1398/03/18

آشنایی با گروه فناوری فضایی وان اسپیس

وان اسپیس (OneSpace) یا گروه فناوری فضایی وان اسپیس (One Space Technology Group) یک گروه خصوصی فضایی چینی مستقر در پکن، با مجموعه‌ای از شرکت‌های تابعه در چانگکینگ (Chongqing)، شنژن (Shenzhen) و زیان (Xi'an) است. این شرکت در سال ۲۰۱۵ توسط شو چانگ (Shu Chang) با هدف به دست گرفتن بازار پرتابگر برای در...
آشنایی با گروه فناوری فضایی وان اسپیس

سیروس برزو: وان اسپیس (OneSpace) یا گروه فناوری فضایی وان اسپیس (One Space Technology Group) یک گروه خصوصی فضایی چینی مستقر در پکن، با مجموعه‌ای از شرکت‌های تابعه در چانگکینگ (Chongqing)، شنژن (Shenzhen) و زیان (Xi'an) است.  این شرکت  در سال ۲۰۱۵ توسط شو چانگ (Shu Chang) با هدف به دست گرفتن بازار پرتابگر برای در مدار قرار دادن ماهواره‌های کوچک تأسیس شد و اولین موشک خصوصی چین را در سال ۲۰۱۸ پرتاب کرد. 

دفتر مرکزی وان اسپیس  و مرکز تحقیق و توسعه آن در پکن قرار دارد. مرکز تولید و مونتاژ پایه در شهر چانگکینگ و مرکز آزمایش موتور موشک آن در استان های جیانگشی (Jiangxi) و شانشی (Shanxi) واقع است.

آشنایی با گروه فناوری فضایی وان اسپیس

پرتابگر ها

OS-X: مجموعه موشک‌های OS-X موشک‌هایی غیرمداری هستند که به ارتفاع فضا می‌رسند اما توانایی در مدار قرار دادن محموله را ندارند و برای تحقیق و توسعه سیستم‌های پرتابی بکار گرفته می شوند.

OS-X0: گروه OS-X0  که با نام Chongqing Liangjiang Star هم خوانده می‌شود موشکی به طول ۹ متر طول است که از سوخت جامد استفاده می‌کند و برای حمل بارهای تا ۱۰۰ کیلومتر به کار می‌رود. اولین پرواز (غیرمداری) آن در تاریخ ۱۷ مه ۲۰۱۸ به ارتفاع ۴۰ کیلومتر رسید. این موشک به طور کامل با استفاده از فن‌آوری خانگی چینی ساخته شده و اولین موشک طراحی شده توسط یک شرکت خصوصی در چین است.

OS-X1: موشکی است که برای تحقیق و آزمایش طراحی شده است. این موشک جامد سوز که ۹ متر طول دارد در دسامبر ۲۰۱۷ با موفقیت آزمایش شد. وان‌ اسپیس در سپتامبر ۲۰۱۸ OS-X1  را از مرکز ژیوکوان (Jiuquan) در بیابان گبی، پرتاب شد. این موشک توانست به ارتفاع ۳۵ کیلومتر دست یابد و ۱۶۹ کیلومتر از محل پرتاب دور شد.

OS-M: سری موشک‌های OS-M بزرگتر از گروه قبلی است و با هدف رساندن محموله با کم هزینه به مدار نزدیک زمین و مدار خورشیدآهنگ طراحی و ساخته شده‌اند.

OS-M: ا.اس-ام (OS-M) یک پرتابگر ماهواره ای برای رساندن محموله به مدار نزدیک زمین و مدار خورشیدآهنگ است. گرچه در مورد توانایی این موشک اطلاعات چندانی منتشر نشده اما کارشناسان پیش بینی می‌کنند قادر به بالا بردن محموله تا وزن حدود ۲۰۰ کیلوگرم به مداری با ارتفاع ۳۰۰ کیلومتر و ۷۳ کیلوگرم تا حداکثر ۸۰۰ کیلومتر باشد. 
تا دسامبر ۲۰۱۸، آزمایش‌های انجام شده OS-M  عبارت بودند از:
۴ ژوئیه ۲۰۱۸: آزمایش موتور اصلی مرحله اول موشک 
۲۴ اوت: آزمایش سه مرحله جامد سوخت و سیستم‌های جداسازی مرحله دوم و سوم
۲۳ اکتبر: آزمایش موتور مرحله چهارم و آزمایش سیستم جداسازی مرحله سوم و چهارم
۲۶ تا ۳۰نوامبر: آزمایش دستگاه کنترل ارتفاع
دسامبر ۲۰۱۸: آزمایش دستگاه ارتفاع سنج و سیستم گرماسنج
این موشک ۱۹ متری با وزن ۲۰ تن در  ۲۷ مارس ۲۰۱۹ از مرکز پرتاب ماهواره‌ای ژیوکوان پرتاب شد. پس از جدایی مرحله اول، به دلیل ناپایداری ژیروسکوپ نتوانست در مسیر تعیین شده قرار بگیرد و سقوط کرد. در پی این حادثه، سخنگوی وان اسپیس گفت: «از این اشتباه درس می‌گیریم و تلاش خواهیم کرد عملکرد موشک را بهینه کنیم.»

OS-M2: شبیه OS-M1 است، اما دو تقویت کننده جانبی دارد که توان موشک را افزایش می‌دهد. بلوک A قادر به رساندن ۳۹۰ کیلوگرم به مدار نزدیک زمین و ۲۰۴ کیلوگرم به ۸۰۰ کیلومتر است. بلوک B  می‌تواند ۵۰۵ کیلوگرم را به مدار نزدیک زمین و ۲۷۴ کیلوگرم را به ۸۰۰ کیلومتر برساند.

OS-M4: دارای ۴ تقویت کننده جانبی است. بلوک A قادر به رساندن ۵۵۲ کیلوگرم به مدار نزدیک زمین و ۳۰۷ کیلوگرم به ۸۰۰ کیلومتر است. بلوک B  می‌تواند ۷۴۸ کیلوگرم را به مدار نزدیک زمین و ۴۴۶ کیلوگرم به ۸۰۰ کیلومتر برساند.

آشنایی با گروه فناوری فضایی وان اسپیس

موشک‌های آینده OS-M

 این شرکت پیش بینی می‌کند که در آینده موشک‌های OS-M به گونه‌ای قابل استفاده مجدد باشند.
وان اسپیس  در حال توسعه یک موشک ۵۹ تنی نیز هست که در ابتدا قرار بود در سال ۲۰۱۸ پرتاب شود. این شرکت همچنین در پی آن است که یک ناو سرنشین‌دار هم بسازد و راهی بازار تجارت فضایی کند.
از اواخر ۲۰۱۴، دست‌کم ۱۰ شرکت خصوصی چینی به حوزه‌ پرتاب‌های فضایی و ماهواره‌های کوچک ورود کرده‌اند و شرکت وان اسپیس در چین رقبایی مانند لند اسپیس (LandSpace) لینک اسپیس (LinkSpace) و ایکس پیس (ExPace) نیز دارد.

آشنایی با گروه فناوری فضایی وان اسپیس
سازمان ها | One Space Technology Group | Landspace | LinkSpace | ExPace
افراد | Shu Chang

ماهواره‌بر و پرتاب | معرفی صنایع و برنامه فضایی کشورها |

نظر شما
اخبار مرتبط

موشک پروتون در پایان راه؟

1398/03/04
بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن...

پربازدیدکننده ترین خبر

آیا ناسا موفق به کشف جهان موازی شده است؟

در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ پژوهشی با بودجه ناسا انجام شد که در آن یک بالون خورشید بر فراز قطب جنوب به حرکت درآمده و دو رویداد تقریباً غیر ممکن و به‌شدت غیرعادی را شناسایی کرد. این بالون یا «آنتن ناپایدار تکانشی قطب جنوب» موسوم به آنیتا (ANITA) ذراتی با انرژی بالا به نام نوترینو را کشف کرد که ظاهراً در زمین سیر می‌کردند. از آن زمان دانشمندان تلاش کردند این پدیده عجیب را توضیح دهند و در این مسیر به فرضیه‌های مختلفی هم رسیدند. یکی از این فرضیه‌ها این بود که دانشمندان جهانی موازی را کشف کرده‌اند که آینه جهان ماست.