1398/03/29

استارت‌‌آپی برای جمع آوری زباله‌های فضایی

سامانه پیشنهادی استارت‌آپ نورث‌استار (NorthStar) برای جمع‌آوری اطلاعات درباره زباله‌های فضایی، راه‌اندازی یک صورت فلکی جدید از ماهواره‌های کوچک در سال ۲۰۲۱ است که از عکس برداری‌های مکرر، سنسورهای مادون قرمز و نوری برای نظارت و تجزیه و تحلیل اکوسیستم زمین و مدارش به طور مداوم استفاده می‌کند.
استارت‌‌آپی برای جمع آوری زباله‌های فضایی

دولت کانادا از سامانه‌های ماهواره‌ای جدید که از تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ برای ارائه اطلاعات در دسترس درباره زمین و زباله‌های فضایی در مدار زمین استفاده می‌کنند، حمایت می‌کند.

پشتیبانی از شرکت‌های کانادایی به استارت‌آپ‌های این کشور کمک می‌کند تا بتوانند بر سر توافقات اولیه خدمات با ایالات متحده و بریتانیا و سایر کشورها مذاکره کنند.

استوارت بین (Stewart Bain)، مدیرعامل شرکت نورث‌استار (NorthStar) می‌گوید: «با توجه به میزان زیاد فعالیت در فضا و افزایش نگرانی از وجود خطرات ناشی از زباله‌های فضایی سرگردان برای ماهواره‌ها، علاقه شدید بین‌المللی به این پروژه وجود دارد. طبق برآوردها حدود ۶۰۰ هزار قطعه زباله و اجرام فضایی در مدار زمین شناور هستند.»

ایالات متحده و سایر دولت‌ها چنین اطلاعاتی را جمع‌آوری می‌کنند، اما برای تجاری شدن این کار باید اطلاعات به سرعت در دسترس قرار بگیرد. پیش‌بینی کارشناسان این است که اقتصاد «فضای جدید» بیش از یک تریلیون دلار در سال ارزش دارد.

بین گفت: «این توافق ما را در موقعیتی قوی برای کار با ایالات متحده، بریتانیا و سایر کشورها برای دریافت خدماتمان قرار می‌دهد.» به گفته او، دولت کانادا و کبک، هرکدام تاکنون ۱۳ میلیون دلار در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این پروژه شامل شرکت‌های تله‌سیستم اسپیس (Telesystem Space) در مونترال، آژانس فضایی اروپا (ESA)، شرکت فرانسوی تالس (Thales Group) و شرکت ایتالیایی لئوناردو (Leonardo) هستند.

سامانه پیشنهادی نورث‌استار برای این پروژه، راه‌اندازی یک منظومه جدید از ماهواره‌های کوچک در سال ۲۰۲۱ است که از عکس برداری‌های مکرر، سنسورهای مادون قرمز و نوری برای نظارت و تجزیه و تحلیل اکوسیستم زمین و مدارش به طور مداوم استفاده می‌کند. این سامانه از تحلیل ابرداده‌ها و هوش مصنوعی برای اندازه‌گیری مقدار زیادی از اطلاعات درباره بقایای فضایی و اشیا دیگر استفاده خواهد کرد.

ویلبر راس (Wilbur Ross)، وزیر بازرگانی امریکا، هفته گذشته در نمایشگاه فضایی پاریس همه کشورهایی را که در فضا فعالیت می‌کنند تشویق کرد که با همکاری هم مسائل مشترک مانند زباله‌های فضایی که می‌تواند تجاری سازی فضا را از بین ببرد ادامه دهند. به گفته او زمانی که دیدگاه جایگزین در مورد آینده فضا وجود دارد، مشارکت در جهان مهم است.

از طرفی هم پایداری طولانی مدت عملیات در فضا برای طیف وسیعی از فعالیت‌ها از جمله خدمات بانکداری و سرویس جی‌پی‌اس ضروری است که این کار اهمیت تجزیه و تحلیل زباله‌های فضایی را بیشتر می‌کند.

منبع: تی نیوز
سازمان ها | NorthStar | Telesystem Space | ESA | Thales Group | Leonardo
افراد | Stewart Bain | Wilbur Ross

استارت‌آپهای فضایی | زباله‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

استارت‌آپ فعال در زمینه توسعه ایستگاه‌های زمینی

1398/02/16
استارت‌آپ ایتالیایی لیف اسپیس (Leaf Space) به دنبال سه‌برابر کردن تعداد ایستگاه‌های زمینی خود برای تامین برقراری ارتباظات با ماهواره‌های کوچک می‌باشد. این استارت‌آپ در سال 2014 تاسیس شد...

ایرباس استارت‌آپی برای دست‌یابی آسان به تصاویر فضایی راه‌اندازی کرد

1398/02/31
شرکت ایرباس دیفنس اند اسپیس (Airbus Defence and Space) با راه‌اندازی استارت‌آپی به نام آپ۴۲ (UP42) تصمیم دارد دسترسی کاربران به تصاویر رزولوشن بالای ماهواره‌ای و نیز تصاویر تهیه‌شده با پهپادها...

چرا بعضی استارت‌آپ‌های فضایی مخفیانه فعالیت می‌کنند؟

1398/03/22
در گذشته فعالان صنعت فضایی از جمله استارت‌آپ‌ها شدیدا به دنبال جلب توجه عمومی بودند. اما اکنون اغلب استارت‌آپ‌ها سال‌های زیادی را در فعالیت مخفیانه به سر می‌برند و حتی از افشای ابعاد کلی...

پربازدیدکننده ترین خبر

گامی دیگر در راستای نخستین پرتاب تجاری پاکسازی زباله‌های فضایی

شرکت آسترواسکیل (Astroscale) به تازگی اعلام کرده است که با پایان یافتن مراحل بازبینی طراحی و آزمایش زیرسامانه‌ها، وارد فاز مونتاژ، ادغام و تست (AIT) ماموریت السا-دی (ELSA-d) شده است. السا-دی نخستین ماموریت غیر دولتی پاکسازی زباله‌های فضایی در جهان است و در مدار LEO فعالیت خواهد کرد. این ماموریت شامل دو سازه فضایی ۱۸۰ و ۲۰ کیلوگرمی می‌باشد. طی این ماموریت، سازه بزرگتر با نام سرویسر (Servicer)، سازه کوچک‌تر با نام کلاینت (Client) را به طور متناوب آزادسازی و با آهنربا جذب می‌کند تا فناوری‌های لازم برای پاکسازی زباله‌های فضایی از جمله جست و جو، شناسایی، جذب و از مدار خارج کردن را به اثبات برساند. مزیت السا-دی نسبت به ماموریت‌های پاکسازی زباله فضایی در گذشته این است که زباله‌ها را به صورت نیمه‌خودکار جذب می‌کند. با نصب سازه کلاینت بر روی سرویسر در اوایل سال ۲۰۲۰، طبق برنامه‌ریزی‌ها السا-دی توسط حامل فضایی سایوز از پایگاه بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب خواهد شد.