1398/04/04

ژاپن با کمک آلمان و فرانسه به اقمار مریخ کاوشگر می‌فرستد

آژانس فضایی ژاپن به تازگی توافق‌نامه خود را برای کار با مرکز هوافضای آلمان (DLR) در فعالیت‌های مرحله مطالعاتی بر روی مأموریت اکتشاف قمرهای مریخ به امضا رسانده است. مرکز هوافضای آلمان و مرکز ملی مطالعات فضایی فرانسه (CNES) به آژانس فضایی ژاپن در مطالعه، ساخت و توسعه یک کاوشگر برای بررسی یکی از این قمرها...
ژاپن با کمک آلمان و فرانسه به اقمار مریخ کاوشگر می‌فرستد

ممکن است بتوانیم فوبوس (Phobos) و دیموس (Deimos) که دو قمر مریخ هستند را در دهه آتی از فاصله بسیار نزدیک‌تر مطالعه کنیم. در همین راستا آژانس فضایی ژاپن (JAXA) اعلام کرد می‌خواهد با کمک کشورهای فرانسه و آلمان به قمرهای مریخ کاوشگر بفرستد.

در واقع آژانس فضایی ژاپن به تازگی توافق‌نامه خود را برای کار با مرکز هوافضای آلمان (DLR) در فعالیت‌های مرحله مطالعاتی بر روی مأموریت اکتشاف قمرهای مریخ به امضا رسانده است. مرکز هوافضای آلمان و مرکز ملی مطالعات فضایی فرانسه (CNES) به آژانس فضایی ژاپن در مطالعه، ساخت و توسعه یک کاوشگر برای بررسی یکی از این قمرها کمک خواهند کرد.

این کاوشگر به فضاپیمای ام‌ام‌ایکس (MMX) متصل می‌شود و فضاپیما به دور هر دو قمر فوبوس و دیموس خواهد گشت. اگر همه چیز طبق برنامه‌ریزی پیش برود، این کاوشگر تبدیل به اولین کاوشگری خواهد شد که قدم بر یک جرم کوچک در منظومه شمسی می‌گذارد. علاوه بر این، همکاری آژانس فضایی ژاپن با مرکز هوافضای آلمان امکان انجام آزمایش با استفاده از برج برمن دراپ (Tower Bremen Drop) در آلمان را فراهم می‌کند. این برج یک برج میکروگرانشی است که به دانشمندان امکان آزمایش تجهیزات در شرایط بی‌وزنی را می‌دهد.

در حالی که آژانس فضایی ژاپن هنوز در مورد مقصد نهایی کاوشگر خود تصمیم‌گیری نکرده است، تیم گلاچ (Tim Glotch) دانشمند سیاره‌شناس از دانشگاه استونی بروک (Stony Brook University) در نیویورک می‌گوید: «حدس من این است که آن‌ها به فوبوس بروند مگر اینکه به خاطر بزرگ‌تر بودن و جاذبه بیشتر این قمر برخی از چالش‌های مهندسی برای فضاپیما وجود داشته باشد و این تصمیم اتخاذ نشود.»

نگاهی دقیق‌تر به این قمرها به ما کمک خواهد کرد که دریابیم از کجا آمده‌اند و ترکیبات آن‌ها چیست. دانستن اینکه آن‌ها از چه ساخته شده‌اند، می‌تواند برای مأموریت‌های انسانی آینده بسیار مهم باشد. به عنوان مثال آن‌ها می‌توانند تبدیل به منبع سوخت شوند. استفاده از قمرها به عنوان یک ایستگاه سوخت‌رسانی می‌تواند امکان حمل سوخت کمتر و طی مسیرهای طولانی‌تر را فراهم کند.

آژانس فضایی ژاپن امیدوار است که فضاپیمای ام‌ام‌ایکس را در سال ۲۰۲۴ راهی فضا کند. با فرض اینکه این فضاپیما در تاریخ معین شده پرتاب شود، در سال ۲۰۲۵ به مدار مریخ وارد می‌شود و پس از آن در سال ۲۰۲۹ با نمونه‌هایی از این قمرها به زمین بازمی‌گردد.

سازمان ها | JAXA | DLR | CNES | Stony Brook University
افراد | Tim Glotch

دیپلماسی فضایی | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

پرتاب موفقیت آمیز نخستین ماهواره‌بر بخش خصوصی ژاپن به فضا

1398/02/15
یک استارت‌آپ ژاپنی برای نخستین بار ماهواره‌بر کوچکی را با موفقیت به فضا پرتاب کرد. آن طور که استارت‌آپ فضایی اینتراستلار تکنولوژی (Interstellar Technology) می گوید، ماهواره‌بر بدون سرنشین...

یک فضاپیمای ژاپنی از فضا آب به زمین آورد

1398/02/25
دو شیمی کیهان‌شناس از دانشگاه آریزونای آمریکا توانسته‌اند از نمونه‌های جمع‌آوری شده توسط یک فضاپیمای سازمان فضایی ژاپن (JAXA) برای نخستین بار آب استخراج کنند. این نمونه‌ها از سیارکی به نام...

شرکت ویرجین اوربیت با شرکت ژاپنی برای راه‌اندازی ماهواره‌بر همکاری می‌کند

1398/03/22
ریچارد برانسون (Richard Branson)، رئیس گروه شرکت‌های ویرجین (Virgin Group) و مالک شرکت ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) که چندی پیش ورود شرکت ویرجین اوربیت (Virgin Orbit) به عرصه‌ فناوری...

پربازدیدکننده ترین خبر

گامی دیگر در راستای نخستین پرتاب تجاری پاکسازی زباله‌های فضایی

شرکت آسترواسکیل (Astroscale) به تازگی اعلام کرده است که با پایان یافتن مراحل بازبینی طراحی و آزمایش زیرسامانه‌ها، وارد فاز مونتاژ، ادغام و تست (AIT) ماموریت السا-دی (ELSA-d) شده است. السا-دی نخستین ماموریت غیر دولتی پاکسازی زباله‌های فضایی در جهان است و در مدار LEO فعالیت خواهد کرد. این ماموریت شامل دو سازه فضایی ۱۸۰ و ۲۰ کیلوگرمی می‌باشد. طی این ماموریت، سازه بزرگتر با نام سرویسر (Servicer)، سازه کوچک‌تر با نام کلاینت (Client) را به طور متناوب آزادسازی و با آهنربا جذب می‌کند تا فناوری‌های لازم برای پاکسازی زباله‌های فضایی از جمله جست و جو، شناسایی، جذب و از مدار خارج کردن را به اثبات برساند. مزیت السا-دی نسبت به ماموریت‌های پاکسازی زباله فضایی در گذشته این است که زباله‌ها را به صورت نیمه‌خودکار جذب می‌کند. با نصب سازه کلاینت بر روی سرویسر در اوایل سال ۲۰۲۰، طبق برنامه‌ریزی‌ها السا-دی توسط حامل فضایی سایوز از پایگاه بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب خواهد شد.