1398/03/21

مدیریت بهینه چراگاه‌ها با تحلیل داده‌های ماهواره‌ای

کمپانی انگلیسی رزاتک (Rezatec) که در حوزه آنالیز داده‌های مکانی (geospatial data) فعالیت می‌کند، یک سرویس جدید مدیریت چراگاه با عنوان گرس‌ست (Grass SAT) ابداع کرده است که روزانه به طور خودکار اطلاعات گاوداران در مورد پوشش چمنی هر چراگاه را به‌روزرسانی می‌کند و با فراهم کردن مجموعه‌ای از امکانات دیگر...
مدیریت بهینه چراگاه‌ها با تحلیل داده‌های ماهواره‌ای

گاوداران روز به روز بیشتر به دنبال راه‌های تازه‌ای برای صرفه‌جویی در زمان، کاهش هزینه‌ها و بهینه‌سازی مدیریت چراگاه‌های خود هستند. اکنون اغلب گاوداران از شیوه‌های دستی از قبیل سنجش بصری و به‌کارگیری یک پلیت متر (plate meter)٬ ابزاری برای تعیین کیفیت و کمیت چمن یک محوطه٬ برای این منظور استفاده می‌کنند که وقت‌گیر است و برای ارائه اطلاعاتی دقیق و به روز از وضعیت پوشش علفی، مستلزم به روزرسانی‌های دستی است.

یک شرکت انگلیسی سرویس آنلاینی راه‌اندازی کرده است که با تحلیل عکس‌های ماهواره‌ای به دامداران در مدیریت بهینه چراگاه‌های خود یاری می‌رساند.

شرکت انگلیسی رزاتک (Rezatec) که در حوزه آنالیز داده‌های مکانی (geospatial data) فعالیت می‌کند، یک سرویس جدید مدیریت چراگاه با عنوان گرس‌ست (Grass SAT) ابداع کرده است که روزانه به طور خودکار اطلاعات گاوداران در مورد پوشش چمنی هر چراگاه را به‌روزرسانی می‌کند و با فراهم کردن مجموعه‌ای از امکانات دیگر تصمیماتی را که در طول سال در مورد مدیریت چراگاه گرفته می‌شود، بهینه‌سازی می‌نماید.

گرس‌ست یک سرویس آنلاین برای مدیریت چراگاه برای گاوداران است تا چرای دوره‌ای یا چرخشی (rotational grazing) را در گاوداری‌های خود بهینه‌سازی کنند. این گاوداران با استفاده از یک مدل جامع رشد چمن که با آمار منظم به دست آمده از تصاویر ماهواره‌ای تغذیه می‌شود، روزانه در جریان آخرین وضعیت پوشش چمن در هر چراگاه قرار می‌گیرند.

مدیریت بهینه چراگاه‌ها با تحلیل داده‌های ماهواره‌ای

این آمار و ارقام که پوشش چمن در چراگاه‌ها را از بیشترین ارتفاع تا کمترین ارتفاع طبقه‌بندی کرده و اطلاعات ارزشمندی را از قبیل تعداد روزهای چرا در هر زمین و حجم و پراکندگی چمن در آن‌ها را فراهم می‌کند، در یک پرتال مطمئن بارگذاری می‌شوند.

این سرویس که استفاده از آن بسیار آسان است، به گاوداران اجازه می‌دهد تا قبل از هر چیز نقشه‌ای دیجیتال از چراگاه خود تهیه کرده و اطلاعات گله را به آن اضافه کنند. آن‌ها در قدم بعد پرتال سرویس را با اطلاعاتی در مورد فعالیت‌های انجام شده در چراگاه مثل چراندن دام‌ها و چمن‌زنی به‌روزرسانی کرده و این داده‌ها به الگو تزریق شده و آمار مربوط به پوشش چمن را مجدداً ارزیابی می‌کند.

در ماه‌های آینده، اپ این سرویس به همراه مجموعه‌ای از دیگر امکانات جدید، در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

خدمات و کاربردها | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

مدیریت بهینه کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره ای

1398/02/18
جمعی از دانش آموختگان و دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف موفق شدند با ایجاد استارت‌آپ «کشت نگاران امید» و استخراج اطلاعات مکانی از زمین‌های کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای، کمک قابل...

اندازه‌گیری میزان رطوبت خاک از طریق فضا

1398/03/18
کار بر روی ماموریت جدید ماهواره‌ مکعبی توسط ناسا آغاز شده که برای اولین بار روش جدید و بسیار امیدوارکننده‌ای را برای اندازه‌گیری رطوبت خاک از طریق فضا نشان می‌دهد؛ اطلاعاتی که برای هشدارهای...

پربازدیدکننده ترین خبر

پیوستن سریلانکا به جمع کشورهای فضایی

با پرتاب ماهواره راوانا-1 (Raavana-1) به فضا در چارچوب برنامه بردز-3 (Birds-3)، سریلانکا نیز به جمع کشورهای فضایی پیوست. این ماهواره مکعبی تحقیقاتی توسط دو دانشجوی رشته مهندسی فضایی سریلانکایی که در موسسه فناوری کیوشو (Kyushu Institute of Technology) ژاپن مشغول به تحصیل هستند ساخته شده است. راوانا-1 که در تاریخ 18ام آوریل سال جاری میلادی به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد، اواسط ماه ژوئن در مدار پیاده‌سازی گردید و مشغول به تهیه تصاویر سنجشی ماهواره‌ای از سریلانکا در فاصله 400 کیلومتری شد. این ماهواره طول عمری 18ماهه و وزنی برابر با 1.1 کیلوگرم دارد. لازم به ذکر است که برنامه بردز-3 توسط سازمان ملل و به منظور کمک به کشورها برای پرتاب اولین ماهواره خود راه‌اندازی شده است. در پرتابی که توسط ماهواره‌بر آنتارس (Antares) انجام شد ماهواره‌هایی از ژاپن و نپال، راوانا-1 را همراهی کردند.