1398/04/05

گام بعدی چینی‌ها برای رقابت با جی‌پی‌اس

چینی ها دو ماهواره مخابراتی از سری بیدو (Beidou) به مدار ژئو پرتاب کردند. این پرتاب دوشنبه ۳ تیر ساعت ۲۲:۲۲ به وقت ایران از پایگاه فضایی ژیچانگ توسط ماهواره‌بر لانگ‌مارچ-۳بی (Longmarch-3B) انجام شد. دو ماهواره‌ای که پرتاب شدند پس از پرتاب به منظومه ماهواره‌ای بیدو متصل می‌شوند. چینی‌ها این منظومه ‌را...
گام بعدی چینی‌ها برای رقابت با جی‌پی‌اس

چینی ها دو ماهواره مخابراتی از سری بیدو (Beidou) به مدار ژئو پرتاب کردند. این پرتاب دوشنبه ۳ تیر ساعت ۲۲:۲۲ به وقت ایران از پایگاه فضایی ژیچانگ توسط ماهواره‌بر لانگ‌مارچ-۳بی (Longmarch-3B) انجام شد.
دو ماهواره‌ای که پرتاب شدند پس از پرتاب به منظومه ماهواره‌ای بیدو متصل می‌شوند. چینی‌ها این منظومه ‌را به منظور پوشش ناوبری جهانی برپا کرده‌اند. بیدو از سال ۲۰۰۰ کار خود را شروع کرد و هم‌اکنون خدمات خود را عمدتا در چین و همسایه‌هایش ارائه می‌دهد. بیدو نخستین بار دسامبر ۲۰۱۲ موقعیت یابی، ناوبری، زمان بندی و خدمات پیام رسانی را به کاربران غیرنظامی در چین و بخش‌هایی از منطقه آسیا و اقیانوس آرام آغاز کرد.بر اساس برنامه ریزی، از سال ۲۰۱۹ تا سال ۲۰۲۰، چین ۱۱ ماهواره بیدو ۳ و یک ماهواره بیدو ۲ پرتاب خواهد کرد و ضمن تقویت خدمت به مناطق آسیا و اقیانوس آرام، توانایی خدمت رسانی جهانی سامانه بیدو را نیز افزایش خواهد داد. 
این دو ماهواره بیدو-۳آی (Beidou-3I) و بیدو-۳جی (Beidou-3G) نام دارند. هردو آن ها مجهز به آنتن‌های آرایه فازی و تعداد نامشخصی ترانسپاندر‌های باند سی و اس‌ال (S/L-Band,C-Band) هستند. بیدو-۳آی ۴۶۰۰ کیلوگرم وزن دارد و عمر‌ش ۸ سال برنامه‌ریزی شده‌است اما بیدو-۳جی با ۴۲۰۰ کیلوگرم وزن٬ قرار است ۱۰ سال عمر کند.

مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین از روی دریا ماهواره به فضا فرستاد

1398/03/17
روز چهارشنبه چین یک ماهواره‌بر حامل ۵ ماهواره تجاری و ۲ ماهواره تحقیقاتی را از روی دریا به آسمان پرتاب کرد. ماهواره‌بر لانگ مارچ ۱۱ (Long March 11) متعلق به سازمان فضایی چین (China National...

پربازدیدکننده ترین خبر

گامی دیگر در راستای نخستین پرتاب تجاری پاکسازی زباله‌های فضایی

شرکت آسترواسکیل (Astroscale) به تازگی اعلام کرده است که با پایان یافتن مراحل بازبینی طراحی و آزمایش زیرسامانه‌ها، وارد فاز مونتاژ، ادغام و تست (AIT) ماموریت السا-دی (ELSA-d) شده است. السا-دی نخستین ماموریت غیر دولتی پاکسازی زباله‌های فضایی در جهان است و در مدار LEO فعالیت خواهد کرد. این ماموریت شامل دو سازه فضایی ۱۸۰ و ۲۰ کیلوگرمی می‌باشد. طی این ماموریت، سازه بزرگتر با نام سرویسر (Servicer)، سازه کوچک‌تر با نام کلاینت (Client) را به طور متناوب آزادسازی و با آهنربا جذب می‌کند تا فناوری‌های لازم برای پاکسازی زباله‌های فضایی از جمله جست و جو، شناسایی، جذب و از مدار خارج کردن را به اثبات برساند. مزیت السا-دی نسبت به ماموریت‌های پاکسازی زباله فضایی در گذشته این است که زباله‌ها را به صورت نیمه‌خودکار جذب می‌کند. با نصب سازه کلاینت بر روی سرویسر در اوایل سال ۲۰۲۰، طبق برنامه‌ریزی‌ها السا-دی توسط حامل فضایی سایوز از پایگاه بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب خواهد شد.