1398/03/19

بازگشت تراز دریاچه ارومیه به روایت تصاویر ماهواره‌‌ای+عکس

مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی سازمان نقشه‌برداری ایران در مورد دریاچه ارومیه اعلام کرده تصاویر ماهواره‌ای سنجنده مودیس (MODIS) ناسا از پاییز ۲۰۱۸ تا بهار ۲۰۱۹ نشان می‌دهند که طی سیل اخیر این پهنه آبی مجدد از منظر مایه حیات احیا شده است. این سازمان افزایش بیش از یک متری تراز آب این دریاچه را اثبات کرده...
بازگشت تراز دریاچه ارومیه به روایت تصاویر ماهواره‌‌ای+عکس

مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی سازمان نقشه‌برداری ایران در مورد دریاچه ارومیه اعلام کرده تصاویر ماهواره‌ای سنجنده مودیس (MODIS) ناسا از پاییز ۲۰۱۸ تا بهار ۲۰۱۹ نشان می‌دهند که طی سیل اخیر این پهنه آبی مجدد از منظر مایه حیات احیا شده است. این سازمان افزایش بیش از یک متری تراز آب این دریاچه را اثبات کرده بود.

تراز آب این دریاچه در بهار ۱۳۹۸ از افزایش قابل ملاحظه ۱/۱۵ متری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته برخوردار بوده و مساحت و حجم آب دریاچه نیز به ترتیب به میزان ۱۰۹۳ کیلومتر مربع و ۳.۳ میلیارد متر مکعب افزایش یافته است.

بازگشت تراز دریاچه ارومیه به روایت تصاویر ماهواره‌‌ای+عکس

  پاییز ۲۰۱۸

 

بازگشت تراز دریاچه ارومیه به روایت تصاویر ماهواره‌‌ای+عکس

بهار ۲۰۱۹

تراز آب این دریاچه از سال ۱۳۷۵ شمسی کاهشی شده بود اما افزایش تراز آب با نرخی بی‎سابقه در ماه‌های اخیر، امید زیادی در راستای احیای این دریاچه ایجاد می‎نماید؛ به طوري كه تراز آب دریاچه هم اینک به تراز ۱۰ سال گذشته نزدیک شده است.

شایان ذکر است به دلیل خشکسالی‌های متعدد که ایران طی سال‌های اخیر با آن مواجه بود دریاچه ارومیه با نابودی مواجه شده بود و علیرغم تلاش‌های متعدد به احیای این زیست بوم امیدها برای این امر بسیار کم بود.

منبع: اسپوتنیک

داخلی | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصاویر ناسا از احیای دریاچه ارومیه خبر می‌دهند

1398/02/10
اخیراً سازمان فضایی ناسا تصاویر ماهواره‌ای را از احیای دریاچه ارومیه منتشر کرد که نشان می‌دهد بارندگی‌های اخیر جان دوباره‌ای به دریاچه ارومیه بخشیده است. سازمان فضایی آمریکا اخیراً تصاویر...

پربازدیدکننده ترین خبر

پیوستن سریلانکا به جمع کشورهای فضایی

با پرتاب ماهواره راوانا-1 (Raavana-1) به فضا در چارچوب برنامه بردز-3 (Birds-3)، سریلانکا نیز به جمع کشورهای فضایی پیوست. این ماهواره مکعبی تحقیقاتی توسط دو دانشجوی رشته مهندسی فضایی سریلانکایی که در موسسه فناوری کیوشو (Kyushu Institute of Technology) ژاپن مشغول به تحصیل هستند ساخته شده است. راوانا-1 که در تاریخ 18ام آوریل سال جاری میلادی به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد، اواسط ماه ژوئن در مدار پیاده‌سازی گردید و مشغول به تهیه تصاویر سنجشی ماهواره‌ای از سریلانکا در فاصله 400 کیلومتری شد. این ماهواره طول عمری 18ماهه و وزنی برابر با 1.1 کیلوگرم دارد. لازم به ذکر است که برنامه بردز-3 توسط سازمان ملل و به منظور کمک به کشورها برای پرتاب اولین ماهواره خود راه‌اندازی شده است. در پرتابی که توسط ماهواره‌بر آنتارس (Antares) انجام شد ماهواره‌هایی از ژاپن و نپال، راوانا-1 را همراهی کردند.