1398/04/02

صندلی غیرمعمول برای پرواز اولین فضانورد رباتی به فضا

یک منبع مطلع در صنایع موشکی و فضایی روسیه به خبرگزاری ریانووستی گفته است آدم آهنی فدور (Final Experimental Demonstration Object Research به اختصار FEDOR) که قرار است در روز ۲۲ اوت به عنوان اولین فضانورد رباتی با ناو کیهانی سایوز ام‌.اس -۱۴ (Soyuz MS-14) به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرواز کند، با یک صندلی...
صندلی غیرمعمول برای پرواز اولین فضانورد رباتی به فضا

یک منبع مطلع در صنایع موشکی و فضایی روسیه به خبرگزاری ریانووستی گفته است آدم آهنی فدور (Final Experimental Demonstration Object Research به اختصار FEDOR)  که قرار است در روز ۲۲ اوت به عنوان اولین فضانورد رباتی با ناو کیهانی سایوز ام‌.اس -۱۴ (Soyuz MS-14) به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرواز کند، با یک صندلی مخصوص ساخته شده از آلیاژ آلومینیومی راهی مدار زمین خواهد شد.

این منبع در مورد دلیل استفاده از این صندلی غیرمعمول می‌گوید: «وزن و ابعاد آدم آهنی فدور تا حدودی بیشتر از فضانوردان است، بنابراین به جای صندلی سنتی، متخصصان شرکت صنایع موشکی و فضایی انرگیا (Energia) قاب خاصی از آلیاژهای آلومینیومی در ابعاد فدور ساخته‌اند که اجزا و مکانیزم‌های آن را از تأثیرات خارجی محافظت می‌کنند.»

صندلی غیرمعمول برای پرواز اولین فضانورد رباتی به فضا

فدور تحقیق نهایی آزمایش تجربی اولین ربات انسانی است که توسط بنیاد تحقیق پیشرفته (Advanced Research Foundation) روسیه با همکاری انجمن مهندسی فناوری اندروید (Android Technological Engineering Association) بر اساس درخواست وزارت حوادث غیرمترقبه به عنوان یک ربات نجاتگر ساخته شده است.

در ابتدا، ربات در چارچوب پروژه آواتار (Avatar project) ساخته شد. این برنامه که تحت عنوان طرح ۲۰۴۵ توسط کارآفرین روسی به نام دیمیتری ایتسوکوف(Dmitry Itskov) در فوریه ۲۰۱۱ ارائه شد، تحقیق و کار در زمینه سیستم عصبی بدن انسان، رباتیک، اعضای بدن و سیستم‌های مصنوعی را مد نظر دارد.

صندلی غیرمعمول برای پرواز اولین فضانورد رباتی به فضا

دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin) که در آن زمان به عنوان معاون نخست وزیر مشغول به کار بود، نام فدور را برای این آدم آهنی انتخاب کرد. فدور اولین ربات دنیا به شمار می‌رود که یاد گرفته چطور در دیوار شکاف بوجود بیاورد یا با دو دست شلیک کند.

صندلی غیرمعمول برای پرواز اولین فضانورد رباتی به فضا

در سال ۲۰۱۸ یک منبع در صنایع موشکی و فضایی روسیه به خبرگزاری ریا نووستی گفته بود که سازمان فضایی فدرال روسیه٬ روسکاسموس (Roscosmos)٬ در حال بررسی امکان پرواز دو ربات به صورت همزمان به ایستگاه فضایی بین‌المللی با سفینه سایوز (Soyuz) در سال ۲۰۱۹ در چارچوب برنامه‌ای تحت عنوان سایبرکیک (cyberkick) است.

فدور قرار است در سال‌های آینده، اولین آزمایشگر فدراتسیا (Federatsiya)، ناو کیهانی سرنشین‌دار روسیه شود که قرار است جایگزین سفینه سایوز گردد.

 

فناوری‌های نوین | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

ناسا منعطف ترین ربات دنیا را می سازد

1398/02/24
ناسا از طراحی نمونه ای بسیار منعطف از یک ربات خبر داده که دارای بازوهای عریض و ظاهری شبیه به بیگانگان فضایی است و می تواند وظایف مختلفی را انجام دهد. قرار است از این ربات در آینده برای اکتشافات...

چشم‌اندازی از آینده بازار رباتیک فضایی

1398/03/12
براساس یک گزارش تحقیقاتی جدید توسط شرکت هندی گلوبال مارکت اینسایت (Global Market Insights Inc)٬ ارزش بازار رباتیک فضایی تا سال ۲۰۲۵ به بیش از ۳.۵ بیلیون دلار می‌رسد. بازار رباتیک فضایی٬...

ارسال اولین کاوشگر رباتیک آمریکا به ماه

1398/03/22
دانشگاه کارنِگی ملون (Carnegie Mellon University) اعلام کرده است که قصد دارد نخستین کاوشگر بدون سرنشین آمریکایی به کره ماه را ژوئیه سال ۲۰۲۱ به این قمر بفرستد. این ربات مینیاتوری چهار چرخ...

پربازدیدکننده ترین خبر

درصورت وجود کرم‌چاله‌ها، چگونه می‌توان آن‌ها را تشخیص داد؟

کرم‌چاله‌ها تاکنون فقط در فرضیه‌ها مطرح شده‌اند؛ اما به‌عقیده‌ گروهی از دانشمندان، احتمال اثبات تجربی آن‌ها نیز وجود دارد. در همین راستا پژوهشگران روشی برای کشف پدیده‌ای حدسی ابداع کرده‌اند که مدت‌ها است ذهن طرفداران داستان‌های علمی‌‌تخیلی را به‌خود مشغول کرده است.