1398/03/12

لذت چشیدن طعم زمینی میوه‌ها در فضا+عکس

در پروازهای فضایی یکی از مهمترین موضوعات مورد توجه کارشناسان، حفظ سلامتی فضانوردان است. رساندن میوه‌های تازه به فضانوردان ساکن ایستگاه‌های فضایی که ماه‌ها به دور از زمین و امکانات زمینی زندگی می‌کنند از جمله امور بسیار ضروری به شمار می‌رود. همین سبزی و میوه هایی که در زمین در بسیاری از وقت‌ها چیز جالب...
لذت چشیدن طعم زمینی میوه‌ها در فضا+عکس

در پروازهای فضایی یکی از مهمترین موضوعات مورد توجه کارشناسان، حفظ سلامتی فضانوردان است. رساندن میوه‌های تازه به فضانوردان ساکن ایستگاه‌های فضایی که ماه‌ها به دور از زمین و امکانات زمینی زندگی می‌کنند از جمله امور بسیار ضروری به شمار می‌رود. همین سبزی و میوه هایی که در زمین در بسیاری از وقت‌ها چیز جالب توجهی نیست، در ایستگاه فضایی بین‌المللی برای فضانوردان بسیار ضروری به شمار می‌رود.

جالب است بدانید که براساس تحقیق کارشناسان، دیدن و خوردن میوه‌های تازه نه تنها در وضعیت سلامت بدنی بلکه در سلامت روحی فضانوردان هم تاثیر مثبت زیادی دارد چون یادآور زندگی در سیاره مادری است.

در جریان سفر ۱۶۰ روزه الکساندر الکساندروف (Aleksandr Aleksandrov)، طی یکی از تماس‌ها با خانواده اش صحبت از یک گردش خانوادگی پیش آمده بود و هندوانه‌ای که در آن گردش با خانواده خورده بودند. کارشناسان بخش تقویت روحی و روانی مرکز هدایت پرواز، تشخیص دادند که الکساندروف هوس هندوانه کرده است! بلافاصله دستور می‌دهند که در محموله بعدی سفینه باربری بدون سرنشین پروگرس (progress)، هندوانه‌ای به مجتمع مداری میر (mir) فرستاده شود.

لذت چشیدن طعم زمینی میوه‌ها در فضا+عکس

الکساندروف می‌گوید در شرایط کاری دشوار کار در ایستگاه فضایی، دیدن این هندوانه واقعاً هم برای من و هم همکارم راماننکو یک شگفتی دوست داشتنی بود، بماند که خوردن آن نسبت به زمین سخت بود و باید مواظب می‌بودیم قطرات آب هندوانه از ما دور نشوند تا احیاناً با ورود به دستگاه‌ها به آنها صدمه نزنند.

البته نیازی هم به گفتن نبود و هر کس عکس الکساندروف را با این هندوانه ببیند می‌تواند حدس بزند که چقدر خوشحال شده است! این هیجان٬ خاص او نیست، کریس هدفیلد (Chris Hadfield) فضانورد کانادایی، در کتاب خاطرات سفر فضایی خود می نویسد: «فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی، همیشه برای رسیدن ناوهای باربری لحظه شماری می‌کنند چون این سفینه‌ها برای آنان میوه‌های تازه می‌آورند. گرچه مقدار این میوه‌ها کم است اما برای آنها تنفس هوای تازه و نشانه سیاره مادری است. ورود میوه تازه به ایستگاه فضایی بین‌المللی همراه است با فریاد شادی فضانوردان!

در عکس دوم شما یک سیب خوش آب و رنگ را در برابر نور خورشید تابیده شده از دریچه برج دیدبانی کاپولا در ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌بینید.

لذت چشیدن طعم زمینی میوه‌ها در فضا+عکس

فضانوردی و سرنشین‌دار | تاریخ و فرهنگ فضایی جهان |

نظر شما
اخبار مرتبط

انتقاد از برنامه تغذیه‌ی فضایی ناسا

1398/02/17
با استناد به تحقیقات متخصصان بیوفیزیک مرکز علمی آکادمی علوم کراسنویارسک روسیه که در مجله اکتا استروناتیکا (Acta Astronautica) منتشر شده است، برنامه غذایی فضانوردان که در ناسا طراحی شده است...

سفر جلبک‌ها از اعماق اقیانوس تا فضا برای تغذیه فضانوردان

1398/02/22
کارشناسان در نظر دارند با استفاده از رشد گونه‌ی خاصی از جلبک در فضا تغذیه فضانوردان در زمان سفر‌های فضایی را امکان‌پذیر کنند. محققان در نظر دارند در اولین آزمایش گونه‌ی خاصی از جلبک‌ها...

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره مکعبی امارات برای توسعه فناوری‌های ناوبری فضایی

امارات در حال توسعه یک ماهواره مکعبی با ابعاد 6U است که هدف از آن آزمایش ارتباطات و همچنین روش‌های تقویت سیگنال‌دهی ناوبری فضایی در مدار لئو می‌باشد. این ماهواره توسط مرکز ملی علوم و فناوری فضایی دانشگاه امارات متحده عربی (NSSTC-UAEU) مراحل توسعه خود را می‌گذراند و مطابق برنامه‌ریزی‌ها در سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب خواهد شد. در همین راستا NSSTC-UAEU توافقی را با شرکت دانمارکی گام‌اسپیس (GomSpace) به‌انجام رسانده که‌ به‌موجب آن شرکت یادشده مشاوره‌ها و پشتیبانی‌های تخصصی را برای این پروژه‌ ارائه خواهد کرد.