1398/03/22

پرتاب چاندرایان-۲ در ژوئیه به ماه

روزنامه هندی هیندو (Hindu) روز دوشنبه ۱۰ ژوئن گزارش داد که سازمان تحقیقات فضایی هند (Indian Space Research Organization /ISRO) قرار است در اواسط ماه ژوئیه، کاوشگر چاندرایان-۲ (Chandrayan-2) را به همراه یک ماه‌نورد کوچک به ماه بفرستد. این روزنامه به نقل از یک منبع مطلع در سازمان فضایی هند نوشت: «پرتاب...
پرتاب چاندرایان-۲ در  ژوئیه به ماه

سیروس برزو: روزنامه هندی هیندو (Hindu) روز دوشنبه ۲۰ خرداد گزارش داد که سازمان تحقیقات فضایی هند (Indian Space Research Organization /ISRO) قرار است در اواسط ماه ژوئیه، کاوشگر چاندرایان-۲ (Chandrayan-2) را به همراه یک ماه‌نورد کوچک به ماه بفرستد. این روزنامه به نقل از یک منبع مطلع در سازمان فضایی هند نوشت: «پرتاب چاندرایان-۲ می‌تواند یک روز بین ۹ تا ۱۶ ژوئیه صورت گیرد.»

به گزارش هیندو، چاندرایان-۲ شامل یک دستگاه فرودی است که به افتخار پدر برنامه فضایی هندی دکتر ویکرام سراباهی (Vikram Sarabhai)٬ ویکرام (Vikram) نامگذاری شده است. این کاوشگر همچنین شامل یک خودروی ماه‌نورد کوچک خودکار است که به مطالعه ترکیب کانی‌شناسی و عناصر سطح ماه می‌پردازد.

انتظار می‌رود که ویکرام در ۶ سپتامبر در قطب جنوب ماه فرود بیاید؛ این امر به سخت‌ترین بخش ماموریت چاندرایان-۲ تبدیل خواهد شد زیرا باید به آرامی بر روی سطح ناهموار ماه بنشیند به گونه‌ای که هیچ آسیبی نبیند. همچنین لازم است از فرود در مناطق سایه‌دار اجتناب شود زیرا دستگاه نیاز به نور برای تولید انرژی دارد.

در ابتدا برنامه‌ریزی شده بود که این کاوشگر در آوریل ۲۰۱۸ به ماه اعزام شود، اما بعد اعلام شد که مأموریت به اکتبر، سپس به ژانویه ۲۰۱۹ و بعدا به ماه آوریل و مه موکول گردید. تا به حال هرگز دلایل این تاخیرها رسما اعلام نشده است.

چاندرایان-۲  ادامه برنامه تحقیقات هند در ماه است که از اکتبر ۲۰۰۸ توسط چاندرایان-۱ آغاز گردید. این دستگاه ۳۱۲ روز در مدار ماه کار می‌کرد و همچنین یک کاوشگر را به سطح آن فرستاد. در ابتدا تصور می‌شد که ماموریت جدید با مشارکت روسیه که قرار بود مسئولیت ساخت بخش فرود را برعهده داشته باشد، انجام گیرد، اما مسئولان سازمان فضایی هند در سال ۲۰۱۳ تصمیم گرفتند تمام اجزای سفینه٬ هندی باشد.

سازمان ها | Indian Space Research Organization
افراد | Vikram Sarabhai

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

هند با پرتاب ماهواره ریست قدمی دیگر برای برنامه سنجش از دور خود برداشت

1398/03/01
هند در راه ادامه برنامه سنجش از دور ریست (RISAT) یک ماهواره دیگر را به فضا فرستاد. ریست یک برنامه سنجش از دور تحت کنترل سازمان فضایی هند (ISRO) است. این برنامه در سال ۲۰۰۹ با پرتاب ریست-۱...

پربازدیدکننده ترین خبر

اسپیس‌ایکس در صدد کاهش روشنایی ماهواره‌های استارلینک

شرکت اسپیس‌‌ایکس (SpaceX) قصد دارد به‌منظور رفع مشکلات ایجادشده توسط ماهواره‌های اینترنتی استارلینک (Starlink) برای رصدهای نجومی، یکی از ۶۰ ماهواره‌ای را که اواخر ماه دسامبر به این منظومه ماهواره‌ای اضافه می‌کند، مجهز به پوششی نماید تا از خاصیت انعکاسی آن کاسته و اختلال در رصدهای فضایی را به حداقل برساند.