1398/03/20

رزمایش جنگ فضایی با مشارکت نیروهای سه گانه هند برگزار می‌شود

نخستین رزمایش شبیه‌سازی شده جنگ فضایی با عنوان ایند اسپیس اکس (IndSpaceEx) با مشارکت نیروهای سه گانه ارتش و شرکت‌های دفاعی دولتی و خصوصی هند برگزار می‌شود. روزنامه تایمز آو ایندیا (The Times of India) روز شنبه در گزارشی نوشت این رزمایش در حالی برگزار می‌شود که هند چندی پیش یک ماهواره را با یک موشک در...
رزمایش جنگ فضایی با مشارکت نیروهای سه گانه هند برگزار می‌شود

نخستین رزمایش شبیه‌سازی شده جنگ فضایی با عنوان ایند اسپیس اکس (IndSpaceEx) با مشارکت نیروهای سه گانه ارتش و شرکت‌های دفاعی دولتی و خصوصی هند برگزار می‌شود. روزنامه تایمز آو ایندیا (The Times of India) روز شنبه در گزارشی نوشت این رزمایش در حالی برگزار می‌شود که هند چندی پیش یک ماهواره را با یک موشک در فضا هدف قرار داد.

به گفته مقامات هندی، هدف از انجام این رزمایش آمادگی هند برای محافظت از منافع و دارایی‌های خود در فضا در مقابل تهدید سایر کشورها مانند چین است.

یک مقام ارشد دولتی هند گفت: «فضای خارجی زمین به سوی نظامی شدن پیش می‌رود و رقابت‌ها در این بخش افزایش یافته است. هدف اصلی رزمایش که ماه آینده برگزار خواهد شد بررسی و ایجاد توانایی‌ها در عرصه فضا و دفاع از منافع ملی هند است.» یک مقام دیگر هندی اظهار داشت: «هند نیازمند یک نیروی بازدارنده قوی در بخش فضا برای مقابله با اقدام رقبا در مختل کردن ارتباط میان نیروهای مسلح این کشور می‌باشد.»

چین در سال ۲۰۰۷ به فناوری هدف قراردادن ماهواره در فضا دست یافت. این کشور از آن سال تاکنون سلاح‌های مختلفی را که می‌توانند در فضا مورد استفاده قرار گیرند تولید کرده است. هفته گذشته چین یک موشک به همراه هفت ماهواره را از یک کشتی به فضا پرتاب کرد.

هند با وجود داشتن یک برنامه غیر نظامی فضایی و موفقیت در پرتاب بیش از ۱۰۰ ماهواره به فضا، با چین در عرصه فضایی فاصله زیادی دارد. این کشور تاکنون دو ماهواره نظامی به فضا پرتاب کرده است اما ارتش هند برای رفع نیازهای خود در دریافت تصاویر ماهواره‌ای، از سایر ماهواره‌های غیر نظامی ساخت این کشور استفاده می‌کند.

دو ماه پیش بود که هند در آزمایشی جدید، یک ماهواره فعال در فضا را با یک موشک ضد ماهواره منهدم کرد. هند چهارمین کشوری است که دست به چنین آزمایشی می‌زند. پیش از این آمریکا، روسیه و چین از فناوری حمله موشکی به ماهواره برخوردار بودند.

هند در سال‌های طولانی بودجه برنامه‌های فضایی خود را تأمین کرده است. این کشور به شرکت‌های خصوصی اجازه داده است تا با استفاده از ماهواره‌برهای سازمان تحقیقات فضایی هند (Indian Space Research Organisation)، ماهواره‌های خود را به فضا ارسال کنند اما هند به دنبال اهداف بزرگ‌تری می‌باشد.

هند هم اکنون به چندین موفقیت بزرگ در عرصه فضا دست یافته است. این کشور چندین ماهواره تصویربرداری از زمین را به فضا پرتاب کرده است و یک فضاپیما را با موفقیت در مدار کره مریخ قرار داده است.

جنگ‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

آزمایش موشکی هند خطری برای ایستگاه فضایی بین المللی است

1398/01/18
مدیر ناسا اعلام کرده آزمایش موشک ضد ماهواره هند با ایجاد زباله‌های فضایی در مدار زمین، ایستگاه فضایی بین‌المللی و جان فضانوردان ساکن در آن را در معرض خطر قرار داده است. هفته گذشته هند یک...

ادعای هند مبنی بر کشف پایگاه لیزری ضدماهواره در چین

1398/01/20
در روزهایی که بحث جنگ فضایی و سلاح‌های ضدماهواره به سبب آزمایش سلاح ضدماهواره هند بالا گرفته است، تصاویری انتشار یافته که نشان می‌دهد در استان ژینجیانگ (Xinjiang) کشور چین یک پایگاه لیزری...

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره مکعبی امارات برای توسعه فناوری‌های ناوبری فضایی

امارات در حال توسعه یک ماهواره مکعبی با ابعاد 6U است که هدف از آن آزمایش ارتباطات و همچنین روش‌های تقویت سیگنال‌دهی ناوبری فضایی در مدار لئو می‌باشد. این ماهواره توسط مرکز ملی علوم و فناوری فضایی دانشگاه امارات متحده عربی (NSSTC-UAEU) مراحل توسعه خود را می‌گذراند و مطابق برنامه‌ریزی‌ها در سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب خواهد شد. در همین راستا NSSTC-UAEU توافقی را با شرکت دانمارکی گام‌اسپیس (GomSpace) به‌انجام رسانده که‌ به‌موجب آن شرکت یادشده مشاوره‌ها و پشتیبانی‌های تخصصی را برای این پروژه‌ ارائه خواهد کرد.