1398/03/11

رشد استفاده از خدمات ماهواره‌ای در آسیا

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: «یک مطالعه آینده پژوهی در مورد بازار ماهواره‌های کوچک در آسیا از افزایش تقاضا برای ارسال ماهواره‌ها و استفاده از خدمات آن‌ها در این قاره حکایت دارد.» مرتضی براری در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «یک مطالعه آینده پژوهی در مورد بازار ماهواره‌های کوچک در آسیا و اقتصادی که این فناوری...
رشد استفاده از خدمات ماهواره‌ای در آسیا

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: «یک مطالعه آینده پژوهی در مورد بازار ماهواره‌های کوچک در آسیا از افزایش تقاضا برای ارسال ماهواره‌ها و استفاده از خدمات آن‌ها در این قاره حکایت دارد.»

مرتضی براری در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «یک مطالعه آینده پژوهی در مورد بازار ماهواره‌های کوچک در آسیا و اقتصادی که این فناوری می‌تواند داشته باشد، نشان می‌دهد که تقاضا برای ارسال ماهواره‌ها و استفاده از سرویس‌های آن‌ها در قاره آسیا به شدت در حال افزایش است. به نحوی که کشورهای چین، هند، سنگاپور و تایلند برای گرفتن سهم بازار خود از فناوری فضایی و ماهواره در این قاره، برنامه‌ریزی مدونی کرده‌اند.»

رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه امروزه بهترین راه برای افزایش بهره‌وری در حوزه‌های مختلف، استفاده از فناوری‌های نوین است و استارت‌آپ‌ها و کسب و کارهای زیادی حول محور افزایش بهره‌وری شکل گرفته‌اند، ادامه داد: «فناوری فضایی با ارائه خدمات نوین و کاربردی می‌تواند ابزار بسیار کارآمدی در این زمینه باشد.»

براری با بیان اینکه استارت‌آپ‌ها و کسب و کارهای فضاپایه بسیاری در بخش‌های مختلفی مثل کشاورزی، مدیریت منابع آب، مدیریت انرژی و… در سراسر دنیا شکل گرفته‌اند که باعث افزایش چشمگیر بهره‌وری در این بخش‌ها شده‌اند، ادامه داد: «برای مثال پروژه موییس (MUIIS) با ارائه اطلاعات کاربردی بر پایه داده‌های ماهواره‌ای روی تلفن همراه کشاورزان اوگاندایی از قبیل اطلاعات هواشناسی، بازار، بیمه و… باعث شده تا برداشت محصول ذرت این کشاورزان ۷۰ درصد بیشتر از کشاورزان دیگر باشد و برداشت سویا، حبوبات و کنجد هم با این استفاده از این خدمات افزایش قابل‌توجهی داشته است.»

وی با تاکید براینکه سازمان فضایی آمادگی دارد تا با همکاری افراد خلاق، نوآور و کارآفرین با ارائه خدمات فضاپایه باعث افزایش بهره‌وری در حوزه‌های مختلف کشور شود، اضافه کرد: «طراحی و ساخت و تحویل در مدار ماهواره‌های عملیاتی و کاربردی سنجش از دور راداری و اپتیکی و اپراتوری ماهواره مخابراتی توسط کنسرسیوم‌های توانمند داخلی از دیگر اولویت‌هایی است که با جدیت در سازمان فضایی در حال پیگیری است.»

معاون وزیر ارتباطات گفت: «تاکنون جلسات کارشناسی و فنی زیادی با بخش خصوصی برگزار شده و خوشبختانه نتایج بسیار خوبی نیز حاصل شده است. در تلاشیم تا با تداوم فعالیت‌ها و همکاری تنگاتنگ با بخش خصوصی، مسیر روشنی برای بخش فضایی کشور رقم بزنیم. امسال شاهد نتایج بسیار مؤثری خواهیم بود که خبرهای خوش آن‌ را در آینده‌ای نزدیک خواهید شنید.»

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

چرا با نگاه بین‌المللی صنعت فضایی کشور را توسعه نمی‌دهیم؟

1397/12/15
بسیاری از طراحی‌های صورت‌گرفته برای توسعه ماهواره‌ها در داخل کشور، با وجود امکان‌پذیربودن لحاظ کردن کاربری‌های بین‌المللی برای آن ماهواره، از ابتدا با نگاهی ملی و صرفا برای رفع نیازهای اولیه...

عزم جدی پژوهشگاه فضایی برای توسعه دولت الکترونیکی

1398/02/16
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در جلسه ارزیابی جایزه دولت الکترونیکی در شاخص تعهد سازمانی به عزم جدی این پژوهشگاه برای توسعه دولت الکترونیکی تاکید کرد. حسین صمیمی با اشاره به فعالیت‌های صورت...

پربازدیدکننده ترین خبر

آیا ناسا موفق به کشف جهان موازی شده است؟

در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ پژوهشی با بودجه ناسا انجام شد که در آن یک بالون خورشید بر فراز قطب جنوب به حرکت درآمده و دو رویداد تقریباً غیر ممکن و به‌شدت غیرعادی را شناسایی کرد. این بالون یا «آنتن ناپایدار تکانشی قطب جنوب» موسوم به آنیتا (ANITA) ذراتی با انرژی بالا به نام نوترینو را کشف کرد که ظاهراً در زمین سیر می‌کردند. از آن زمان دانشمندان تلاش کردند این پدیده عجیب را توضیح دهند و در این مسیر به فرضیه‌های مختلفی هم رسیدند. یکی از این فرضیه‌ها این بود که دانشمندان جهانی موازی را کشف کرده‌اند که آینه جهان ماست.