1398/03/26

لزوم توجه به فعالیت‌های فضایی در ایران

دکتر حسن رضایی حقیقت، رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران با اعضای انجمن نجوم آیاز در تبریز دیدار و گفتگو کرد. هدف از این دیدار گسترش همکاری‌های مابین پژوهشکده رانشگرهای فضایی و انجمن نجوم آیاز در راستای ترویج علوم و فنون فضایی و نجوم آماتوری در بین مردم و به‌ویژه برنامه ریزی برای اجرای...
لزوم توجه به فعالیت‌های فضایی در ایران

دکتر حسن رضایی‌حقیقت، رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران با اعضای انجمن نجوم آیاز در تبریز دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش خبرنگار اسپاش، هدف از این دیدار که دوشنبه 20 خرداد سال‌جاری انجام شد، بسط و گسترش همکاری‌های مابین پژوهشکده رانشگرهای فضایی و انجمن نجوم آیاز در راستای ترویج علوم و فنون فضایی و نجوم آماتوری در بین مردم و به‌ویژه برنامه‌ریزی برای اجرای هرچه موثرتر برنامه‌های هفته جهانی فضا ۲۰۱۹  بوده است.

ادبیات و هنر راهی برای آشتی مردم با علم
سیدعماد الدین قاضی طباطبایی از موسسان آیاز، ضمن معرفی انجمن آیاز به تشریح فعالیت‌های این انجمن در 14 سال گذشته پرداخت و گفت: «انجمن نجوم آیاز توانسته 14 سال پیاپی کار ترویج، آموزش و پژوهش در حوزه نجوم و فضا را در آذربایجان‌شرقی انجام دهد و خلا آموزش علمی نجوم بین علاقمندانی که امکان تحصیل دانشگاهی در این حوزه را ندارند رفع کند.»

مریم پرتوی‌نژادی رئیس انجمن آیاز ضمن تشکر از حمایت‌های پژوهشکده رانشگرهای فضایی در برگزاری هفته جهانی فضا در تبریز گفت: «با توجه به اینکه سازمان‌های مردم‌نهاد رابط بین نهادهای علمی‌پژوهشی و عموم مردم هستند، انجمن نجوم آیاز آماده است تا در راستای اهداف پژوهشکده همکاری‌های لازم با این نهاد را داشته باشد.»
دکتر رضایی‌حقیقت فعالیت‌های آیاز را ارزشمند دانسته و ضمن توصیه‌هایی به انجمن نجوم آیاز در برگزاری رویداد «رویای کهکشانی من» خاطرنشان کرد: «لازم است این انجمن در کنار ترویج و آموزش نجوم تلاش‌هایی برای استعدادیابی در زمینه نجوم و فضا داشته باشد.»
مریم فخیمی دبیر جشنواره «رویای کهکشانی من»، گزارشی کوتاه از روند برگزاری این رقابت کشوری که سه سال پیاپی با همکاری موثر پژوهشکده رانشگرهای فضایی در دو بخش داستان کوتاه علمی‌تخیلی و نقاشی با محوریت نجوم و فضا برگزار شده را ارائه کرد و گفت: «این رویداد در تلاش است تا از طریق درآمیختگی علم با ادبیات و هنر، مردم ایران به ویژه دانش‌آموزان را با دانش نجوم و صنعت فضایی آشنا کند تا مردم کشور متوجه اهمیت فناوری فضا شوند و از میان مخاطبان رقابت افرادی برای توسعه صنعت فضایی ایران پرورش یابند.»
به گفته وی این رویداد منجر شده تا مردم متوجه عظمت کیهان شده، پیش از ارسال اثر برای رقابت به مطالعه درباره نجوم و فضا بپردازند و به این حوزه علاقمند شوند.

اجرای برنامه‌های عمومی گامی برای جلب توجه مردم به اهمیت فناوری فضایی
در این نشست رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی گفت: «این پژوهشکده علیرغم فعالیت‌ها و موفقیت‌های درخشان در صنعت و دانش فضایی، چندان در میان مردم و مسئولان آذربایجان‌شرقی شناخته شده نیست و لازم است مردم متوجه اهمیت فعالیت این پژوهشکده در استان شوند.»
رییس پژوهشکده رانشگرهای فضایی در پایان این دیدار ضمن تقدیر از برگزاری موفق رقابت «رویای کهکشانی من»، برای حمایت از این رویداد اعلام آمادگی کرد و اظهار داشت: «علیرغم وجود مشکلات مالی در تمام نهادهای دولتی، تلاش خواهیم داشت امسال هفته جهانی فضا را با همکاری انجمن آیاز باشکوه‌تر برگزار کنیم تا مطالبه عمومی برای افزایش فعالیت‌های صنعت فضایی در ایران ایجاد شود.»
گفتنی است در راستای نیل به خودکفایی و استقلال کشور و لزوم رفع مشکلات فنی مهندسی، زمینه‌های مستعد و مساعد از قبیل وجود دانشگاه‌ها، کارخانجات، شرکت‌های صنعتی و امکانات بالقوه و بالفعل در استان آذربایجان‌شرقی، مرکز تحقیقات مهندسی در این استان از سال ۱۳۶۴ فعالیت خود را آغاز کرد. این مرکز در سال ۱۳۹۰ در پژوهشگاه فضایی ایران با عنوان پژوهشکده رانشگرهای فضایی ارتقاء یافته و در سه گروه پژوهشی عمل‌گراها، مکانیزم‌ها و رانشگرهای فضایی ادامه فعالیت می‌دهد.

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

لزوم حمایت مردم، مسئولین و مراکز استانی از پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز

1398/01/31
در دیدار رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز با نماینده ولی فقیه و امام جمعه تبریز در استان بر لزوم حمایت مردم، مسئولین و مراکز استانی از پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز تاکید شد. نماینده...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.