1398/03/16

وقتی ستاره‌ها از کهکشان خود بیرون انداخته می‌شوند

ناسا عکس ستاره‌های دوتایی را منتشر کرد که از کهکشان خود بیرون انداخته شده‌اند. اطلاعات حاصل از رصدخانه پرتو ایکس چاندرا (Chandra X-ray Observatory) متعلق به ناسا نشان می‌دهد که یک جفت ستاره از کهکشان میزبان خود بیرون انداخته شده‌اند.
وقتی ستاره‌ها از کهکشان خود بیرون انداخته می‌شوند

ناسا  عکس ستاره‌های دوتایی را منتشر کرد که از کهکشان خود بیرون انداخته شده‌اند. اطلاعات حاصل از رصدخانه پرتو ایکس چاندرا (Chandra X-ray Observatory) متعلق به ناسا نشان می‌دهد که یک جفت ستاره از کهکشان میزبان خود بیرون انداخته شده‌اند.

زمانی که یک ستاره نوترونی تشکیل می‌شود، هسته ستاره در خودش سقوط می‌کند و به عنوان یک ابرنواختر (Supernova) منفجر می‌شود. گاهی اوقات اثرات بازدارنده ستاره را از کهکشان خودش بیرون می‌اندازد.

پرجرم‌ترین ستاره‌های عالم، زندگی خود را با انفجاری عظیم به نام ابرنواختر به پایان می‌برند. یک ابرنواختر زمانی رخ می‌دهد که یک ستاره در حال مرگ شروع به خاموش شدن می‌کند. آن‌گاه به‌طور ناگهانی منفجر شده و مقدار بسیار زیادی نور تولید می‌کند و در پس خود یک هسته کوچک نوترونی به جای می‌گذارد.

تصویر زیر یک ستاره دوتایی را نشان می‌دهد که از خوشه کهکشانی فورناکس (Fornax) بیرون انداخته شده است.

وقتی ستاره‌ها از کهکشان خود بیرون انداخته می‌شوند

این خوشه کهکشانی ۶۲ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد.

ستاره دوتایی به یک سامانه ستاره‌ای گفته می‌شود که در آن دو ستاره به هم نزدیک هستند و به دور مرکز سنگینی سراسری (مرکز گرانیگاه دو جرم) مشترک میان خود گردش می‌کنند.

سازمان ها | NASA

نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

راز‌های جهان توسط یک ابرستاره جدید فاش شد

1398/01/24
یک نور کیهانی می‌تواند رازها و نحوه شکل‌گیری بسیاری از ستاره‌های عالم را برای ستاره شناسان مشخص کند. این توده نور که دابلیو۵۱ (W. 51) نامیده شده منجر به شکل‌گیری ستاره‌ای بسیار بزرگ‌تر...

ثبت تصاویری از کهکشانی که به سمت ما حرکت می‌کند

1398/03/08
تلسکوپ فضایی هابل به تازگی تصاویری از کهکشانی را که به سمت ما در حال حرکت است ثبت کرد. براساس گزارش ناسا،‌ این تلسکوپ به تازگی تصاویری از کهکشان مسیه ۹۰ (Messier 90) را ارائه کرده است. این...

پربازدیدکننده ترین خبر

شامگاه سه‌شنبه تماشای عبور ایستگاه فضایی بین‌المللی را از دست ندهید!

ایستگاه فضایی بین‌المللی یا ISS (سرواژه International Space Station) شامگاه سه‌شنبه ۱۹‌آذر‌۱۳۹۸ از فراز کشورمان عبور می‌کند و بسیار درخشان دیده می‌شود. درخشندگی ایستگاه فضایی بین‌المللی در این گذر به‌اندازه درخشندگی سیاره زهره می‌رسد که بسیار پرنور خواهد بود. زمان شروع گذر این ایستگاه از فراز تهران ساعت ۱۷:۵۱ خواهد بود و به مدت ۳ دقیقه طول می‌کشد.