1398/03/27

آغاز پدیده شراره‌ خورشیدی در دهه آینده

ناسا اعلام کرد که خورشید در دهه آینده وارد مرحله ۱۱ ساله از فعالیت خود می‌شود و پدیده شراره‌های خورشیدی رخ می‌دهد. براساس این گزارش، مطالعات جدید آژانس فضایی آمریکا نشان می‌دهد که خورشید در حال حرکت به سمت یک دوره یازده‌ ساله از فعالیت لکه خورشیدی است؛ این بدان معناست که احتمال حمله شدید انرژی خورشید...
آغاز پدیده شراره‌ خورشیدی در دهه آینده

ناسا اعلام کرد که خورشید در دهه آینده وارد مرحله ۱۱ ساله از فعالیت خود می‌شود و پدیده شراره‌های خورشیدی رخ می‌دهد. براساس این گزارش، مطالعات جدید آژانس فضایی آمریکا نشان می‌دهد که خورشید در حال حرکت به سمت یک دوره یازده‌ ساله از فعالیت لکه خورشیدی است؛ این بدان معناست که احتمال حمله شدید انرژی خورشید به فضا وجود دارد که می‌تواند خطر مرگ را برای فضانوردان در پی داشته باشد.

گفتنی است یکی از بزرگ‌ترین خطراتی که مسافران فضا را تهدید می‌کند، تابش‌های فضایی است که یکی از بزرگ‌ترین منابع این تابش‌ها، خورشید است. اگرچه ممکن است ما در زندگی روزمره خود با این امر روبرو شده باشیم اما خورشید یک ستاره متغیر است که مکانیسم‌های بسیار پیچیده‌ای دارد و دانشمندان تاکنون به طور کامل آن را درک نکرده‌اند.

طبق پیش‌بینی‌ها، در این دوره یازده ساله فعالیت خورشید افزایش و کاهش می‌یابد و این نوسان فعالیت در تعداد لکه‌های خورشیدی در سطح خورشید مشخص شده است. لکه‌های خورشیدی٬ مناطقی با طوفان‌های مغناطیسی هزار بار قوی‌تر از میدان مغناطیسی زمین هستند.

زمانی که خورشید بیشترین فعالیت را داشته باشد و تعداد این لکه‌ها زیاد شود، پدیده شراره‌های خورشیدی رخ می‌دهد؛ همانند آنچه که در آگوست سال ۱۹۷۲ و در بین ماموریت آپولو ۱۶ (Apollo 16) و آپولو ۱۷ (Apollo 17) به وقوع پیوست. این شراره‌ها برای مسافران فضایی و حتی کاوشگرانی که در خارج از جو زمین هستند، خطرناک است.

آغاز پدیده شراره‌ خورشیدی در دهه آینده

طبق گفته ناسا، دوره بعدی این فعالیت در سال ۲۰۲۰ آغاز و در سال ۲۰۲۵ به اوج خود می‌رسد. البته ممکن است تعداد لکه‌ها ۳۰ تا ۵۰ درصد نسبت به دوره پیشین کاهش یابد که ضعیف‌ترین میزان ثبت شده در دو قرن گذشته است.

براساس این گزارش، این نوع پیش‌بینی‌ها نه تنها از فضانوردان محافظت می‌کند بلکه به ماموریت‌های بدون سرنشین و شبکه‌های رو به رشد زمین که تمدن ما به آنها وابسته است، کمک می‌نماید.

سازمان ها | NASA

نجوم | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

ماهواره ناسا از سازوکار گرمایش بادهای خورشیدی پرده برداشت

1398/02/09
برای نخستین بار اندازه‌گیری‌های مستقیمی از چگونگی انتقال انرژی از میدان‌های مغناطیسی آشوبناک در فضا به ذرات سازنده بادهای خورشیدی انجام شد. این اندازه‌گیری‌ها با ماهواره مأموریت ام‌ام‌اس...

تجهیزات برزیلی برای رصد شراره‌های خورشید از فضا

1398/02/24
نسخه جدیدی از تجهیزات سولارتی (Solar T)، که به منظور اندازه‌گیری شراره‌های خورشیدی به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال خواهد شد در برزیل توسعه می‌یابد. این تلسکوپ نورسنج جدید که سولارتراهزتر...

پربازدیدکننده ترین خبر

گامی دیگر در راستای نخستین پرتاب تجاری پاکسازی زباله‌های فضایی

شرکت آسترواسکیل (Astroscale) به تازگی اعلام کرده است که با پایان یافتن مراحل بازبینی طراحی و آزمایش زیرسامانه‌ها، وارد فاز مونتاژ، ادغام و تست (AIT) ماموریت السا-دی (ELSA-d) شده است. السا-دی نخستین ماموریت غیر دولتی پاکسازی زباله‌های فضایی در جهان است و در مدار LEO فعالیت خواهد کرد. این ماموریت شامل دو سازه فضایی ۱۸۰ و ۲۰ کیلوگرمی می‌باشد. طی این ماموریت، سازه بزرگتر با نام سرویسر (Servicer)، سازه کوچک‌تر با نام کلاینت (Client) را به طور متناوب آزادسازی و با آهنربا جذب می‌کند تا فناوری‌های لازم برای پاکسازی زباله‌های فضایی از جمله جست و جو، شناسایی، جذب و از مدار خارج کردن را به اثبات برساند. مزیت السا-دی نسبت به ماموریت‌های پاکسازی زباله فضایی در گذشته این است که زباله‌ها را به صورت نیمه‌خودکار جذب می‌کند. با نصب سازه کلاینت بر روی سرویسر در اوایل سال ۲۰۲۰، طبق برنامه‌ریزی‌ها السا-دی توسط حامل فضایی سایوز از پایگاه بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب خواهد شد.