1398/03/19

شامپانزه‌ای با شهرت جهانی

هام (Ham) شامپانزه‌ای بود که در جریان برنامه فضایی مرکوری (Mercury space program) پروازی ۱۶ دقیقه‌ای به فضا داشت. او در سال ۱۹۵۷ در کامرون به دنیا آمد و به باغ وحشی در میامی در ایالت فلوریدای آمریکا فرستاده شد. او یکی از ۴۰ شامپانزه‌ای بود که برای آموزش فضانوردی در سال ۱۹۵۹ به پایگاه نیروی هوایی هولمن...
شامپانزه‌ای با شهرت جهانی

سیروس برزو: هام (Ham) شامپانزه‌ای بود که در جریان برنامه فضایی مرکوری (Mercury space program) پروازی ۱۶ دقیقه‌ای به فضا داشت. او در سال ۱۹۵۷ در کامرون به دنیا آمد و به باغ وحشی در میامی در ایالت فلوریدای آمریکا فرستاده شد.


او یکی از ۴۰ شامپانزه‌ای بود که برای آموزش فضانوردی در سال ۱۹۵۹ به پایگاه نیروی هوایی هولمن (Holloman Air Force Base) منتقل گردید. این شامپانره در اسناد٬ «شماره ۶۵» نامیده می‌شد  اما پس از پرواز فضایی و بازگشت موفق به زمین به هام تغییر نام یافت. 

شامپانزه‌ای با شهرت جهانی

از ژوئیه ۱۹۵۹، آموزش شامپانزه دو ساله تحت هدایت ژوزف بردی (Joseph Vincent Brady) جراح مغز و اعصاب در پایگاه آزمایش‌های هوافضایی هولمن انجام شد تا یاد بگیرد در پاسخ به روشن و خاموش شدن چراغ‌های مختلف چه عکس‌العمل‌هایی نشان دهد.

شامپانزه‌ای با شهرت جهانی

طی تمرین پیش پرواز خود، هام آموزش داده شد تا ظرف پنج ثانیه پس از دیدن یک نور آبی چشمک زن، یک اهرم را فشار دهد. عدم انجام این کار منجر به استفاده از شوک الکتریکی خفیف به کف پاهای او می شد، در حالی که در برابر پاسخ صحیح به او یک موز داده می شد.

شامپانزه‌ای با شهرت جهانی

در ۳۱ ژانویه سال ۱۹۶۱، هام در یک ماموریت برنامه مرکوری شرکت کرد و به مشهورترین میمون دنیا تبدیل شد بطوری که عکسش روی جلد مجله معروف لایف (Life Magazine) به چاپ رسید. پرواز او ۱۶ دقیقه و ۳۹ ثانیه طول کشید. بعد از پرواز، هام 17 سال در باغ وحش ملی در واشنگتن زندگی کرد بعدا او را به یک زیست‌بوم حفاظت شده در ناحیه کارولینای شمالی بردند تا با گروه کوچکی از شامپانزه‌های آن منطقه زندگی کند. هام یک میمون ماده بود و ۹ فرزند به دنیا آورد. این شامپانزه در سال ۱۹۸۳ مرد.

شامپانزه‌ای با شهرت جهانی

 

سازمان ها | Holloman Air Force Base
افراد | Joseph Vincent Brady

فضانوردی و سرنشین‌دار | تاریخ و فرهنگ فضایی جهان |

نظر شما
اخبار مرتبط

زندگینامه اون گاریوت دانشمند و فضانورد فقید ناسا

1398/01/29
اون گاریوت دانشمند و فضانورد ناسا که در برنامه های ماموریت‌های ایستگاه فضایی اسکای‌لب و کیهان پیمای شاتل در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

کشاورز زاده‌ای که نخستین مرد فضا شد

1398/03/14
وری الکسیویچ گاگارین (Yuri Alekseyevich Gagarin)، روز ۹ مارس سال ۱۹۳۴ در دهکده کلوشینو واقع در ۱۶۱ کیلومتری غرب مسکو به دنیا آمد. پدرش، الکسی ایوانویچ یک کشاورز بود و مادرش، آناتیموفیونا،...

پربازدیدکننده ترین خبر

آیا ناسا موفق به کشف جهان موازی شده است؟

در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ پژوهشی با بودجه ناسا انجام شد که در آن یک بالون خورشید بر فراز قطب جنوب به حرکت درآمده و دو رویداد تقریباً غیر ممکن و به‌شدت غیرعادی را شناسایی کرد. این بالون یا «آنتن ناپایدار تکانشی قطب جنوب» موسوم به آنیتا (ANITA) ذراتی با انرژی بالا به نام نوترینو را کشف کرد که ظاهراً در زمین سیر می‌کردند. از آن زمان دانشمندان تلاش کردند این پدیده عجیب را توضیح دهند و در این مسیر به فرضیه‌های مختلفی هم رسیدند. یکی از این فرضیه‌ها این بود که دانشمندان جهانی موازی را کشف کرده‌اند که آینه جهان ماست.