1398/03/26

سال ۲۰۲۰، پایان عمر ۱۶ ساله تلسکوپ فضایی اسپیتزر

سازمان فضایی آمریکا٬ ناسا٬ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تلسکوپ فضایی اسپیتزر (Spitzer) در تاریخ ۳۰ ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی پس از نزدیک به ۱۶ سال فعالیت برای همیشه خاموش می‌شود. اسپیتزر یک ابزار فضایی کوچک و در عین حال تغییرساز است که توسط آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) مدیریت و کنترل می‌گردد. این...
سال ۲۰۲۰، پایان عمر ۱۶ ساله تلسکوپ فضایی اسپیتزر

سازمان فضایی آمریکا، ناسا، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تلسکوپ فضایی اسپیتزر (Spitzer) در تاریخ ۳۰ ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی پس از نزدیک به ۱۶ سال فعالیت برای همیشه خاموش می‌شود. اسپیتزر یک ابزار فضایی کوچک و در عین حال تغییرساز است که توسط آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) مدیریت و کنترل می‌گردد. این تلسکوپ نور مادون قرمزی را که معمولاً از طرف اجرام گرمی منتشر می‌شود که به اندازه کافی داغ نیستند تا نور مرئی ساطع کنند٬ ثبت می‌کند.

اسپیتزر از اجرام پنهان از تقریباً هر گوشه‌ای از جهان پرده برداشته و رصد طیف وسیعی از رویدادها از حلقه جدید دور زحل گرفته تا برخی از دوردست‌ترین کهکشان‌های شناخته‌شده را برای بشر فراهم کرده است. این تلسکوپ در سال ۲۰۱۷ از وجود هفت سیاره سنگی در پیرامون ستاره تراپیست ۱ (TRAPPIST-1) پرده برداشت.

به گفته آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، آخرین سال ماموریت علمی این تلسکوپ فضایی شامل مجموعه‌ای از تحقیقات مربوط به سیاره‌های فراخورشیدی است. یکی از این برنامه‌ها شامل تحقیق در مورد ۱۵ ستاره کوتوله (dwarf stars) خواهد بود که احتمالاً میزبان سیاره‌های فراخورشیدی هستند. ۶۵۰ ساعت اضافی نیز به رصد تکمیلی سیاره‌های کشف شده توسط ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی گذران ناسا (Transiting Exoplanet Survey Satellite) که یک سال پیش به فضا فرستاده شده، اختصاص خواهد یافت.

با به پایان رسیدن عمر ماموریت تلسکوپ اسپیتزر، صحنه برای ظهور تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb) ناسا فراهم می‌شود که قرار است در سال ۲۰۲۱ به فضا فرستاده شده و جهان را در طول موج‌هایی مشابه با آنچه توسط اسپیتزر رصد می‌شد، مورد مطالعه قرار دهد.

سازمان ها | NASA | NASA's Jet Propulsion Laboratory

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

سربلندی تلسکوپ جیمز وب در آخرین تست خلاء حرارتی

1398/03/13
جانشین قدرتمند تلسکوپ فضایی هابل دور بعدی آزمایشات خود را با موفقیت به اتمام رسانده و از آزمایشِ قرار گرفتن در معرض شرایط دمایی سخت در محفظه خلاء که به منظور اطمینان از توانایی تحمل چنین...

پربازدیدکننده ترین خبر

گامی دیگر در راستای نخستین پرتاب تجاری پاکسازی زباله‌های فضایی

شرکت آسترواسکیل (Astroscale) به تازگی اعلام کرده است که با پایان یافتن مراحل بازبینی طراحی و آزمایش زیرسامانه‌ها، وارد فاز مونتاژ، ادغام و تست (AIT) ماموریت السا-دی (ELSA-d) شده است. السا-دی نخستین ماموریت غیر دولتی پاکسازی زباله‌های فضایی در جهان است و در مدار LEO فعالیت خواهد کرد. این ماموریت شامل دو سازه فضایی ۱۸۰ و ۲۰ کیلوگرمی می‌باشد. طی این ماموریت، سازه بزرگتر با نام سرویسر (Servicer)، سازه کوچک‌تر با نام کلاینت (Client) را به طور متناوب آزادسازی و با آهنربا جذب می‌کند تا فناوری‌های لازم برای پاکسازی زباله‌های فضایی از جمله جست و جو، شناسایی، جذب و از مدار خارج کردن را به اثبات برساند. مزیت السا-دی نسبت به ماموریت‌های پاکسازی زباله فضایی در گذشته این است که زباله‌ها را به صورت نیمه‌خودکار جذب می‌کند. با نصب سازه کلاینت بر روی سرویسر در اوایل سال ۲۰۲۰، طبق برنامه‌ریزی‌ها السا-دی توسط حامل فضایی سایوز از پایگاه بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب خواهد شد.