1398/03/13

سربلندی تلسکوپ جیمز وب در آخرین تست خلاء حرارتی

جانشین قدرتمند تلسکوپ فضایی هابل دور بعدی آزمایشات خود را با موفقیت به اتمام رسانده و از آزمایشِ قرار گرفتن در معرض شرایط دمایی سخت در محفظه خلاء که به منظور اطمینان از توانایی تحمل چنین شرایطی در فضا انجام شد سربلند بیرون آمده است. تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb Space Telescope) متعلق به ناسا یک...
سربلندی تلسکوپ جیمز وب در آخرین تست خلاء حرارتی

جانشین قدرتمند تلسکوپ فضایی هابل دور بعدی آزمایشات خود را با موفقیت به اتمام رسانده و از آزمایشِ قرار گرفتن در معرض شرایط دمایی سخت در محفظه خلاء که به منظور اطمینان از توانایی تحمل چنین شرایطی در فضا انجام شد سربلند بیرون آمده است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb Space Telescope) متعلق به ناسا یک آزمایش حیاتی دیگر را این بار برای ارزیابی توانایی آن در انجام نقش خود در فضای خلاء با موفقیت پشت سر گذاشت. سازمان فضایی ایالات متحده آمریکا (NASA) اعلام کرد که جانشین تلسکوپ فضایی هابل روز پنج‌شنبه ۳۰ مه تست نهایی خلاء حرارتی خود را با موفقیت به پایان رسانده است.

جین دیویس (Jeanne Davis) مدیر برنامه تلسکوپ جیمز وب گفت: «تیم‌هایی از شرکت نورث‌روپ گرومن (Northrop Grumman) و مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا (NASA Goddard Space Flight Center) این آزمایش را انجام دادند. نورث‌روپ گرومن شریک تجاری صنعتی ناسا برای توسعه این پروژه است.

تلسکوپ جیمز وب در این آزمایش جدید درون یک محفظه خلاء حرارتی قرار داده شد. تکنسین‌ها و مهندسان هوا را از محفظه کشیدند تا خلاء فضایی را شبیه‌سازی کنند. سپس تلسکوپ را در معرض حرارت شدید و همچنین دمای بسیار سرد (محدوده دمای منفی ۱۴۸ درجه سانتیگراد تا ۱۰۱ درجه سانتیگراد) قرار دادند.

سربلندی تلسکوپ جیمز وب در آخرین تست خلاء حرارتی

به گفته ناسا این آزمایش مشخص کرد که سخت‌افزارهای تلسکوپ فضایی جیمز وب قادر به مقاومت در برابر تغییرات دما خواهد بود که در سراسر مأموریت با آن مواجه خواهد شد.

نیمی از این تلسکوپ فضایی آزمایش‌ها را در آزمایشگاه نورث‌روپ گرومن به طور کامل پشت سر گذاشته است در حالی که نیمه دیگر که شامل ابزار تلسکوپ و ابزار علمی است در مرکز فضایی جانسون ناسا (Johnson Space Center) در شهر هیوستون (Houston) در حال آزمایش است.

گام بعدی اتصال دو نیمه این تلسکوپ فضایی قدرتمند است. آژانس فضایی گفت که تلسکوپ فضایی جیمز وب که گفته می‌شود بزرگترین و پیچیده‌ترین تلسکوپ فضایی تاریخ است، قبل از پرتاب هنوز هم باید تحت مرحله نهایی آزمایش‌ها و ارزیابی قرار گیرد.

سربلندی تلسکوپ جیمز وب در آخرین تست خلاء حرارتی

ناسا پس از یک سری از مشکلات و تاخیرها در آماده‌سازی و پرتاب تلسکوپ جیمز وب سرانجام خود را متعهد به پرتاب این تلسکوپ فضایی در روز ۳۰ مارس ۲۰۲۱ کرد. این رصدخانه فضایی که توسعه آن از سال ۱۹۹۶ شروع شده از آن زمان تاکنون به مدت دو دهه گذشته همچنان در حال توسعه است. تلسکوپ فضایی جیمز وب که حاصل همکاری بین ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا است، به مطالعه تاریخ جهان خواهد پرداخت.

توماس زوربوچن (Thomas Zurbuchen) مدیر ارشد ناسا گفت: «هرچه بیشتر در مورد جهان بدانیم، بیشتر متوجه اهمیت تلسکوپ جیمز وب برای پاسخ دادن به سوالات بسیار مهم خود می‌شویم. سوالاتی که حتی قبل از طراحی این تلسکوپ نمی‌دانستیم چگونه آنها را بپرسیم. تلسکوپ جیمز وب آماده است تا به این سوالات پاسخ دهد.»

فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تبدیل تصویر تلسکوپ هابل به موسیقی شگفت‌انگیز

1397/12/25
جهان جای شگفت‌انگیزی مملو از سیاره‌هایی ناشناخته و اسراری حل‌نشده و حتی حباب‌های بسیار بزرگ مرموزی است که به‌وسیله‌ سیاه‌چاله‌ها تولیدشده‌اند. بااین‌حال یک موضوع کاملاً روشن است. در فضا،...

بزرگ‌ترین تلسکوپ‌های جهان در خدمت مأموریت هرا

1398/01/25
سیارک دوتایی دیدیموس (Didymos)، مقصد فضاپیمای هرا متعلق به سازمان فضایی اروپا (ESA)، در اواسط اسفند گذشته در مقابله بود. گروهی از اخترشناسان برجسته اروپایی که در برنامه‌ریزی و طراحی این...

پربازدیدکننده ترین خبر

معرفی مرکز ترویج فضایی و موشکی ایالات متحده

مرکز فضایی و موشکی آمریکا (U.S. Space & Rocket Center) که در شهر هانتسویل (Huntsville) واقع در ایالت آلاباما (Alabama) قرار دارد، مکانی است که داستان مسابقه فضایی شوروی و آمریکا را با جزئیات کامل نمایش می‌دهد. این مرکز، از جاذبه‌های توریستی فضایی در ایالات متحده آمریکا است که در سال ۱۹۷۰ درست بعد از فرود سفینه آپولو ۱۲ (Apollo 12)، دومین مأموریت سرنشین‌دار ناسا به ماه افتتاح شد.