1398/04/05

گام بعدی چینی‌ها برای رقابت با جی‌پی‌اس

چینی ها دو ماهواره مخابراتی از سری بیدو (Beidou) به مدار ژئو پرتاب کردند. این پرتاب دوشنبه ۳ تیر ساعت ۲۲:۲۲ به وقت ایران از پایگاه فضایی ژیچانگ توسط ماهواره‌بر لانگ‌مارچ-۳بی (Longmarch-3B) انجام شد. دو ماهواره‌ای که پرتاب شدند پس از پرتاب به منظومه ماهواره‌ای بیدو متصل می‌شوند. چینی‌ها این منظومه ‌را...
گام بعدی چینی‌ها برای رقابت با جی‌پی‌اس

چینی ها دو ماهواره مخابراتی از سری بیدو (Beidou) به مدار ژئو پرتاب کردند. این پرتاب دوشنبه ۳ تیر ساعت ۲۲:۲۲ به وقت ایران از پایگاه فضایی ژیچانگ توسط ماهواره‌بر لانگ‌مارچ-۳بی (Longmarch-3B) انجام شد.
دو ماهواره‌ای که پرتاب شدند پس از پرتاب به منظومه ماهواره‌ای بیدو متصل می‌شوند. چینی‌ها این منظومه ‌را به منظور پوشش ناوبری جهانی برپا کرده‌اند. بیدو از سال ۲۰۰۰ کار خود را شروع کرد و هم‌اکنون خدمات خود را عمدتا در چین و همسایه‌هایش ارائه می‌دهد. بیدو نخستین بار دسامبر ۲۰۱۲ موقعیت یابی، ناوبری، زمان بندی و خدمات پیام رسانی را به کاربران غیرنظامی در چین و بخش‌هایی از منطقه آسیا و اقیانوس آرام آغاز کرد.بر اساس برنامه ریزی، از سال ۲۰۱۹ تا سال ۲۰۲۰، چین ۱۱ ماهواره بیدو ۳ و یک ماهواره بیدو ۲ پرتاب خواهد کرد و ضمن تقویت خدمت به مناطق آسیا و اقیانوس آرام، توانایی خدمت رسانی جهانی سامانه بیدو را نیز افزایش خواهد داد. 
این دو ماهواره بیدو-۳آی (Beidou-3I) و بیدو-۳جی (Beidou-3G) نام دارند. هردو آن ها مجهز به آنتن‌های آرایه فازی و تعداد نامشخصی ترانسپاندر‌های باند سی و اس‌ال (S/L-Band,C-Band) هستند. بیدو-۳آی ۴۶۰۰ کیلوگرم وزن دارد و عمر‌ش ۸ سال برنامه‌ریزی شده‌است اما بیدو-۳جی با ۴۲۰۰ کیلوگرم وزن٬ قرار است ۱۰ سال عمر کند.

مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین از روی دریا ماهواره به فضا فرستاد

1398/03/17
روز چهارشنبه چین یک ماهواره‌بر حامل ۵ ماهواره تجاری و ۲ ماهواره تحقیقاتی را از روی دریا به آسمان پرتاب کرد. ماهواره‌بر لانگ مارچ ۱۱ (Long March 11) متعلق به سازمان فضایی چین (China National...

پربازدیدکننده ترین خبر

اگر می‌خواهید فضانورد شوید در این آزمون شرکت کنید

آیا شما فکر می‌کنید که بتوانید یک فضانورد شوید؟ در همین زمینه آزمون فضانوردی بر اساس نیازمندی‌های رسمی و تست‌های روانشناسی آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، تهیه شده است؛ آزمونی که ناسا با توجه به نتیجه آن برخی افراد را به عنوان کاندیدای فضانوردی انتخاب می‌کند.