1398/03/21

ایران بر استفاده صلح‌آمیز و بدون تبعیض از فضا تأکید کرد

غلامحسین دهقانی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه روز دوشنبه با سیمونتا دی‌پیپو (Simonetta Di Pippo) رئیس دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد موسوم به یونوسا (UNOOSA)، در وین پایتخت اتریش دیدار و بر استفاده صلح‌آمیز و بدون تبعیض از فضا تأکید کرد.
ایران بر استفاده صلح‌آمیز و بدون تبعیض از فضا تأکید کرد

غلامحسین دهقانی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه روز دوشنبه با سیمونتا دی‌پیپو (Simonetta Di Pippo) رئیس دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد موسوم به یونوسا (UNOOSA)، در وین پایتخت اتریش دیدار و بر استفاده صلح‌آمیز و بدون تبعیض از فضا تأکید کرد.

دهقانی در این ملاقات اظهار کرد: «ما اهمیت بالایی برای کار دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد و کمیته استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو قائل هستیم و بر همین اساس مشارکت فعالی در نشست‌های آن داریم. توسعه و حمایت از حقوق بین‌الملل فضا، استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو بدون تبعیض، بهره‌برداری از ماهواره‌های کوچک و دسترسی منصفانه به مدار زمین‌آهنگ، از جمله مسائلی است که در این کمیته مطرح است و برای ما اهمیت دارد.»

وی بابیان اینکه تقویت و تعمیق همکاری‌های بین‌المللی میان دولت‌های عضو، یکی از اهداف مهم یونوسا است که می‌تواند به‌عنوان یک عامل مؤثر در تحقق سایر اهداف کمیته محسوب شود، افزود: «در کنار تصمیمات دولت‌ها، نقش یونوسا در تقویت و توسعه همکاری‌های فضایی در میان دولت‌ها از جمله از طریق تبادلات علمی و فنی و انتقال تجهیزات و فن‌آوری از اهمیت بالایی برخوردار بوده و انتظار ما این است که این سازمان توجه ویژه‌ای به نیاز دولت‌های نوظهور در عرصه فضا، به‌خصوص با توجه به اعمال تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا، معمول دارد.»

دهقانی افزود: «جمهوری اسلامی ایران با توجه به همکاری یونوسا برای برگزاری موفق نخستین کارگاه مشترک بهره‌برداری از فن‌آوری فضایی برای مدیریت بلایای طبیعی در سال ۲۰۱۵، آمادگی دارد، دومین دور این کارگاه مشترک را در سطح منطقه‌ای در نیمه اول سال ۲۰۲۰ در تهران برگزار کند.»

دی‌پیپو نیز ضمن ارائه توضیحاتی درباره اصلاح دستور کار دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد و تغییرات ایجادشده، بیان کرد که تعامل این دفتر با جمهوری اسلامی ایران بسیار سازنده است.

وی ضمن موفق خواندن تجربه برگزاری اولین کارگاه مشترک، از برگزاری دور دوم آن در ایران استقبال و پیشنهادهایی را در حوزه تبادل تجربیات و آموزش و ظرفیت‌سازی مطرح کرد.

سازمان ها | unoosa
افراد | غلامحسین دهقانی | simonetta di pippo

دیپلماسی فضایی | حقوق فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ایران در ۸ طرح بین المللی ساخت رصدخانه‌های فضایی آسیا-اقیانوسیه مشارکت می‌کند

1398/01/26
پروژه بین‌المللی رصدخانه‌های علوم فضایی آسیا و اقیانوسیه مجموعه‌ای از ۸ رصدخانه جدید است که در کشورهای عضو اپسکو (سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه) راه‌اندازی خواهد شد و علاوه بر...

چین در صدد افزایش همکاری‌های فضایی بین‌المللی

1398/02/03
به گفته یکی مقامات سازمان فضایی چین (CNSA)، این کشور قصد دارد توسعه صنایع هوافضا را افزایش داده، همکاری‌های فضایی بین‌المللی را تقویت کند و همچنین برنامه‌هایی برای افزایش استفاده صلح‌آمیز...

پربازدیدکننده ترین خبر

اسپیس‌ایکس در صدد کاهش روشنایی ماهواره‌های استارلینک

شرکت اسپیس‌‌ایکس (SpaceX) قصد دارد به‌منظور رفع مشکلات ایجادشده توسط ماهواره‌های اینترنتی استارلینک (Starlink) برای رصدهای نجومی، یکی از ۶۰ ماهواره‌ای را که اواخر ماه دسامبر به این منظومه ماهواره‌ای اضافه می‌کند، مجهز به پوششی نماید تا از خاصیت انعکاسی آن کاسته و اختلال در رصدهای فضایی را به حداقل برساند.