1398/03/13

ناسا از استرالیا حامل فضایی پرتاب می‌کند

ناسا با یک استارت آپ استرالیایی قراردادی امضا کرده تا در ۲۰۲۰ میلادی ۴ حامل فضایی از پایگاه پرتابی در این کشور به آسمان بفرستد. این سازمان با استارت آپ اکوتوریال لانچ استرالیا (Equatorial Launch Australia به اختصار ELA) همکاری می‌کند تا در ۲۰۲۰ میلادی ۴ حامل فضایی از پایگاه پرتاب آرنهم (Arnhem Space...
ناسا از استرالیا حامل فضایی پرتاب می‌کند

ناسا با یک استارت آپ استرالیایی قراردادی امضا کرده تا در ۲۰۲۰ میلادی ۴ حامل فضایی از پایگاه پرتابی در این کشور به آسمان بفرستد. این سازمان با استارت آپ اکوتوریال لانچ استرالیا (Equatorial Launch Australia به اختصار ELA) همکاری می‌کند تا در ۲۰۲۰ میلادی ۴ حامل فضایی از پایگاه پرتاب آرنهم (Arnhem Space Centre) در شمال این کشور به آسمان پرتاب کند.

این در حالی است که ناسا تا به حال از یک پایگاه پرتاب تجاری در هیچ نقطه از جهان این کار را انجام نداده است. تصمیم این سازمان برای همکاری با ELA به عنوان بخشی از پروژه جهانی سازی صنعت فضایی قلمداد می‌شود.

استارت آپ ELA در سال ۲۰۱۵ میلادی با هدف تأمین مقری برای پرتاب حامل فضایی به آسمان تأسیس شده است.

پس از اعلام این خبر کارن اندروز (Karen Andrews) وزیر صنعت، علم و فناوری استرالیا اعلام کرد تا ۵ سال دیگر توریست‌های فضایی از جنوب استرالیا به فضا پرواز می‌کنند. او همچنین به رسانه‌های خبری اعلام کرده مشغول مذاکره با شرکت ویرجین گالاکتیک (Virgin Galactic) است تا شهر آدلاید را به یک مرکز توریسم فضایی تبدیل کنند. به گفته اندروز استرالیا برای این منظور مسافرانی از چین و کشورهای جنوب شرقی آسیا را هدف گرفته است.

او در این باره افزود: «ما به توسعه صنعت فضایی در استرالیا علاقه بسیاری داریم و از هم اکنون با شرکت‌های بزرگ این زمینه در نیم کره شمالی زمین و به خصوص در آمریکا مذاکراتی انجام داده‌ایم. این شرکت‌ها قصد دارند افراد به سفرهای فضایی ببرند.»

در حال حاضر صنعت فضایی استرالیا حدود ۳.۹ میلیارد دلار قیمت گذاری شده است؛ اما سازمان فضایی این کشور قصد دارد طی ۱۰ سال آتی ارزش آن را به ۱۲ میلیارد دلار برساند.

هنوز مبلغ این قرارداد فاش نشده است.

ایستگاه‌های زمینی | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تلاش استرالیا برای حضور در بازار جهانی صنعت فضایی

1398/01/28
کارن اندروز (Karen Andrews) وزیر صنعت، علوم و فناوری استرالیا از موفقیت طرح تجاری مرکز تحقیقات مشترک ماهواره‌های کوچک (CRC) با رهبری دانشگاه ساوث استرالیا (University of South Australia)...

آمریکا و لوکزامبورگ قرارداد همکاری فضایی امضا کردند

1398/02/22
دولت‌های آمریکا و لوکزامبورگ به عنوان دو کشور از بزرگترین حامیان تجاری‌سازی فضا قراردادی را برای افزایش تعامل فضایی بین دو کشور امضا کردند. این قرارداد که با حضور ویلبر راس (Wilbur Ross)...

تلاش برای انجام اولین پرتاب فضایی تجاری استرالیا

1398/02/30
آدام گیلمور (Adam Gilmour) سرمایه‌گذار و مدیر عامل شرکت استرالیایی گیلمور اسپیس (Gilmour Space) با اشاره هیبرید بودن مرحله اول ساندینگ راکت وان ویژن (One Vision)، از پرتاب آزمایشی این ساندینگ...

پربازدیدکننده ترین خبر

پیوستن سریلانکا به جمع کشورهای فضایی

با پرتاب ماهواره راوانا-1 (Raavana-1) به فضا در چارچوب برنامه بردز-3 (Birds-3)، سریلانکا نیز به جمع کشورهای فضایی پیوست. این ماهواره مکعبی تحقیقاتی توسط دو دانشجوی رشته مهندسی فضایی سریلانکایی که در موسسه فناوری کیوشو (Kyushu Institute of Technology) ژاپن مشغول به تحصیل هستند ساخته شده است. راوانا-1 که در تاریخ 18ام آوریل سال جاری میلادی به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد، اواسط ماه ژوئن در مدار پیاده‌سازی گردید و مشغول به تهیه تصاویر سنجشی ماهواره‌ای از سریلانکا در فاصله 400 کیلومتری شد. این ماهواره طول عمری 18ماهه و وزنی برابر با 1.1 کیلوگرم دارد. لازم به ذکر است که برنامه بردز-3 توسط سازمان ملل و به منظور کمک به کشورها برای پرتاب اولین ماهواره خود راه‌اندازی شده است. در پرتابی که توسط ماهواره‌بر آنتارس (Antares) انجام شد ماهواره‌هایی از ژاپن و نپال، راوانا-1 را همراهی کردند.