1398/03/18

بالگرد مریخی در سال ۲۰۲۱ به سیاره سرخ می‌رود

سازمان فضایی آمریکا قصد دارد همراه مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰ (Mars 2020) یک بالگرد را به مریخ ارسال کند. این بالگرد در سال ۲۰۲۱ میلادی به مریخ ارسال می‌شود. بالگرد مذکور در این اواخر چند آزمایش کلیدی را با موفقیت پشت سر گذاشته و ناسا هم اکنون مشغول تغییرات و بررسی‌های نهایی آن قبل از ارسال به مریخ است.
بالگرد مریخی در سال ۲۰۲۱ به سیاره سرخ می‌رود

سازمان فضایی آمریکا قصد دارد همراه مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰ (Mars 2020) یک بالگرد را به مریخ ارسال کند. این بالگرد در سال ۲۰۲۱ میلادی به مریخ ارسال می‌شود.

بالگرد مذکور در این اواخر چند آزمایش کلیدی را با موفقیت پشت سر گذاشته و ناسا هم اکنون مشغول تغییرات و بررسی‌های نهایی آن قبل از ارسال به مریخ است.

در ماه می پنل‌های خورشیدی روی این بالگرد نصب و آزمایش‌هایی روی پروانه‌های آن انجام شد. این بالگرد کوچک و خودران نخستین ابزاری است که برای نشان دادن قابلیت پرواز اشیای سنگین‌تر از هوا در یک سیاره آزمایش می‌شود.

می می آنگ (MiMi Aung) مدیر پروژه بالگرد مریخی در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (NASA's Jet Propulsion Laboratory)‌ در این باره می‌گوید: «تا به حال هیچکس یک بالگرد مریخی نساخته است. نمونه‌ای که در پرواز آزمایشی استفاده شد در حقیقت بالگردی است که به مریخ ارسال می‌شود. این بالگرد چند آزمایش مهم را با موفقیت پشت سر گذاشته است.»

بالگرد مذکور در ژانویه ۲۰۱۹ میلادی در محیط شبیه‌سازی شده مریخ٬ آزمایش و پس از آن به مقر مریخ متعلق به شرکت لاکهید مارتین (Lockheed Martin) ارسال شد تا سیستم مارس هلیکوپتر دلیوری (Mars Helicopter Delivery) را آزمایش کند. این سیستم٬ بالگرد ۱.۸ کیلوگرمی را طی پرتاب و سفر فضایی در داخل مریخ نورد مارس ۲۰۲۰ کنترل می‌کند.

البته این بالگرد هیچ ابزار علمی را با خود حمل نمی‌کند. هدف از ارسال آن به مریخ تایید قابلیت پرواز ابزار فضایی در اتمسفر رقیق مریخ (تراکم اتمسفر مریخ یک درصد زمین است) و همچنین امکان کنترل آن از روی زمین است. همچنین در این بالگرد دوربینی نصب شده که می‌تواند تصاویر رنگی با وضوح بالا از سطح سیاره سرخ ثبت نماید.

فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مریخ‌نوردهایی که راهی سیاره سرخ شدند

1398/02/01
کاوشگر‌های قمری و مریخ‌نوردهای رباتیک در طول سال‌ها اطلاعات فراوانی درباره سیاره پررمز و راز مریخ به زمین ارسال کرده‌اند. سفر به سیاره پررمز و راز مریخ و کسب دانش و آگاهی درباره آن از گذشته‌های...

ناسا و آزمایش های جدی برای سفر به مریخ

1398/03/01
اگرچه روس ها سال‌هاست با انجام برنامه هایی مانند مارس-۵۰۰ (MARS-500) درصدد یافتن مشکلات رفتارهای اجتماعی بین افراد برای سفرهای طولانی مدت به مریخ هستند اما ناسا از زاویه دیگری وارد اینگونه...

پربازدیدکننده ترین خبر

پیوستن سریلانکا به جمع کشورهای فضایی

با پرتاب ماهواره راوانا-1 (Raavana-1) به فضا در چارچوب برنامه بردز-3 (Birds-3)، سریلانکا نیز به جمع کشورهای فضایی پیوست. این ماهواره مکعبی تحقیقاتی توسط دو دانشجوی رشته مهندسی فضایی سریلانکایی که در موسسه فناوری کیوشو (Kyushu Institute of Technology) ژاپن مشغول به تحصیل هستند ساخته شده است. راوانا-1 که در تاریخ 18ام آوریل سال جاری میلادی به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد، اواسط ماه ژوئن در مدار پیاده‌سازی گردید و مشغول به تهیه تصاویر سنجشی ماهواره‌ای از سریلانکا در فاصله 400 کیلومتری شد. این ماهواره طول عمری 18ماهه و وزنی برابر با 1.1 کیلوگرم دارد. لازم به ذکر است که برنامه بردز-3 توسط سازمان ملل و به منظور کمک به کشورها برای پرتاب اولین ماهواره خود راه‌اندازی شده است. در پرتابی که توسط ماهواره‌بر آنتارس (Antares) انجام شد ماهواره‌هایی از ژاپن و نپال، راوانا-1 را همراهی کردند.