1398/03/19

دانشمندان ساعت اتمی به فضا می‌فرستند

پس از مدت‌ها ارائه فرضیه ارسال ساعت اتمی به فضا، دانشمندان ناسا اعلام کرده‌اند ساعت اتمی فضای عمیق (Deep Space Atomic Clock) را به فضای خالی و عمیق در کهکشان می‌فرستند. این ساعت می‌تواند به دانشمندان در شناسایی محل دقیق فضاپیما‌ها کمک کند و مانند نوعی سیستم ردیابی جی‌پی‌اس است که نمونه کنونی آن برای...
دانشمندان ساعت اتمی به فضا می‌فرستند

پس از مدت‌ها ارائه فرضیه ارسال ساعت اتمی به فضا، دانشمندان ناسا اعلام کرده‌اند ساعت اتمی فضای عمیق (Deep Space Atomic Clock) را به فضای خالی و عمیق در کهکشان می‌فرستند.
 
این ساعت می‌تواند به دانشمندان در شناسایی محل دقیق فضاپیما‌ها کمک کند و مانند نوعی سیستم ردیابی جی‌پی‌اس است که نمونه کنونی آن برای تعیین موقعیت صاحبان گوشی‌های تلفن همراه و سایر وسایل الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دانشمندان ساعت اتمی به فضا می‌فرستند

بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است ساعت اتمی با استفاده از فضاپیمای فالکون هِوی (Falcon Heavy) متعلق به شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) در روز ۲۲ ماه ژوئن سال میلادی جاری از مرکز فضایی کندی (John F. Kennedy Space Center) ناسا به فضا پرتاب شود.
 
ساعت اتمی می‌تواند به اندازه‌گیری دقیق مدت زمان انتقال سیگنال از یک نقطه به نقطه دیگر بپردازد و به این ترتیب مکان دقیق فضاپیما قابل شناسایی می‌شود.

دانشمندان ساعت اتمی به فضا می‌فرستند

بنا به گفته دانشمندان این پروژه اولین ارسال ساعت اتمی به مداری فراتر از مدار کره زمین است، اما درطول یک سال اول ماموریت٬ ساعت اتمی به دور زمین گردش خواهد کرد و آن‌گاه به تدریج به مدار‌های دیگر افزایش ارتفاع خواهد داد.

دانشمندان ساعت اتمی به فضا می‌فرستند

کارشناسان دقت ساعت اتمی فضای عمیق را که در آزمایشگاه‌های زمینی مورد بررسی قرار گرفته است تا ۵۰ برابر پایدارتر و دقیق‌تر از ساعت‌های اتمی می‌دانند که اکنون در ماهواره‌های فضایی جی‌پی‌اس وجود دارند.
 
در نهایت این ساعت می‌تواند به دانشمندان برای شناسایی و ردیابی دقیق سفینه‌های فضایی راهی سیاره مریخ در آینده کمک نماید.

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

گامی نزدیک‌تر به ساخت ساعتی که‌ می‌تواند جایگزین سامانه‌های ناوبری شود

1397/12/27
یک ساعت اتمی نوری قابل حمل در دانشگاه ساسکس (University of Sussex) انگلیس در حال ساخت است که می‌تواند انقلابی در دنیا به‌ پا کند. دانشمندان در آزمایشگاه EPic در دانشگاه ساسکس با پیشرفتی...

پربازدیدکننده ترین خبر

تهیه نقشه دمای مزارع از طریق فضا به افزایش تولید منجر خواهد شد

دانشمندان در حال توسعه یک سامانه ماهواره‌ای هستند که دمای هر مزرعه را از فضا ثبت خواهد کرد. هدف٬ بررسی دمای زمین‌های کشاورزی برای رسیدن به تخمین مصرف آب توسط گیاهان و میزان تبخیر آب در مزارع است. این داده‌ها همچنین به نظارت بر میزان آب موجود برای کشت محصولات و وضع زمین‌ها در شرایط خشکسالی کمک خواهد کرد.