1398/03/21

تفاوت‌های شگفت‌انگیز بالگردهای مریخی با نمونه‌های زمینی

محققان در نظر دارند همراه با ارسال کاوشگر مارس ۲۰۲۰ (Mars 2020) برای بررسی و مشاهده هوایی سطح سیاره سرخ از نوعی بالگرد کوچک بدون سرنشین با قابلیت هدایت از راه دور استفاده کنند. مریخ نورد مارس در سال ۲۰۲۰ به فضا پرتاب و بنا بر پیش‌بینی‌ها باید درسال ۲۰۲۱ به سیاره مریخ برسد و هدف از ارسال این مریخ نورد...
تفاوت‌های شگفت‌انگیز بالگردهای مریخی با نمونه‌های زمینی

محققان در نظر دارند همراه با ارسال کاوشگر مارس ۲۰۲۰ (Mars 2020) برای بررسی و مشاهده هوایی سطح سیاره سرخ از نوعی بالگرد کوچک بدون سرنشین با قابلیت هدایت از راه دور استفاده کنند.
 
مریخ نورد مارس در سال ۲۰۲۰ به فضا پرتاب و بنا بر پیش‌بینی‌ها باید درسال ۲۰۲۱ به سیاره مریخ برسد و هدف از ارسال این مریخ نورد بررسی و یافت نشانه‌هایی از زندگی باستانی در سیاره مریخ است.

تفاوت‌های شگفت‌انگیز بالگردهای مریخی با نمونه‌های زمینی

بالگرد ناسا ابعادی کوچک دارد، زیرا به دلیل وضعیت خاص و نازک بودن غلظت عنصر‌های موجود در اتمسفر سیاره مریخ امکان ساخت نمونه‌های بزرگ ترو به پرواز در آوردن آنها امکان پذیر نیست.
 
این بالگرد تاکنون چندین بار مورد آزمایش در محل آزمایشگاه پیشرانش جت (Jet Propulsion Laboratory) ناسا قرار گرفته است و دانشمندان امیدوار هستند در آینده بتواند ماموریت خود را به طور کامل درسیاره مریخ انجام دهد. بر روی بالگرد مخصوص پرواز در سیاره مریخ هیچ ابزار خاصی نصب نشده و تنها دارای توان حرکتی و دوربین‌های قابلیت تصویربرداری بسیار دقیق و واضح است.
 
سطح سیاره مریخ مسطح نیست و این سبب شده است تا در طول سال‌ها بسیاری از مریخ‌نورد‌های ناسا، چون فرصت (Opportunity)، اسپیریت (Spirit) و کنجکاوی (Curiosity) و مریخ‌نورد‌های دیگر سازمان‌های فضایی دنیا برای حرکت برسطح سیاره دچار مشکل و دردسر شوند.
 
اکنون جدیدترین مریخ‌نورد مستقر در سیاره مریخ به نام اینسایت (InSight) دارای مشکل برای حفاری درسطح سیاره مریخ به دلیل وجود مناطق نامسطح و وجود سنگ‌های بسیار سخت است.

تفاوت‌های شگفت‌انگیز بالگردهای مریخی با نمونه‌های زمینی

بالگرد مریخی دارای وزنی معادل با ۱.۸ کیلوگرم است و می‌تواند محدوده وسیعی از سیاره را پرواز کند، شبیه‌سازی‌های پروازی نتیجه‌های اثربخشی در اختیار دانشمندان قرارداده اند، هر چند به گفته محققان فرود موفقیت آمیز مریخ نورد ۲۰۲۰ بر سطح سیاره و به پرواز درآوردن بالگرد از راه دور فرآیندی بسیارپیچیده و دشوار خواهد بود.

تفاوت‌های شگفت‌انگیز بالگردهای مریخی با نمونه‌های زمینی

اولین بار اواخر ژانویه ۲۰۱۹ تمامی قطعه‌های بالگرد مریخی نصب و آماده آزمایش شبیه‌ساز پرواز شد. با توجه به دمای پایین سطح مریخ، این بالگرد باید قابلیت پرواز در دمای پایین به ویژه در شب‌های مریخ با دمای کمتر از منفی ۹۰ درجه سلیسیوس را داشته باشد.
محل استقرار بالگرد زیر بدنه مریخ نورد مارس ۲۰۲۰ است و پرواز‌های آزمایشی اولیه ۹۰ ثانیه خواهند بود، کارشناسان پرواز‌های آزمایشی فراوان به مدت بیش از ۷۵ دقیقه پرواز با بالگرد مریخی به انجام رسانده‌اند.

بالگردها در سطح زمین به دلیل ویژگی‌های خاص اتمسفر این کره می‌توانند برای بازه زمانی طولانی پرواز کنند و صد‌ها کیلومتر را بپیمایند، اما در سیاره مریخ به دلیل نازک بودن اتمسفر کره زمین مدت بالگردها برای بازه زمانی طولانی نمی‌توانند به پرواز بپردازند.

تفاوت‌های شگفت‌انگیز بالگردهای مریخی با نمونه‌های زمینی

در ساخت این بالگرد از بیش از ۱۵۰۰ قطعه منحصر به فرد از جنس فیبرکربن، آلومینیم درجه یک، سیلیکون، مس، فویل و فوم استفاده شده و سیاره مریخ تنها یک درصد چگالی زمین و به این دلیل به پرواز درآوردن بالگرد برفراز آن چالشی جدی پیش روی دانشمندان است.

شبیه‌سازی پرواز بالگرد مریخی دریک محفظه خلا با ابعاد ۷.۶۲ متری انجام شده است، در این محفظه کارشناسان گاز‌های نیتروژن، اکسیژن و سایر گاز‌های موجود درجو مریخ با نسبت‌های معین را وارد کرده‌اند و در انتها اصلی‌ترین ماده موجود در جو سیاره دی اکسید کربن را تزریق کردند.

گرانش مریخ بسیار ضعیف است و دانشمندان باید با راهکار‌هایی تعادل بالگرد در زمان پرواز و فرود را حفظ کنند، مریخ نورد مارس ۲۰۲۰ قرار است به پژوهش در سطح سیاره مریخ بپردازد و نمونه‌هایی جمع آوری کند که در آینده با راهکار‌هایی این نمونه‌ها به زمین بازگردانده و مورد بررسی به وسیله دانشمندان قرار خواهد گرفت.

سازمان ها | NASA's Jet Propulsion Laboratory

فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

بالگرد مریخی در سال ۲۰۲۱ به سیاره سرخ می‌رود

1398/03/18
سازمان فضایی آمریکا قصد دارد همراه مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰ (Mars 2020) یک بالگرد را به مریخ ارسال کند. این بالگرد در سال ۲۰۲۱ میلادی به مریخ ارسال می‌شود. بالگرد مذکور در این اواخر چند آزمایش...

پربازدیدکننده ترین خبر

اسپیس‌ایکس در صدد کاهش روشنایی ماهواره‌های استارلینک

شرکت اسپیس‌‌ایکس (SpaceX) قصد دارد به‌منظور رفع مشکلات ایجادشده توسط ماهواره‌های اینترنتی استارلینک (Starlink) برای رصدهای نجومی، یکی از ۶۰ ماهواره‌ای را که اواخر ماه دسامبر به این منظومه ماهواره‌ای اضافه می‌کند، مجهز به پوششی نماید تا از خاصیت انعکاسی آن کاسته و اختلال در رصدهای فضایی را به حداقل برساند.