1398/03/22

ماهواره‌بر فالکون هوی حامل یک فضاپیمای کوچک خواهد بود

قرار است در تاریخ ۲۴ ژوئن سال جاری، یک فضاپیمای سبک به نام لایت‌سیل ۲ (LightSail ۲) از پایگاه فضایی کندی (Kennedy Space Center) به فضا فرستاده شود. زمانی‌که ماهواره‌بر فالکون هوی (Falcon Heavy) شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) دومین پرتاب خود به فضا را در تابستان تجربه کند، حامل فضاپیمای کوچک لایت‌سیل ۲ خواهد...
ماهواره‌بر فالکون هوی حامل یک فضاپیمای کوچک خواهد بود

قرار است در تاریخ ۲۴ ژوئن سال جاری، یک فضاپیمای سبک به نام لایت‌سیل ۲ (LightSail ۲) از پایگاه فضایی کندی (Kennedy Space Center) به فضا فرستاده شود.

زمانی‌که ماهواره‌بر فالکون هوی (Falcon Heavy) شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) دومین پرتاب خود به فضا را در تابستان تجربه کند، حامل فضاپیمای کوچک لایت‌سیل ۲ خواهد بود.

در سال ۲۰۱۵ میلادی فضاپیمای لایت‌سیل LightSail 1) ۱) با موفقیت اولین پرواز آزمایشی خود را طی کرد. حال برنامه‌ریزی شده که پرتاب لایت‌سیل ۲ در تاریخ ۲۴ ژوئن ۲۰۱۹ میلادی انجام شود و با استفاده از ماهواره‌بر فالکون هوی به فضا پرتاب شود. این فضاپیما که به نوعی یک بادبان خورشیدی است، تنها با استفاده از نور خورشید به جلو حرکت می‌کند.

لایت‌سیل ۲ شبیه یک بادبادک غول پیکر بوده و به عنوان راهی برای هدایت ماهواره‌ها در فضا با استفاده از نور خورشید پیش‌بینی شده است؛ به جای اینکه فضاپیما با سوخت‌های شیمیایی هدایت شود.

لایت‌سیل ۲ فرصتی برای آزمایش بادبان‌های خورشیدی به حساب می‌آید. انجمن سیاره‌ای که این فضاپیما را ساخته است، قصد دارد با استفاده از لایت‌سیل٬ ماهواره‌های مکعبی را در فضا به حرکت درآورد.

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

نخستین تصاویر رسمی از ماهواره‌بر فالکون هوی بلاک۵ منتشر شد

1398/01/24
فالکون هِوی یا فالکون سنگین(Falcon Heavy) که به اختصار (FH) نیز نامیده می‌شود، یک پرتابگر فضایی طراحی شده و توسعه داده شده توسط اسپیس‌ایکس است. این پرتابگر مشتق شده از فالکون ۹ بوده و دربرگیرندهٔ...

پربازدیدکننده ترین خبر

پیوستن سریلانکا به جمع کشورهای فضایی

با پرتاب ماهواره راوانا-1 (Raavana-1) به فضا در چارچوب برنامه بردز-3 (Birds-3)، سریلانکا نیز به جمع کشورهای فضایی پیوست. این ماهواره مکعبی تحقیقاتی توسط دو دانشجوی رشته مهندسی فضایی سریلانکایی که در موسسه فناوری کیوشو (Kyushu Institute of Technology) ژاپن مشغول به تحصیل هستند ساخته شده است. راوانا-1 که در تاریخ 18ام آوریل سال جاری میلادی به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد، اواسط ماه ژوئن در مدار پیاده‌سازی گردید و مشغول به تهیه تصاویر سنجشی ماهواره‌ای از سریلانکا در فاصله 400 کیلومتری شد. این ماهواره طول عمری 18ماهه و وزنی برابر با 1.1 کیلوگرم دارد. لازم به ذکر است که برنامه بردز-3 توسط سازمان ملل و به منظور کمک به کشورها برای پرتاب اولین ماهواره خود راه‌اندازی شده است. در پرتابی که توسط ماهواره‌بر آنتارس (Antares) انجام شد ماهواره‌هایی از ژاپن و نپال، راوانا-1 را همراهی کردند.