1398/03/28

احتمال وجود نمک خوراکی در قمر مشتری

محققان معتقدند اقیانوسی که زیر پوسته یخی ضخیم قمر اروپا (Europa) قرار دارد احتمالاً حاوی نمک خوراکی است و خبر از شباهت‌های فراوان این قمر مشتری با کره خاکی ما می‌دهد. در پژوهشی جدید، محققان با استفاده از طیف نگار تصویربرداری تلسکوپ فضایی هابل موفق شدند قمر سیاره مشتری را با نور مادون قرمز اسکن کنند....
احتمال وجود نمک خوراکی در قمر مشتری

محققان معتقدند اقیانوسی که زیر پوسته یخی ضخیم قمر اروپا (Europa) قرار دارد احتمالاً حاوی نمک خوراکی است و خبر از شباهت‌های فراوان این قمر مشتری با کره خاکی ما می‌دهد.

در پژوهشی جدید، محققان با استفاده از طیف نگار تصویربرداری تلسکوپ فضایی هابل موفق شدند قمر سیاره مشتری را با نور مادون قرمز اسکن کنند. در این بررسی نشانه‌های طیفی یافت شده که خبر از وجود سدیم کلراید یا همان نمک طعام می‌دهد.

اما برای اینکه موضوع را بهتر درک کنید بیایید به پژوهشی باز گردیم که در سال ۲۰۱۵ انجام شده بود. در آن سال کوین هَند (Kevin Hand)، محقق آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (NASA's Jet Propulsion Laboratory) نمونه هایی از نمک اقیانوس را در شرایط مشابه قمر اروپا آزمایش کرد و آن‌ها را در معرض بمباران تابشی قرار داد. سدیم کلراید آزمایش شده توسط او تغییر رنگ داد و به شکل سایه‌هایی در آمد که مشابه آن در منطقه زرد رنگی از قمر اروپا به نام تارا رجیو (Tara Regio) دیده شده است. طیف نگار تصویربرداری هابل در شکاف‌های این بخش قمر اروپا نشانه‌هایی از تابش سدیم کلراید یافته و به این ترتیب دانشمندان معتقدند که این منطقه می‌تواند شامل نمک‌های دریایی فراوان باشد.

احتمال وجود نمک خوراکی در قمر مشتری

از آنجایی که منطقه تارا رجیو جوان‌تر از بقیه بخش‌های سطح قمر اروپا است دانشمندان باور دارند که نمک‌ها از فعل و انفعالات سطح با بخش زیر اقیانوس ایجاد شده‌اند. پیش از این تصور می‌شد که اقیانوس اروپا شامل نمک‌های سولفات منیزیم است و در آن خبری از سدیم کلراید نیست.

گفته شده در صورتی که قمر اروپا واقعاً شامل نمک طعام باشد احتمالاً مشابه با زمین شامل شکاف‌های گرمایی خواهد بود. شکاف‌های گرمایی، چاه‌هایی روی سطح زمین هستند که دمای آب‌های اطراف خود را افزایش داده و روی کره خاکی ما معمولاً ارگانیسم‌های متنوعی را به خود جذب می‌کنند. در این صورت مشابه با زمین٬ کلراید مورد نیاز برای این ترکیب از همین چاه‌های زیر اقیانوس اروپا سرچشمه می‌گیرد. تمامی این‌ها به این معنی است که شاید قمر مشتری شرایط مساعدی برای تشکیل حیات داشته باشد. به نظر می‌رسد باید منتظر ارسال کاوشگر کلیپر (Clipper) ناسا در سال ۲۰۲۳ به قمر اروپا باشیم تا شرایط زیستی این قمر دقیق‌تر بررسی شود و در مورد وجود حیات احتمالی اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

منبع: دیجیاتو

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

سیاره مشتری در درخشانترین وضعیت رصدی

1398/03/19
چندهفته‌ای است که غول منظومه شمسی، سیاره مشتری در حال نزدیک شدن به زمین است. از طرفی دوشنبه 20 خرداد سیاره زمین درست در میان خورشید و سیاره مشتری قرار خواهد گرفت، این وضعیت به مقابله معروف...

پربازدیدکننده ترین خبر

اگر می‌خواهید فضانورد شوید در این آزمون شرکت کنید

آیا شما فکر می‌کنید که بتوانید یک فضانورد شوید؟ در همین زمینه آزمون فضانوردی بر اساس نیازمندی‌های رسمی و تست‌های روانشناسی آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، تهیه شده است؛ آزمونی که ناسا با توجه به نتیجه آن برخی افراد را به عنوان کاندیدای فضانوردی انتخاب می‌کند.