1398/03/18

عکاسی رنگی با وضوح بالا از مریخ ممکن می شود

محققان دوربینی با قابلیت تصویربرداری با وضوح بالا برای مریخ‌نورد مریخ ۲۰۲۰ (Mars 2020) ابداع کرده‌‌اند که به مریخ نورد کمک می‌کند نمونه‌های بهتری جمع‌آوری کند و تصاویر رنگی از مریخ ثبت نماید. مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰ در حال آماده‌سازی است و قرار است به مریخ ارسال شود. در همین راستا محققان مشغول تجهیز این...
عکاسی رنگی با وضوح بالا از مریخ ممکن می شود

محققان دوربینی با قابلیت تصویربرداری با وضوح بالا برای مریخ‌نورد مریخ ۲۰۲۰ (Mars 2020) ابداع کرده‌‌اند که به مریخ نورد کمک می‌کند نمونه‌های بهتری جمع‌آوری کند و تصاویر رنگی از مریخ ثبت نماید. مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰ در حال آماده‌سازی است و قرار است به مریخ ارسال شود. در همین راستا محققان مشغول تجهیز این مریخ‌نورد به ابزارهای حیاتی برای مأموریت مذکور هستند.

مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰ به منطقه‌ای از ماه به نام دهانه جزرو (Jezero) می‌رود که در مرز حوضچه ایسیدیس (Isidis) قرار دارد. محققان مدت‌هاست که توجهشان به این دهانه جلب شده و قصد تحقیق از آن را دارند.

عکاسی رنگی با وضوح بالا از مریخ ممکن می شود

با ارسال مارس ۲۰۲۰ به مریخ دانشمندان می‌توانند اطلاعات مربوط به این دهانه را جمع‌آوری کنند. محققان معتقدند در این منطقه یک دریاچه باستانی وجود داشته و حتی احتمالاً نوعی از حیات در آن شکل بگیرد. البته در حال حاضر هیچ نشانی از حیات در منطقه وجود ندارد اما آن‌ها معتقدند احتمالاً مواد معدنی در دهانه وجود دارد که در نتیجه‌ی وجود آب شکل گرفته‌اند. دانشمندان با بررسی این مواد می‌توانند تحولات دریاچه در گذر زمان را بررسی ک

در همین راستا مریخ نورد مذکور باید اطلاعاتی بصری از دهانه جزرو جمع آوری نماید. برای این منظور مارس ۲۰۲۰ به دو دوربین با وضوح تصویربرداری بالا به نام مست‌کم-زد (Mastcam-Z) مجهز می‌شود. این دوربین در هفته جاری در مریخ‌نورد نصب می‌شود. مریخ‌نورد به کمک دوربین مذکور می‌تواند تصاویر رنگی ثبت کند و جالب آنکه دوربین قابلیت زوم نیز دارد. این روند به دانشمندان کمک می‌کند تا مواد معدنی و ساختار صخره‌ها و رسوبات ماه را بررسی کنند.

جیم بل (Jim Bell) محقق ارشد پروژه توسعه دوربین مست‌کم-زد در دانشگاه ایالتی آریزونا (The University of Arizona) می‌گوید: «این دوربین٬ نخستین دوربین رنگی مریخی خواهد بود که قابلیت زوم نیز دارد و قادر به تهیه تصاویر سه‌بعدی با قدرت تفکیک مکانی بسیار عالی است که نقش مهمی در جمع آوری بهترین نمونه‌ها از دهانه جزرو خواهد داشت.»

سازمان ها | The University of Arizona
افراد | Jim Bell

فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مریخ‌نوردهایی که راهی سیاره سرخ شدند

1398/02/01
کاوشگر‌های قمری و مریخ‌نوردهای رباتیک در طول سال‌ها اطلاعات فراوانی درباره سیاره پررمز و راز مریخ به زمین ارسال کرده‌اند. سفر به سیاره پررمز و راز مریخ و کسب دانش و آگاهی درباره آن از گذشته‌های...

پربازدیدکننده ترین خبر

اسپیس‌ایکس در صدد کاهش روشنایی ماهواره‌های استارلینک

شرکت اسپیس‌‌ایکس (SpaceX) قصد دارد به‌منظور رفع مشکلات ایجادشده توسط ماهواره‌های اینترنتی استارلینک (Starlink) برای رصدهای نجومی، یکی از ۶۰ ماهواره‌ای را که اواخر ماه دسامبر به این منظومه ماهواره‌ای اضافه می‌کند، مجهز به پوششی نماید تا از خاصیت انعکاسی آن کاسته و اختلال در رصدهای فضایی را به حداقل برساند.