1398/03/12

چشم‌اندازی از آینده بازار رباتیک فضایی

براساس یک گزارش تحقیقاتی جدید توسط شرکت هندی گلوبال مارکت اینسایت (Global Market Insights Inc)٬ ارزش بازار رباتیک فضایی تا سال ۲۰۲۵ به بیش از ۳.۵ بیلیون دلار می‌رسد. بازار رباتیک فضایی٬ با توجه به ادغام فناوری‌های هوش مصنوعی در سامانه‌های توسعه یافته برای اکتشافات فضایی٬ از لحاظ فنی با سرعت بالایی در...
چشم‌اندازی از آینده بازار رباتیک فضایی

براساس یک گزارش تحقیقاتی جدید توسط شرکت هندی گلوبال مارکت اینسایت (Global Market Insights Inc)٬ ارزش بازار رباتیک فضایی تا سال ۲۰۲۵ به بیش از ۳.۵ بیلیون دلار می‌رسد.

بازار رباتیک فضایی٬ با توجه به ادغام فناوری‌های هوش مصنوعی در سامانه‌های توسعه یافته برای اکتشافات فضایی٬ از لحاظ فنی با سرعت بالایی در حال توسعه و پیشرفت است. شرکت‌های متعددی در حال توسعه ربات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی هستند که افزایش تحرک و مزایای کاربری را در بر دارد. این ماشین‌ها در حالی که حداقل وابستگی را به انسان دارند٬ می‌توانند وظایف بسیار پیچیده‌ای را برای مدت طولانی انجام دهند.

در حال حاضر٬ در بازار رباتیک فضایی شاهد تقاضاهای زیادی برای به کارگیری بازو‌های رباتیک در سیستم‌های پیشرفته فضایی هستیم. بازوهای رباتیک به فضانوردان در بلند کردن و یا بررسی اشیاء و اجسام سنگین و بزرگ در فضا کمک می‌کنند. علاوه بر این، سطح‌نوردها (rovers)٬ سازه‌هایی فضایی هستند که از وسایل نقلیه اکتشافی استفاده می‌کنند و کار حمل و نقل اعضای خدمه از یک پرواز فضایی به پروازی دیگر را بر عهده دارند.

آمریکای شمالی با توجه به حضور سازمان‌های ملی بخصوص ناسا (NASA) و همچنین آزانس فضایی کانادا (CSA)٬ نقش فعالی در این بازار دارد. ایالات متحده آمریکا و کانادا در حال سرمایه‌گذاری کلان در تحقیق و توسعه و بالا بردن سطح فن‌آوری‌ها به منظور دستیابی به طرح‌های اکتشاف فضا هستند.

بازار رباتیک فضایی آسیا-اقیانوسیه نیز در کشورهایی مانند هند٬ ژاپن و چین٬ با توجه به چندین پروژه فضایی در حال انجام٬ با سرعت خوبی در حال رشد است. برای مثال در سپتامبر ۲۰۱۸، آژانس کاوش‌های هوافضای ژاپن (Japan Aerospace Exploration Agency) اعلام کرد که دو کاوشگر آن موفق به فرود بر روی یک سیارک به نام ریوگو (Ryugu) شده و شروع به بررسی روی سطح آن نمودند.

شرکت‌های کلیدی که در این بازار مشغول به فعالیت هستند عبارتند از: اوشینرینگ اینترنشنال (Oceaneering International)٬ مکسار (Maxar Technologies)٬ نورثروپ گرومن (Northrop Grumman) و استروبوتیک تکنولوژی (Astrobotic Technologies) که همگی متعلق به ایالات متحده آمریکا می‌باشند. این شرکت‌ها اکنون در حال سرمایه‌گذاری‌های کلان در فعالیت‌های پژوهشی و توسعه‌ای هستند تا به راه حل‌های جدیدی در ارتباط با اکتشاف و حمل و نقل در فضا دست یابند.

منبع: robodaily

اقتصاد فضایی | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ناسا به ایستگاه فضایی بین المللی ربات می فرستد

1398/01/19
ناسا قصد دارد ربات‌هایی کوچک به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال کند تا کمک‌حال فضانوردان باشند. این ربات‌ها با ظاهری مکعب شکل «Astrobees» نام دارند. آنها می‌توانند در آزمایشگاه فضایی پرواز...

ناسا به دنبال ارسال ربات‌های بادی به فضا

1398/01/31
محققان با کمک مالی ناسا (NASA) قصد طراحی ربات‌هایی باقابلیت باد شدن دارند که می‌توانند در آینده‌ای نزدیک راهی فضا شوند. ربات‌های بادکنکی یا ربات‌هایی باقابلیت باد شدن، بسیار شگفت‌انگیز...

ناسا منعطف ترین ربات دنیا را می سازد

1398/02/24
ناسا از طراحی نمونه ای بسیار منعطف از یک ربات خبر داده که دارای بازوهای عریض و ظاهری شبیه به بیگانگان فضایی است و می تواند وظایف مختلفی را انجام دهد. قرار است از این ربات در آینده برای اکتشافات...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر اتصال مریخ‌نورد جدید ناسا به حامل فضایی برای انجام مأموریت پرتاب

مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا که قرار است به‌زودی به فضا پرتاب شود، به مرحله فوقانی حامل فضایی اطلس ۵ (Atlas V) متصل شد. این مریخ‌نورد که حین پرتاب توسط دماغه‌ مخروطی محافظت می‌شود، بین روزهای ۳۰‌ژوئیه (۹مرداد) تا ۱۵اوت (۲۵مرداد) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب خواهد شد. استقامت که در آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) آژانس فضایی آمریکا توسعه یافته، قرار است یک سال مریخی (معادل ۶۸۷ روز زمینی) را در سیاره سرخ سپری کند.