1398/04/04

برنامه آموزشی ناسا و مایکروسافت برای دانش‌آموزان

نیروهای آموزشی شرکت‌های مایکروسافت (Microsoft Corporation) و ناسا (NASA) با یکدیگر همکاری کرده‌اند تا دانش‌آموزان را به یادگیری علم فضا تشویق کنند. دانش‌آموزان مقطع راهنمایی و دبیرستان در آینده‌ای نزدیک خواهند توانست اجسامی ۳ بعدی را طراحی و داده‌ها را تجزیه و تحلیل کرده و حسگر بسازند.
برنامه آموزشی ناسا و مایکروسافت برای دانش‌آموزان

نیروهای آموزشی شرکت‌های مایکروسافت (Microsoft Corporation) و ناسا (NASA) با یکدیگر همکاری کرده‌اند تا دانش‌آموزان را به یادگیری علم فضا تشویق کنند. دانش‌آموزان مقطع راهنمایی و دبیرستان در آینده‌ای نزدیک خواهند توانست اجسامی ۳ بعدی را طراحی و داده‌ها را تجزیه و تحلیل کرده و حسگر بسازند.

طی این پروژه آن‌ها برنامه‌هایی درسی را ایجاد کرده‌اند که به صورت آنلاین در دسترس دانش‌آموزان قرار خواهد گرفت. در این برنامه‌ها آن‌ها از مفاهیم علمی و مهارت‌های یادگیری برای ایجاد علاقه به فضا در دانش آموزان استفاده کرده‌اند.

هشت برنامه درسی آنلاین دارای عناوینی مانند طراحی جوراب فضانوردان (Designing Astro Socks) است و علت طرح این موضوع این است که طراحی جوراب‌های خوب می‌تواند بسیار خوب از پاهای فضانوردان در فضای میکروگرانشی ایستگاه فضایی محافظت کند. برنامه درسی شامل چالش‌های طراحی ۳ بعدی، تجربیات واقعیت مجازی و درس‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها است. اکثر دوره‌ها سه یا چهار جلسه ۵۰ دقیقه‌ای هستند و هزینه هر دوره نیز برای هر دانش‌آموز ۲ تا ۳ دلار است.

کارون وبر (Karon Weber) مدیر کارآگاه آموزشی مایکروسافت گفت: «برنامه‌های درسی ما مکمل درس‌هایی هستند که آموزگاران در مدرسه تدریس می‌کنند. این فرصت بسیار خوبی برای دانش آموزان محسوب می‌شود چرا که این برنامه‌ها می‌توانند به دانش آموزان در انتخاب شغل آینده کمک کند.»

با تجزیه و تحلیل عکس‌های گرفته شده از زمین توسط فضانوردان برای پیش‌بینی تغییرات آب و هوایی، دانش آموزان٬ سامانه شماره‌گذاری اعداد پایه ۱۶ (hexadecimal numbering system) را برای پیدا کردن چگونگی رنگ رایانه‌ها یاد خواهند گرفت. این دوره همچنین دانش آموزان را با فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشین بیشتر آشنا خواهد کرد. دانش آموزان برای شرکت در این کلاس‌ها نیاز به یک رایانه دارای ویندوز ۱۰ و یک اشتراک مایکروسافت آفیس دارند. درس دیگر، تجسم میکروگرانشی با درک قوانین حرکت ۲ و ۳ نیوتن، اندازه‌گیری وزن اجسام در زمین است٬ که به دانش آموزان کمک می‌کند تفاوت بین جرم و وزن را بهتر یاد بگیرند.

البته این نخستین همکاری شرکت مایکروسافت نیست چرا که سال گذشته نیز مایکروسافت با همکاری شبکه بی‌‌بی‌‌سی (BBC) همین پروژه را به انجام رسانده بود.

وبر در انتها افزود: «من فکر می‌کنم این پروژه بسیار جالب خواهد بود زیرا اکنون ما در حال جشن گرفتن به مناسبت ۵۰ ساله شدن قدم گذاشتن بر ماه هستیم.»

سازمان ها | Microsoft Corporation | NASA | BBC
افراد | Karon Webe

راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

برگزاری دومین و سومین جلسات آموزشی آنلاین اپسکو

1394/04/22
دومین جلسه "پزشکی از راه دور با استفاده از فناوری‌های فضایی" و سومین جلسه "وضعیت حاضر پزشکی از راه دور در چین و راهبرد یک جاده و یک کمربند" به‌صورت آنلاین در روزهای ۳ و ۴ تیر ۱۳۹۴ در مرکز...

آموزش فناوری‌های فضایی به زبان ساده به مدارس مقاطع ابتدایی مناطق محروم کشور

1397/08/14
به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران: «در پی تصمیم‌گیری سازمان فضایی ایران در هفته جهانی فضا در خصوص ترویج و آموزش فناوری‌های فضایی چون سنجش‌ازدور، دستگاه‌های تعیین موقعیت جهانی و نجوم...

پربازدیدکننده ترین خبر

گامی دیگر در راستای نخستین پرتاب تجاری پاکسازی زباله‌های فضایی

شرکت آسترواسکیل (Astroscale) به تازگی اعلام کرده است که با پایان یافتن مراحل بازبینی طراحی و آزمایش زیرسامانه‌ها، وارد فاز مونتاژ، ادغام و تست (AIT) ماموریت السا-دی (ELSA-d) شده است. السا-دی نخستین ماموریت غیر دولتی پاکسازی زباله‌های فضایی در جهان است و در مدار LEO فعالیت خواهد کرد. این ماموریت شامل دو سازه فضایی ۱۸۰ و ۲۰ کیلوگرمی می‌باشد. طی این ماموریت، سازه بزرگتر با نام سرویسر (Servicer)، سازه کوچک‌تر با نام کلاینت (Client) را به طور متناوب آزادسازی و با آهنربا جذب می‌کند تا فناوری‌های لازم برای پاکسازی زباله‌های فضایی از جمله جست و جو، شناسایی، جذب و از مدار خارج کردن را به اثبات برساند. مزیت السا-دی نسبت به ماموریت‌های پاکسازی زباله فضایی در گذشته این است که زباله‌ها را به صورت نیمه‌خودکار جذب می‌کند. با نصب سازه کلاینت بر روی سرویسر در اوایل سال ۲۰۲۰، طبق برنامه‌ریزی‌ها السا-دی توسط حامل فضایی سایوز از پایگاه بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب خواهد شد.