1398/03/19

فضانوردان اسپیس ایکس آماده سفر به فضا می‌شوند

انجام آزمایش‌های تکمیلی بر روی کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) ارسال اولین کپسول فضایی سرنشین‌دار به ایستگاه فضایی را محتمل‌تر کرده است. کپسول فضایی کرودراگون در ماه می‌ سال میلادی جاری در ماموریتی موفقیت‌آمیز به نام دمو-۱ (Demo-1) به ایستگاه فضایی بین‌المللی منتقل و پس از ۵ روز به زمین فرود آمد.
فضانوردان اسپیس ایکس آماده سفر به فضا می‌شوند

انجام آزمایش‌های تکمیلی بر روی کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) ارسال اولین کپسول فضایی سرنشین‌دار به ایستگاه فضایی را محتمل‌تر کرده است.

کپسول فضایی کرودراگون در ماه می‌ سال میلادی جاری در ماموریتی موفقیت‌آمیز به نام دمو-۱ (Demo-1) به ایستگاه فضایی بین‌المللی منتقل و پس از ۵ روز به زمین فرود آمد.
 
این کپسول فضایی نسل جدید کپسول‌های فضایی با قابلیت چندمنظوره است که قرار است تا پایان سال میلادی جاری یا در نهایت سال آینده برای حمل و نقل فضانوردان ناسا و دیگر کشور‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

فضانوردان اسپیس ایکس آماده سفر به فضا می‌شوند

در ماه آپریل سال میلادی جاری کارشناسان شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) در همکاری با ناسا تصمیم به آزمایش موتور‌های محافظتی کپسول فضایی گرفتند که تنها برای مواقع ضروری مورد استفاده قرار می‌گیرد که اگر کپسول پس از جداسازی از موشک فضایی دچار اختلال و نقض فنی شد به سرعت و با رعایت اصول ایمنی فضانوردان را زنده به زمین بازگرداند.
 
در آزمایش این موتور‌ها که روی زمین انجام شد موتور‌ها به طور ناگهانی آتش گرفتند و این سبب آسیب شدید به بدنه کپسول فضایی شد، همچنین زمانی که کپسول فضایی کرو دراگون به زمین بازگشت و در آب‌های اقیانوس اطلس در نزدیکی سواحل فلوریدا از آب گرفته شد٬ مهندسان دریافتند میزان آسیب به بدنه کپسول فضایی بسیار بالا بوده که سبب غیرقابل استفاده شدن آن برای ماموریت‌های آتی شده است.

شرکت اسپیس ایکس با هدف کاهش هزینه‌های سفر‌های فضایی ایده استفاده چند باره از کپسول‌های فضایی را مطرح کرده است تا به این ترتیب از افزایش قیمت‌ها بکاهد.

 فضانوردان اسپیس ایکس آماده سفر به فضا می‌شوند

اکنون دو فضانورد پیشین ناسا به نام‌های باب بنکن (Bob Behnken) و داگ هرلی (Doug Hurley) با طی کردن دوره‌های آموزش هدایت کپسول فضایی کرو دراگون قرار است با آن به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر کنند.
 
پس از اولین پرتاب سرنشین‌دار این کپسول به فضا، دو فضانورد دیگر به نام‌های مایک هاپکینز (Mike Hopkins) و ویکتور گلوور (Victor Glover) همراه فضانوردانی از دیگر کشور‌ها به ایستگاه فضایی بین‌المللی منتقل خواهند شد.
 
به گفته کارشناسان ناسا هنوز علت دقیق آتش سوزی کپسول فضایی کرو دراگون مشخص نیست و به همین دلیل پرتاب کپسول سرنشین دار به تعویق افتاده است. ناسا اعلام کرده است حفظ ایمنی و امنیت فضانوردان اهمیت فراوان دارد و به همین دلیل باید تمام موارد ایمنی برای حفظ جان آن‌ها پیش از پرتاب کپسول مورد بررسی  قرار گیرد.

 فضانوردان اسپیس ایکس آماده سفر به فضا می‌شوند

قراراست کپسول فضایی کرو دراگون با استفاده از ماهواره‌بر فالکون ۹ (Falcon 9) به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شود. ناسا در مجموع حدود هفت میلیارد دلار به دو شرکت اسپیس ایکس و بوئینگ (Boeing) پرداخت کرده است تا فضانوردان را با کپسول‌های ساخت خود به فضا بفرستند.

 
از زمان بازنشستگی شاتل فضایی ناسا درسال ۲۰۱۱ برای ارسال و بازگرداندن فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی٬ ناسا از کپسول سایوز (Soyuz) روسی پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان (Baikonur Cosmodro) استفاده می‌کند.
 
شرکت بوئینگ٬ رقیب اسپیس ایکس٬ در حال ساخت کپسول فضایی پیشرفته‌ای به نام استارلاینر (Starliner) است که درسال ۲۰۲۰ تکمیل خواهد شد و می‌تواند برای انتقال فضانوردان مورد استفاده قرار گیرد.
 
به تازگی کپسول فضایی باری شرکت اسپیس ایکس با نام کارگو دراگون (Cargo Dragon) پس از تحویل محموله ۲/۵ تنی به فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین‌المللی با موفقیت به زمین بازگشت و دراقیانوس آرام فرود آمد.

فضانوردان اسپیس ایکس آماده سفر به فضا می‌شوند

با ساخت و توسعه چتر‌های مخصوص فرود کپسول فضایی، مهندسان اسپیس ایکس اعلام کردند چتر‌های فرود به خوبی عمل کرده‌اند و با بازشدن هر ۴ چتر٬ کپسول فضایی به آرامی در اقیانوس فرود آمده است.
 
به گفته کارشناسان اسپیس ایکس، ماموریت کارگو دراگون هفدهمین ماموریت فضایی شرکت اسپیس ایکس بوده است.

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصاویر تماشایی از آماده‌سازی تا پرتاب نهایی کپسول فضایی کرو دراگون

1398/01/17
کپسول فضایی کرو دراگون (Dragon) سرانجام پس از طی چند سال آزمایش و مراحل ساخت با موفقیت به فضا پرتاب شد. عکاسان تصاویری زیبا از تمامی مراحل آماده‌سازی آن ثبت کرده‌اند. کپسول فضایی کرو دراگون...

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره مکعبی امارات برای توسعه فناوری‌های ناوبری فضایی

امارات در حال توسعه یک ماهواره مکعبی با ابعاد 6U است که هدف از آن آزمایش ارتباطات و همچنین روش‌های تقویت سیگنال‌دهی ناوبری فضایی در مدار لئو می‌باشد. این ماهواره توسط مرکز ملی علوم و فناوری فضایی دانشگاه امارات متحده عربی (NSSTC-UAEU) مراحل توسعه خود را می‌گذراند و مطابق برنامه‌ریزی‌ها در سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب خواهد شد. در همین راستا NSSTC-UAEU توافقی را با شرکت دانمارکی گام‌اسپیس (GomSpace) به‌انجام رسانده که‌ به‌موجب آن شرکت یادشده مشاوره‌ها و پشتیبانی‌های تخصصی را برای این پروژه‌ ارائه خواهد کرد.