1398/03/17

چین از روی دریا ماهواره به فضا فرستاد

روز چهارشنبه چین یک ماهواره‌بر حامل ۵ ماهواره تجاری و ۲ ماهواره تحقیقاتی را از روی دریا به آسمان پرتاب کرد. ماهواره‌بر لانگ مارچ ۱۱ (Long March 11) متعلق به سازمان فضایی چین (China National Space Administration) از روی پد پرتاب در یک کشتی واقع در دریای زرد به آسمان پرتاب شد. این ماهواره‌بر حامل ۵ ماهواره...
چین از روی دریا ماهواره به فضا فرستاد

روز چهارشنبه چین یک ماهواره‌بر حامل ۵ ماهواره تجاری و ۲ ماهواره تحقیقاتی را از روی دریا به آسمان پرتاب کرد. ماهواره‌بر لانگ مارچ ۱۱ (Long March 11) متعلق به سازمان فضایی چین (China National Space Administration) از روی پد پرتاب در یک کشتی واقع در دریای زرد به آسمان پرتاب شد.

این ماهواره‌بر حامل ۵ ماهواره تجاری از جمله دو ماهواره متعلق به شرکتی است که قصد دارد شبکه‌ای از اینترنت‌های جهانی را بسازد. علاوه بر این‌ها دو ماهواره تحقیقاتی نیز همراه آن به آسمان ارسال شد.

مشخصات این ماهواره‌ها به شرح زیر است:

دو ماهوار‌ه با نام‌های بوفنگ-۱.آ (Bufeng-1A) و بوفنگ-۱.بی (Bufeng-1B) که توسط آکادمی فناوری فضایی چین (China Academy of Space Technology) طراحی شده‌اند و جهت نظارت بر پهنه‌های بادی و طوفان‌های اقیانوس به کار گرفته می‌شوند.

ژیاوژیانگ ۱-۰۴ (Xiaoxiang-1-04) که یک ماهواره ارتباطی آزمایشی است و توسط شرکت خصوصی اسپیستی (Spacety) واقع در شهر چانگشا (Changsha) چین ساخته شده است.

ماهواره تیانگی-۳ (Tianqi-3) که کار ساخت آن را شرکت بیجینگ گوادیان گوک (.Beijing Guodian Gaoke Technology Co., Ltd) بر عهده داشته است.

دو ماهواره آزمایشی مخابراتی با نام تیانژیانگ (Tianxiang) که از فرستنده باند کا (Ka-Band) استفاده می‌کنند.

همچنین یک ماهواره اپتیکال با قدرت تفکیک مکانی بالا به نام جیلین-۱ (Jilin-1 03A) که توسط شرکت چانگ گوانگ (.Chang Guang Satellite Technology Co. Ltd) ساخته شده است.

 هرچند روسیه و آمریکا برای پرتاب حامل‌های فضایی از روی دریا با کشورهای دیگر همکاری کردند، اما چین تنها کشوری است که حامل فضایی را از یک پد پرتاب دریایی متعلق بهخود به آسمان ارسال کرده است.

البته به نوشته وبگاه اروپایی تک کرانچ (TechCrunch) این پرتاب از روی یک کشتی باری خصوصی انجام شده است. به غیر از چین فقط روسیه و آمریکا قبلاً چنین پرتابی را انجام داده‌اند.

 

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

چهل و پنجمین ماهواره جهت یاب چین به فضا فرستاده شد

1398/02/29
چین ماهواره بیدو۲-۸جی (Beidou2-8G) را برای اتصال به منظومه ماهواره‌ای ناوبری بیدو (Beidou) به فضا پرتاب کرد. . این پرتاب روز جمعه ۱۷ می (۲۷ اردیبهشت) ساعت ۲۳:۴۸ به وقت محلی (۲۰:۱۸ به وقت...

رتبه سوم قدرتمندترین ماهواره‌بر های تجاری از آن چین می‌شود

1398/03/07
یک شرکت چینی توانست بالاخره بعد از دو شرکت آمریکایی رتبه سوم بیشترین میزان نیروی پیشران تولیدشده توسط موتورهای ماهواره‌برهای تجاری را بدست آورد. شرکت خصوصی لنداسپیس (Landspace) که در سال...

ماهواره‌ سنجشی شرکت خصوصی چینی به فضا پرتاب شد

1398/03/15
سازمان علوم و فناوری‌های هوافضا چین (China Aerospace Science and Technology Corporation) یک ماهواره سنجش از دور متعلق به یکی از شرکت‌های خصوصی چینی را به فضا پرتاب کرد. این پرتاب چهارشنبه...

پربازدیدکننده ترین خبر

شامگاه سه‌شنبه تماشای عبور ایستگاه فضایی بین‌المللی را از دست ندهید!

ایستگاه فضایی بین‌المللی یا ISS (سرواژه International Space Station) شامگاه سه‌شنبه ۱۹‌آذر‌۱۳۹۸ از فراز کشورمان عبور می‌کند و بسیار درخشان دیده می‌شود. درخشندگی ایستگاه فضایی بین‌المللی در این گذر به‌اندازه درخشندگی سیاره زهره می‌رسد که بسیار پرنور خواهد بود. زمان شروع گذر این ایستگاه از فراز تهران ساعت ۱۷:۵۱ خواهد بود و به مدت ۳ دقیقه طول می‌کشد.