

موسسه اسپیس این آفریکا (Space in Africa) که در زمینه اخبار، داده‌ها و تحلیل بازار صنعت فضایی قاره آفریقا فعالیت می‌کند به تازگی گزارش صنعت فضایی آفریقا در سال 2019 را منتشر کرده است. این گزارش فعالیت‌های فضایی قاره آفریقا از سال 1998 تا ماه می سال 2019 را پوشش می‌دهد و بر اساس آن صنعت مذکور به درآمد...
درآمد سالانه بیش از 7 میلیارد دلاری صنعت فضایی آفریقا

موسسه اسپیس این آفریکا (Space in Africa) که در زمینه اخبار، داده‌ها و تحلیل بازار صنعت فضایی قاره آفریقا فعالیت می‌کند به تازگی گزارش صنعت فضایی آفریقا در سال 2019 را منتشر کرده است. این گزارش فعالیت‌های فضایی قاره آفریقا از سال 1998 تا ماه می سال 2019 را پوشش می‌دهد و بر اساس آن صنعت مذکور به درآمد سالانه 7 میلیارد دلار رسیده و پیش‌بینی نرخ رشد سالانه 7.3% در سال 2024 از درآمد سالانه 10 میلیارد دلار عبور خواهد کرد.

برنامه‌های فضایی ملی و منطقه‌ای و سیاست‌گذاری‌ها در آفریقا بسیار افزایش یافته‌اند. هم‌اکنون 19 کشور آفریقایی برنامه فضایی ملی دارند و تاسیس شرکت‌های تجاری فضایی با هدف توسعه فناوری و ارائه خدمات فضایی تسریع یافته است. تمیدایو اونیوسان (Temidayo Oniosun) موسس اسپیس این آفریکا در مورد رشد بخش فضایی در آفریقا می‌گوید: «صنعت فضایی آفریقا در حال تجربه دوره رنسانس می‌باشد. در سرتاسر آفریقا دولت‌ها مشغول به سرمایه‌گذاری در برنامه‌های فضایی سنگین هستند و ظرفیت قاره را برای دستیابی به قدرت ناشی از فناوری‌های فضایی افزایش می‌دهند. فناوری‌های نوین فضایی آفریقا را قادر می‌سازند تا مسائلی مهم را در زمینه کشاورزی، امنیت، مخابرات و بخش‌های دیگر حل کند. در حال حاضر بعضی کشورهای قاره فعالیت در این زمینه را آغاز کرده‌اند. در کشور مالی ماهواره‌ها به دامداران چادرنشین کمک می‌کنند که برای گله‌های خود آب پیدا کنند. در آنگولا و رواندا از ماهواره‌ها برای اتصال مدارس به اینترنت و پخش برنامه‌های تلویزیونی استفاده می‌شود.»

از سال 1998 تاکنون 32 ماهواره متعلق به 8 کشور آفریقایی به فضا پرتاب شده است. این کشورها عبارتند از: الجزیره، آنگولا، مصر، غنا، کنیا، مراکش، نیجریه و آفریقای جنوبی. به غیر از این 32 ماهواره ملی، موسسات آفریقایی به صورت مشترک سه پروژه ماهواره‌ای دیگر را پی‌ریزی کرده‌اند: RASCOM-QAF1، RASCOM-QAF1R و نیوداون (New Dawn). 15 ماهواره از این 35 ماهواره طی 4 سال اخیر به فضا پرتاب شدند که نشانگر روند رو به رشد آفریقا در سال‌های اخیر می‌باشد. ماهواره‌های آفریقایی شامل 14 ماهواره سنجشی، 10 ماهواره مخابراتی، 8 ماهواره آزمایش فناوری، یک ماهواره آزمایش‌های علمی، یک ماهواره آموزشی و یک ماهواره راداری نظامی است. ضمن اینکه 14 مورد از 35 ماهواره آفریقا توسط مهندسان این کشور ساخته شده‌اند.

برخی شرکت‌های غیرآفریقایی که بیشترین همکاری فضایی را با قاره آفریقا داشته‌اند عبارتند از: دفاع و فضای ایرباس (Airbus Defense and Space)، شرکت گریت وال چین (China Great Wall Industry Corporation)، انرگیای روسیه (RSC Energia)، سوری از انگلیس (Surrey Satellite Technology Ltd) و تالس آلنیا از فرانسه (Thales Alenia Space).

علاوه بر این، استارت‌آپ‌های جدید فضایی در آفریقا اخیرا بیش از 200 میلیون دلار جذب سرمایه داشته‌اند و از مجموع 8500 نفری که در صنعت فضایی آفریقا کار می‌کنند حدودا 2000 نفر در بخش‌های تجاری و غیر دولتی فعال هستند.

منبع: africadaily

اقتصاد فضایی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

رشد ۲۶ درصدی صنعت ساخت ماهواره

1398/02/24
سازمان فضایی ایران گزارش مربوط به اقتصاد جهانی فضا در سال ۲۰۱۸ را منتشر کرد. بر مبنای این گزارش، صنعت ساخت ماهواره در یک سال با ۲۶ درصد رشد همراه بوده است. سازمان فضایی ایران در شبکه اینستاگرام...

قاره آفریقا از منظر ایستگاه فضایی بین‌المللی

1398/04/04
فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی هنگامی که بر فراز قاره آفریقا بودند، عکسی زیبا از چندین دریا و بیابان گرفتند. زمانی‌که فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی در ارتفاع ۲۵۴ مایلی از فراز قاره...

پربازدیدکننده ترین خبر

گامی دیگر در راستای نخستین پرتاب تجاری پاکسازی زباله‌های فضایی

شرکت آسترواسکیل (Astroscale) به تازگی اعلام کرده است که با پایان یافتن مراحل بازبینی طراحی و آزمایش زیرسامانه‌ها، وارد فاز مونتاژ، ادغام و تست (AIT) ماموریت السا-دی (ELSA-d) شده است. السا-دی نخستین ماموریت غیر دولتی پاکسازی زباله‌های فضایی در جهان است و در مدار LEO فعالیت خواهد کرد. این ماموریت شامل دو سازه فضایی ۱۸۰ و ۲۰ کیلوگرمی می‌باشد. طی این ماموریت، سازه بزرگتر با نام سرویسر (Servicer)، سازه کوچک‌تر با نام کلاینت (Client) را به طور متناوب آزادسازی و با آهنربا جذب می‌کند تا فناوری‌های لازم برای پاکسازی زباله‌های فضایی از جمله جست و جو، شناسایی، جذب و از مدار خارج کردن را به اثبات برساند. مزیت السا-دی نسبت به ماموریت‌های پاکسازی زباله فضایی در گذشته این است که زباله‌ها را به صورت نیمه‌خودکار جذب می‌کند. با نصب سازه کلاینت بر روی سرویسر در اوایل سال ۲۰۲۰، طبق برنامه‌ریزی‌ها السا-دی توسط حامل فضایی سایوز از پایگاه بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب خواهد شد.