1398/03/17

آیا عربستان در اعلام عید فطر دچار اشتباه شده؟

پادشاهی عربستان سعودی و تعدادی از کشورهای عربی سه‌شنبه اولین روز عید فطر 1440 را جشن گرفتند،در حالی که عیدفطر در بسیاری ازکشورهای مسلمان چون ایران، مصر، اردن و فلسطین روز چهارشنبه اعلام شد. از روز گذشته خبرگزاری‌های عرب زبان شروع به گمانه‌زنی درباره خطا در اعلام عید فطر کرده‌اند، به نظر می‌رسد این خطا...
آیا عربستان در اعلام عید فطر دچار اشتباه شده؟

پادشاهی عربستان سعودی و تعدادی از کشورهای عربی سه‌شنبه اولین روز عید فطر 1440 را جشن گرفتند،در حالی که عیدفطر در بسیاری ازکشورهای مسلمان چون ایران، مصر، اردن و فلسطین روز چهارشنبه اعلام شد. از روز گذشته خبرگزاری‌های عرب زبان شروع به گمانه‌زنی درباره خطا در اعلام عید فطر کرده‌اند، به نظر می‌رسد این خطا در اعلام عید فطر باعث دردسر عربستان سعودی شود.

شماری از کارشناسان نجوم، قبل از عربستان سعودی اعلام کرده بودند که با توجه به وضعیت رویت‌ناپذیری هلال در روز دوشنبه 13 خرداد، عیدفطر چهارشنبه یا پنجشنبه خواهد بود. همچنین درحالی که رسانه‌های امارات اوایل هفته اعلام کرده بودند رویت هلال ماه در روز دوشنبه غیرممکن است، در اقدامی عجیب و بعد از اعلام پادشاهی سعودی، عیدفطر را روز سه‌شنبه تعیین کردند.

عادل السعدون، یکی از کارشناسان نجوم در کویت گفت: «درحالی که هلال ماه شوال 1440 روز دوشنبه در هیج کجای جهان  با چشم با ابزارهای رصدی قابل رویت نبود، چرا روز سه‌شنبه را عیدفطر اعلام کردند.»
در صورتی که اثبات شود پادشاهی عربستان در اعلام عیدفطر دچار خطا شده، دولت این کشور مجبور است کفاره سنگینی پرداخت کند.
در سال 2011 و به علت بروز خطا در اعلام عید فطر، دولت عربستان  کفاره‌ای به مبلغ یک میلیارد و ششصد میلیون ریال( ریال عربستان) مردم را پرداخت کرد. 
منجمان و رصدگران ایران نیز از مدت‌ها قبل اعلام کرده بودند هلال ماه شوال در روز دوشنبه 13 خرداد رویت نخواهد شد.

منبع: alsaha.news

نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی خرداد 98

1398/03/01
به آخرین ماه بهار رسیدیم. در شب‌هایی که مقارن با ماه مبارک رمضان است بد نیست سر به هواتر از همیشه نگاهی به آسمان بالای سر بیاندازیم. به خصوص که سیارات درخشانی چون زحل و مشتری در پهنه آسمان...

پربازدیدکننده ترین خبر

پیوستن سریلانکا به جمع کشورهای فضایی

با پرتاب ماهواره راوانا-1 (Raavana-1) به فضا در چارچوب برنامه بردز-3 (Birds-3)، سریلانکا نیز به جمع کشورهای فضایی پیوست. این ماهواره مکعبی تحقیقاتی توسط دو دانشجوی رشته مهندسی فضایی سریلانکایی که در موسسه فناوری کیوشو (Kyushu Institute of Technology) ژاپن مشغول به تحصیل هستند ساخته شده است. راوانا-1 که در تاریخ 18ام آوریل سال جاری میلادی به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد، اواسط ماه ژوئن در مدار پیاده‌سازی گردید و مشغول به تهیه تصاویر سنجشی ماهواره‌ای از سریلانکا در فاصله 400 کیلومتری شد. این ماهواره طول عمری 18ماهه و وزنی برابر با 1.1 کیلوگرم دارد. لازم به ذکر است که برنامه بردز-3 توسط سازمان ملل و به منظور کمک به کشورها برای پرتاب اولین ماهواره خود راه‌اندازی شده است. در پرتابی که توسط ماهواره‌بر آنتارس (Antares) انجام شد ماهواره‌هایی از ژاپن و نپال، راوانا-1 را همراهی کردند.