1398/03/13

روسیه و پیشنهادهای جدید برای خرید موتور موشکی آر دی-۱۲۰

برخی کشورها به روسیه پیشنهاد خرید موتور موشکی آر.دی-۱۲۰ (RD-120) را داده‌اند. دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin) رئیس سازمان فضایی روسیه٬ روسکاسموس (Roscosmos)٬ در جمع خبرنگاران و ضمن بازدید از دانشگاه دولتی مسکو گفت: «برخی کشورها علاقه‌مند هستند موتور موشکی آر.دی-۱۲۰ را از روسیه بخرند.»
روسیه و پیشنهادهای جدید برای خرید موتور موشکی آر دی-۱۲۰

سیروس برزو: برخی کشورها به روسیه پیشنهاد خرید موتور موشکی آر.دی-۱۲۰ (RD-120) را داده‌اند. دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin) رئیس سازمان فضایی روسیه٬ روسکاسموس (Roscosmos)٬ در جمع خبرنگاران و ضمن بازدید از دانشگاه دولتی مسکو گفت: «برخی کشورها علاقه‌مند هستند موتور موشکی آر.دی-۱۲۰ را از روسیه بخرند.»

آر.دی-۱۲۰ موتور مرحله موشک زنیت (Zenit) است که قبلا به طور مشترک توسط روسیه و اوکراین ساخته می‌شد اما پس از وقایع شناخته شده ۲۰۱۴ و بروز اختلافات سیاسی بین این دو کشور، روسیه مجبور شد خود به ساخت آن اقدام نماید.

راگوزین گفت:  «موتور آر.دی-۱۲۰ یک ماشین بسیار کارآمد است  و برخی از کشورها پیشنهاد خرید آن را داده و برای بستن قراردادهای جدید اقدام کرده‌اند.»
ولادیسلاو پالامارچوک (Vladislav Palamarchuk)، کارشناسی ارشد مرکز تولید صنعتی انرگوماش (Energomash) روسیه نیز اعلام کرد که تولید این موشک در این کارخانه برای تحقق توسعه موشکی روسیه ادامه خواهد یافت. به گفته وی، این موتور که بیش از ۳۰ سال است ساخت آن بطور کامل در روسیه متوقف شده بود اینک با مدرن‌سازی، بهبود ویژگی‌ها و شاخص‌های آن برای استفاده در بخشی از موشک‌های جدید روسیه تولید می‌شود.

موتور آر.دی-۱۲۰ که در سال ۱۹۸۵ ساخته و در مرحله دوم موشک زنیت استفاده شد از اکسیژن و نفت استفاده می‌کند. در ابتدا کار ساخت این موتور انجام می‌گرفت، اما پس از مدتی تولید آن به کارخانه ماشین سازی جنوب اوکراین منتقل گردید.

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

روسیه به دنبال بکارگیری همیاران روباتیک در فضا

1398/02/04
گرچه در دوران شوروی استفاده از سایبرنتیک چندان خوشایند مسئولان نبود و آنها نمی‌خواستند ماشین جای انسان را بگیرد اما این فناوری در سال‌های بعد از فروپاشی به‌تدریج جایگاه خود را یافته و امروز...

فضانوردی روسیه و مشکلات پیش رو

1398/03/11
وجود میلیون‌ها دلار از دست رفته و مقامات در زندان یا فراری از کشور نشان می‌دهد علیرغم تلاش‌ها توسط دیمیتری راگوزین (Dimitry Rogozin) و دستگاه‌های امنیتی، ریشه‌های فساد در فضانوردی روسیه...

پربازدیدکننده ترین خبر

پیوستن سریلانکا به جمع کشورهای فضایی

با پرتاب ماهواره راوانا-1 (Raavana-1) به فضا در چارچوب برنامه بردز-3 (Birds-3)، سریلانکا نیز به جمع کشورهای فضایی پیوست. این ماهواره مکعبی تحقیقاتی توسط دو دانشجوی رشته مهندسی فضایی سریلانکایی که در موسسه فناوری کیوشو (Kyushu Institute of Technology) ژاپن مشغول به تحصیل هستند ساخته شده است. راوانا-1 که در تاریخ 18ام آوریل سال جاری میلادی به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد، اواسط ماه ژوئن در مدار پیاده‌سازی گردید و مشغول به تهیه تصاویر سنجشی ماهواره‌ای از سریلانکا در فاصله 400 کیلومتری شد. این ماهواره طول عمری 18ماهه و وزنی برابر با 1.1 کیلوگرم دارد. لازم به ذکر است که برنامه بردز-3 توسط سازمان ملل و به منظور کمک به کشورها برای پرتاب اولین ماهواره خود راه‌اندازی شده است. در پرتابی که توسط ماهواره‌بر آنتارس (Antares) انجام شد ماهواره‌هایی از ژاپن و نپال، راوانا-1 را همراهی کردند.