1399/08/29

ردپای فضا در فناوری‌های کشاورزی

همکاری ناسا با شرکت‌های خصوصی در سال‌های اخیر منجر به ایجاد فناوری‌های جدید و کاربردی شده؛ فناوری‌هایی که می‌توانند زندگی را در زمین و یا فضا برای انسان‌ها تسهیل کنند. در ادامه به پنج مورد از همکاری‌های این آژانس فضایی با شرکت‌هایی اشاره می‌شود که منجر به‌ ایجاد فناوری‌های جدید و کاربردی در صنعت کشاورزی...
ردپای فضا در فناوری‌های کشاورزی

همکاری ناسا با شرکت‌های خصوصی در سال‌های اخیر منجر به ایجاد فناوری‌های جدید و کاربردی شده؛ فناوری‌هایی که می‌توانند زندگی را در زمین و یا فضا برای انسان‌ها تسهیل کنند. در ادامه به پنج مورد از همکاری‌های این آژانس فضایی با شرکت‌هایی اشاره می‌شود که منجر به‌ ایجاد فناوری‌های جدید و کاربردی در صنعت کشاورزی شده است. 

تراکتورهای خودران

ایده استفاده از تراکتورهای خودران بر تکیه سامانه ناوبری جی‌پی‌اس بود. در دهه ۱۹۹۰ زمانی که جی‌پی‌اس تازه‌ وارد عرصه فناوری شده بود، جان دییر (John Deere)، مؤسس شرکت جان دییر (John Deere) که تولیدکننده ماشین‌آلات کشاورزی و جنگلداری است، از این فناوری برای افزایش دقت در امور کشاورزی استفاده کرد. امروزه در بسیاری از زمین‌های کشاورزی در آمریکا از تراکتورهای خودران استفاده می‌شود که اغلب آن‌ها از این فناوری ناسا استفاده می‌کنند. نرم افزار جی‌پی‌اس طراحی‌شده توسط ناسا برای تراکتورها اصلاح ‌شده و توانسته دقت را از فوت به اینچ برساند.

ردپای فضا در فناوری‌های کشاورزی

مدیریت آب

سنجش ‌از دور به ناسا کمک کرده تا بتواند تمامی مناطق را حتی بدون مشاهده و تحلیل فیزیکی بررسی کند. مرکز تحقیقات ایمز (Ames Research Center) این سازمان به کمک این فناوری توانسته زمین‌های کشاورزی در ایالات‌متحده را که توسط خشک‌سالی تهدید می‌شوند، شناسایی کرده و به‌کمک دولت در جهت مدیریت منابع آبی چنین مناطقی تلاش کند.

پیش‌بینی‌های مرتبط با محصولات

ناسا به‌کمک یک برنامه یادگیری ماشین که از تصاویر هوایی برای ارزیابی مراحل رشد و سلامت محصولات در زمین‌های کشاورزی بهره می‌برد، فهرست محصولات زمین‌های کشاورزی را تهیه و میزان محصولات سال آینده را پیش‌بینی می‌کند.

سامانه‌های ال‌ای‌دی (LED)

مرکز فضایی کندی (Kennedy Space Center) در آمریکا به‌همراه یک شرکت کوچک برای ترویج فناوری مربوط به نحوه رشد محصولات غذایی در فضا همکاری داشته است. یکی از نتایج این تحقیق، ساخت سامانه روشنایی ال‌ای‌دی بود که در گلخانه‌ها و روشنایی آکواریوم‌ها استفاده می‌شد. این سامانه روشنایی می‌تواند در هریک از مراحل رشد برای گیاه استفاده شود و به جذب نور حداکثری توسط گیاه کمک می‌کند.

ردپای فضا در فناوری‌های کشاورزی

پایش گیاهان

تحقیقاتی که توسط ناسا صروت گرفته، منجر به ساخت حسگری شد که بر روی برگ درختان نصب می‌گردد و پالس‌های الکتریکی گیاه را پایش می‌کند. نتایج این پایش توسط فضانوردان و یا کشاورزان اندازه‌گیری می‌شود و به‌کمک این حسگرها می‌توان دریافت که گیاه به آب نیاز دارد یا خیر.

ناسا سابقه‌ای طولانی در انتقال فناوری به بخش خصوصی دارد. هرساله اسپین آف (Spinoff publication)، که نشریه انتقال فناوری در اداره مأموریت فناوری فضایی ناسا است، ۵۰ فناوری ناسا را که به محصولات و خدمات تجاری بدل می‌شوند، منتشر کرده و تأثیر سرمایه‌گذاری در بخش فضایی را نشان می‌دهد.

ردپای فضا در فناوری‌های کشاورزی

منبع: seeddaily
سازمان ها | NASA | John Deere
افراد | John Deere

خدمات و کاربردها |

نظر شما
اخبار مرتبط

دانش فضا در خدمت کشاورزی

1398/02/22
این احتمال در آینده‌ی نزدیک وجود دارد که کشاورزانی که محصولات خود را آبیاری می‌کنند بتوانند از فضا کمک بگیرند. در سال ۲۰۱۸، دانشمندان ابزار جدیدی به نام اکواسترس (ecostress) ساختند که اکنون...

مدیریت بهینه کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره ای

1398/02/18
جمعی از دانش آموختگان و دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف موفق شدند با ایجاد استارت‌آپ «کشت نگاران امید» و استخراج اطلاعات مکانی از زمین‌های کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای، کمک قابل...

ارائه یک فناوری ماهواره‌ای با هدف کاهش هزینه‌های آبیاری زمین‌های کشاورزی

1399/05/22
شرکت صهیونیستی مانا ایریگیشن (Manna Irrigation Intelligence) فناوری ماهواره‌ای جدیدی را ارائه کرده که برای بهینه‌سازی آبیاری محصولات زراعی و پایش آن‌ها به‌کار می‌رود. این فناوری قادر است...

پروژه‌ ماهواره‌ای جدید اروپا برای بهبود خدمات بیمه صنعت کشاورزی

1399/07/19
یک کنسرسیوم چندملیتی با تأمین بودجه توسط اتحادیه اروپا، پروژه‌ای را راه‌اندازی کرده‌اند که از داده‌های ماهواره‌ای برای خدمات‌رسانی به بخش بیمه صنعت کشاورزی استفاده می‌کند. این پروژه موسوم...

پربازدیدکننده ترین خبر

اسپیس‌ایکس اینترنت ماهواره‌ای خود را به هند می‌برد

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) قصد دارد اینترنت ماهواره‌ای خود موسوم به استارلینک (Starlink) را به هند ببرد؛ امری که در پی درخواست سازمان تنظیم مقررات مخابراتی هند (TRAI) از این شرکت صورت خواهد گرفت. اسپیس‌ایکس در پاسخ به درخواست TRAI برای راه‌اندازی اینترنت استارلینک در هند، از دولت این کشور خواسته با به‌روزرسانی سیاست‌ها در این حوزه، زمینه فعالیت اینترنت ماهواره‌ای باندپهن را فراهم آورد. در صورت تحقق شرایط، اسپیس‌ایکس طی سال آینده میلادی اینترنت استارلینک را در هند راه‌اندازی خواهد کرد.