1398/03/15

ماهواره‌ سنجشی شرکت خصوصی چینی به فضا پرتاب شد

سازمان علوم و فناوری‌های هوافضا چین (China Aerospace Science and Technology Corporation) یک ماهواره سنجش از دور متعلق به یکی از شرکت‌های خصوصی چینی را به فضا پرتاب کرد. این پرتاب چهارشنبه ۵ جون (۱۵خرداد) ساعت ۸:۴۷ به وقت محلی از دریای زرد و توسط ماهواره‌بر لانگ‌مارچ-۱۱ (Long MArch-11) انجام شد. این...
ماهواره‌ سنجشی شرکت خصوصی چینی به فضا پرتاب شد

سازمان علوم و فناوری‌های هوافضا چین (China Aerospace Science and Technology Corporation) یک ماهواره سنجش از دور متعلق به یکی از شرکت‌های خصوصی چینی را به فضا پرتاب کرد. این پرتاب چهارشنبه ۵ جون (۱۵خرداد) ساعت ۸:۴۷ به وقت محلی از دریای زرد و توسط ماهواره‌بر لانگ‌مارچ-۱۱ (Long MArch-11) انجام شد.
این ماهواره‌ که جیلین۱-هایپراکسپکترال۰۳ (Jilin1-Hyperspectral03) نام دارد سومین ماهواره از منظومه ماهواره‌ای سنجش از دور جیلین۱ است. پیش از این دو ماهواره دیگر در ژانویه ۲۰۱۹ به مدار لئو فرستاده شده‌اند. سازنده و اپراتور این منظومه ماهواره‌ای شرکت خصوصی چانگ گوآنگ (Chang Guang) است. هدف این شرکت از برپایی این منظومه ماهواره‌ای درآمد از طریق فروش تصاویر این ماهواره‌ها است. هرکدام از ماهواره‌های جیلین۱ مجهز به یک سنجشگر نوری هستند که توانایی تصویربرداری در ۲۶ طیف مختلف در نوارهای ۱۵۰ کیلومتری و با قدرت تفکیک ۵ متر را دارد. این ماهواره‌ها در مدار لئو و در ارتفاع ۵۲۱ کیلومتری قرار می‌گیرند و عمر آن‌ها حداقل سه سال برنامه‌ریزی شده‌است با این حال اطلاعاتی از وزن آن‌ها در دسترس نیست.

ماهواره‌ سنجشی شرکت خصوصی چینی به فضا پرتاب شد

(Jilin1-Hyperspectral03)

سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

پرتاب ناموفق یک ماهواره چینی از سری ماهواره‌های مرموز یائوگان

1398/03/03
چینی‌ها تلاشی ناموفق برای پرتاب یک ماهواره‌ دیگر از سری یائوگان (yaogan) به فضا داشتند. این ماهواره یائوگان-۳۳ (yaogan-33) نام داشت و مانند دیگر ماهواره‌های سری یائوگان ماهواره‌‌ای سنجش‌...

پربازدیدکننده ترین خبر

پیوستن سریلانکا به جمع کشورهای فضایی

با پرتاب ماهواره راوانا-1 (Raavana-1) به فضا در چارچوب برنامه بردز-3 (Birds-3)، سریلانکا نیز به جمع کشورهای فضایی پیوست. این ماهواره مکعبی تحقیقاتی توسط دو دانشجوی رشته مهندسی فضایی سریلانکایی که در موسسه فناوری کیوشو (Kyushu Institute of Technology) ژاپن مشغول به تحصیل هستند ساخته شده است. راوانا-1 که در تاریخ 18ام آوریل سال جاری میلادی به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد، اواسط ماه ژوئن در مدار پیاده‌سازی گردید و مشغول به تهیه تصاویر سنجشی ماهواره‌ای از سریلانکا در فاصله 400 کیلومتری شد. این ماهواره طول عمری 18ماهه و وزنی برابر با 1.1 کیلوگرم دارد. لازم به ذکر است که برنامه بردز-3 توسط سازمان ملل و به منظور کمک به کشورها برای پرتاب اولین ماهواره خود راه‌اندازی شده است. در پرتابی که توسط ماهواره‌بر آنتارس (Antares) انجام شد ماهواره‌هایی از ژاپن و نپال، راوانا-1 را همراهی کردند.