1398/03/27

ناسا برای فرود بر سطح ماه به ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار بودجه اضافی نیاز دارد

مدیرسازمان فضایی آمریکا٬ ناسا٬ کل هزینه لازم برای ارسال فضانوردان به ماه را بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار اعلام کرده است. این بودجه علاوه بر بودجه سالانه این سازمان است. جیم برایدنستاین (Jim Bridenstine) مدیر ناسا در مصاحبه‌ای با شبکه سی. ان. ان (CNN) اعلام کرد که این سازمان علاوه بر بودجه سالیانه خود به...
ناسا برای فرود بر سطح ماه به ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار بودجه اضافی نیاز دارد

مدیر سازمان فضایی آمریکا٬ ناسا٬ کل هزینه لازم برای ارسال فضانوردان به ماه را بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار اعلام کرده است. این بودجه علاوه بر بودجه سالانه این سازمان است. جیم برایدنستاین (Jim Bridenstine) مدیر ناسا در مصاحبه‌ای با شبکه سی. ان. ان (CNN) اعلام کرد که این سازمان علاوه بر بودجه سالیانه خود به ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار بودجه اضافی طی پنج سال نیاز دارد تا بتواند بر سطح ماه فرود آید.

این اولین بار است که فردی در ناسا کل هزینه لازم برای ارسال فضانورد به ماه را اعلام کرده است. هدف ناسا از این برنامه که به تازگی آن را آرتمیس (Artemis) نامیده، این است که تا سال ۲۰۲۴ خدمه‌ای را در ماه مستقر سازد. ناسا قصد دارد که در فرود اولیه فضاپیمای خود بر سطح ماه، تاریخ را با اولین فضانورد زنی که بر سطح ماه قدم می گذارد، رقم بزند. کاخ سفید برای شروع برنامه آرتمیس خواستار ۱.۶ میلیارد دلار بودجه اضافی در سال مالی ۲۰۲۰ شده است که این بودجه علاوه بر ۲۱ میلیارد دلار درخواستی مسئول ناسا برای فعالیت‌های سال آینده این سازمان است. اما برایدنستاین مشخص کرد که این بودجه تنها پرداخت اولیه‌ای برای این برنامه محسوب می‌شود.

بر اساس ارزیابی ارائه شده به سی. ان. ان، ناسا برای محقق ساختن برنامه فرود بر سطح ماه، سالانه به ۵ تا ۶ میلیارد دلار بودجه اضافی نیاز دارد. برایدنستاین جزئیات دقیق چگونگی هزینه این بودجه را مطرح نکرده اما ناسا معماری ساخت آرتیمیس را مشخص کرده است. ناسا در حال اتمام ساخت یک ماهواره‌بر جدید بزرگ به نام اسپیس لانچ سیستم (Space Launch System به اختصار SLS) و یک کپسول جدید سرنشین‌دار به نام اوریون (Orion) است که هر دو انسان را به مجاورت ماه منتقل می‌سازند. بعلاوه، این سازمان می‌خواهد در اطراف ماه یک ایستگاه جدید فضایی به نام گیت‌وی (Gateway) بسازد که فضانوردان بتوانند برای دوره‌های زمانی کوتاهی در آنجا زندگی کرده و سپس به سطح این قمر سفر کنند.

البته ناسا به یک قطعه بسیار مهم سخت‌افزاری نیاز دارد؛ یک سامانه فرود که بتواند فضانوردان را به گونه‌ای بی خطر از گیت‌وی دور کند و به سطح ماه برساند و سپس آن‌ها را به این ایستگاه برگرداند.

سازمان ها | NASA
افراد | Jim Bridenstine

فضانوردی و سرنشین‌دار | اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

اختصاص بودجه اضافی به ناسا توسط ترامپ برای بازگشت به ماه

1398/02/25
دونالد ترامپ (Donald Trump) رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که قصد دارد یک بودجه ۱.۶ میلیارد دلاری را به پروژه بازگشت انسان به ماه اختصاص دهد. ترامپ در پیام خود در توئیتر این‌گونه نوشت: «به...

پربازدیدکننده ترین خبر

گامی دیگر در راستای نخستین پرتاب تجاری پاکسازی زباله‌های فضایی

شرکت آسترواسکیل (Astroscale) به تازگی اعلام کرده است که با پایان یافتن مراحل بازبینی طراحی و آزمایش زیرسامانه‌ها، وارد فاز مونتاژ، ادغام و تست (AIT) ماموریت السا-دی (ELSA-d) شده است. السا-دی نخستین ماموریت غیر دولتی پاکسازی زباله‌های فضایی در جهان است و در مدار LEO فعالیت خواهد کرد. این ماموریت شامل دو سازه فضایی ۱۸۰ و ۲۰ کیلوگرمی می‌باشد. طی این ماموریت، سازه بزرگتر با نام سرویسر (Servicer)، سازه کوچک‌تر با نام کلاینت (Client) را به طور متناوب آزادسازی و با آهنربا جذب می‌کند تا فناوری‌های لازم برای پاکسازی زباله‌های فضایی از جمله جست و جو، شناسایی، جذب و از مدار خارج کردن را به اثبات برساند. مزیت السا-دی نسبت به ماموریت‌های پاکسازی زباله فضایی در گذشته این است که زباله‌ها را به صورت نیمه‌خودکار جذب می‌کند. با نصب سازه کلاینت بر روی سرویسر در اوایل سال ۲۰۲۰، طبق برنامه‌ریزی‌ها السا-دی توسط حامل فضایی سایوز از پایگاه بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب خواهد شد.